Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień naturalnyJakie parapety zewnętrze wybrać?
zewnetrzne parapety granitowe

Jakie parapety zewnętrze wybrać?

Jakie parapety zewnętrze wybrać?

Materiałów na parapety zewnętrzne jest bardzo dużo. Miedzy poszczególnymi materiałami są spore różnice. Każdy produkt inaczej się użytkuje, jedne są trwalsze inne bardzo szybko się niszczą. Oczywiście każdy z nich ma inną cenę, a często jest też tak, że najdroższy nie znaczy najlepszy!

Parapety zewnętrzne mogą być:

  1. Stalowe
  2. Aluminiowe
  3. Plastikowe PCV
  4. Ceramiczne
  5. Drewniane
  6. Granitowe
  7. Konglomeratowe

Każdy z tych materiałów wyróżnia się innymi cechami.

Parapety stalowe

Parapety stalowe są najczęściej wybieranym materiałem na parapety zewnętrzne. Spowodowane jest to bardzo niską ceną i całkiem niezła trwałością. Takie parapety wykonane są z ocynkowanej stali o grubości około 0.8 cm. Ogromną wadą metalu jest to, że potwornie łatwo go zarysować. Jak taki parapet nowy wygląda względnie dobrze, tak bardzo szybko się rysuje i szpeci obraz całego domu. Zwykle w takich momentach i tak każdy decyduje się na zmianę parapetów na trwalszy materiał taki jak granit. Podobnie jest w przypadku parapetów aluminiowych. Są trochę droższe i ciężej je zarysować. Jednak dodatkową wadą jest akustyka. Wszystko co odbije się od takiego parapetu niesie się w całym domu. Jest to duży dyskomfort zwłaszcza dla ludzi cierpiących na bezsenność. Może okazać się, że podczas nocnego deszczu będziesz mieć nieprzespaną noc.

Parapety ceramiczne

Parapety ceramiczne mogą być dobra alternatywą dla stalowych i aluminiowych parapetów zewnętrznych. Ten materiał jest dużo trwalszy i ma świetne właściwości izolacji akustycznej. Będą one dobre dla wszystkich ludzi z problemami snu. Ich wadą jest cena. Parapety ceramiczne są często droższe od granitów. Granit jest materiałem naturalnym i zdecydowanie trwalszym od ceramiki. Jeśli zdarzy nam się ubić parapet ceramiczny pozostanie już tylko wymiana, a granit będzie miał cały czas naturalną strukturę, którą można wyrównać żywicą.

parapety PCV

Parapety PCV, czyli plastikowe mają ogromną zaletę. Jest nią oczywiście cena. Parapety zewnętrzne wykonane z PCV są najtańszym rozwiązaniem, niestety też maja wiele wad. Przede wszystkim plastik bardzo szybko zmienia kolor pod wpływem promieni UV. Plastik traci kolor i staje się po prostu brzydki.

Parapety granitowe

Parapety zewnętrzne granitowe są najlepszym rozwiązaniem. Piszę to nie tylko z tego powodu, że je sprzedaje 🙂 Ale taka jest też rzeczywistość. Parapety granitowe można kupić w bardzo dobrej cenie. Wybierając budżetowy kamień, będziemy mieli gotowe parapety na wymiar taniej niż ceramiczne i niewiele drożej od stalowych czy aluminiowych. Granit charakteryzuje się niesamowitą trwałością. Dzieje się tak, ponieważ granit powstał w momencie stygnięcia lawy nawet w 1400 stopniach Celsjusza!

Parapety z konglomeratu

Parapety z konglomeratu są dobrą alternatywą pomiędzy naturalnym kamieniem a wyrobami gresowymi i ceramicznymi. Konglomerat to połączona ze sobą żywica i miał kamienny. Najczęściej używa się do tego różnych marmurów. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się też niską nasiąkliwością, dzięki temu jest bardzo dobrym materiałem na parapety zewnętrzne.

parapety zewnętrzne kamienne

Kamienne parapety zewnętrzne sprawują się najlepiej i mają wiele plusów. Jak już wspomniałem kamień, a zwłaszcza granit jest niesamowicie trwały. Żadna pogoda nie jest mu straszna. Czy to deszcz, mróz, grat czy upał parapety granitowe świetnie sobie poradzą. Parapety kamienne nie wymagają też dużego nakładu czasu, aby utrzymać je w perfekcyjnej czystości i kondycji. Kamień wystarczy impregnować raz na kilka lat. A problem z kurzem i brudem nie występuje. Na kamieniu praktycznie nic nie widać.

Parapety z granitu

Jak już wspomniałem granit jest najbardziej odpowiednim materiałem na parapety kamienne. Parapety granitowe mają najwyższą odporność. Dzieje się to za sprawą pochodzenia samego kamienia. Granit jest skałą magmową, podobnie jak bazalt i powstał w stygnącej lawie.

Granit można kupić w wielu kolor. Bardzo łatwo jest go dopasować do każdej elewacji, każdego okna i dachu. Spokojnie można zaaranżować granit nawet do antracytowych okien. Najlepszy kolor granitu w tym wypadku będzie granit impala night.

Kolejna zaletą są jego naturalne wzory i kolory. Granit jak i każdy inny kamień jest zawsze oryginalny. Mimo, że możesz kupić kamień o takiej samej nazwie, to nigdy nie będzie on identyczny. Dlatego wybierając parapety granitowe masz gwarancje unikatowego produkty, którego nie będzie miał nikt inny.

Zapraszamy również po darmowe wyceny parapetów granitowych. Jeśli interesuje Cię jakiś kamień napisz do Nas. Zrobimy Ci bardzo korzystną wycenę. Korzystną czyli lepsza niż konkurencja!

Parapety granitowe na wymiar

Ogromnym plusem parapetów z kamienia jest możliwość wycięcia ich pod wymiar. Zamawiając parapety granitowe dostajesz dokładnie wycięty kamień, zgodnie z zamówieniem i projektem.

Parapety granitowe robione na wymiar można dowolnie wykończyć. Można swobodnie wybrać grubość kamienia pomiędzy 2 a 5 cm. Takie produkty mogą mieć fazę, 2,3 czy 5 mm. Może to być faza prosta, lub w formie ćwierćwałka lub półwałka. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość dokładnego odwzorowania projektu i fantazji inwestora.

Parapety granitowe kolory

Granit występuje w bardzo wielu odmianach kolorystycznych. Dzięki temu znajdziesz zawsze coś dla Siebie. Nie ważne czy szukasz materiału na parapety zewnętrzne do białych czy antracytowych okien. Czy masz czarny czy czerwony dach. Zawsze uda Ci się dopasować kamień do projektu i predyspozycji.

parapety granitowe białe

Kamień granitowy nie występuje w kolorze białym. Jest to domena marmurów, które dysponują mleczno białym kolorem, jednak te nie nadają się na zewnątrz. Zwłaszcza na parapety. Najbardziej zbliżony granit do białego koloru to zdecydowanie Viscont White. Jest to kamień pochodzenia indyjskiego, bardzo popularny i dosyć drogi. Ten kamień świetnie prezentuje się na blatach, które zajmują większe powierzchnie i lepiej widać ich niecodzienne wzory. Tego kamienia na parapety nie polecam, ze względu na cenę.

Kamień, który polecam na parapety w białym odcieniu to nasz granit strzegomski. Kamień w małych formatkach nie różni się znacząco od Viscont White, za to jest trzykrotnie tańszy! Nasz Polski granit ze Strzegomia charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością i bardzo niską nasiąkliwością. To najważniejsze cechy idealnego parapetu zewnętrznego. Wybierając ten kamień, masz gwarancje, że Twoje parapety będą służyć Ci długie lata.

Parapety granitowe Strzegom

Jak już wspomniałem wyżej, jest to świetny kamień na parapety. Przede wszystkim wielką zaletą jest tutaj cena. Gotowe parapety można kupić już w cenie 500 zł za metr kwadratowy. Co zwykle da nam około 4 metrów bieżących parapetów. Jest to cena niewiele wyższa jaką płaci się za stalowe parapety, które mają mnóstwo wad. Kamień Strzegomski jest wydobywany od wielu lat. Pewnie raz widziałeś ten kamień na schodach. Jest to bardzo dobry materiał na posadzki w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Granit ma niską ścieralność i takie posadzki będą niemal wieczne.

Parapety granitowe szare

Idealny kamień na zewnętrzne parapety granitowe w kolorze szarym jest Impala. Granit Impala to kamień pochodzący z RPA. Jest modny i często poszukiwany. Kolejnymi zaletami tego kamienia jest trwałość. Ten kamień charakteryzuje się nawet lepszymi właściwościami niż nasz polski granit strzegomski. Granit Impala świetnie sprawdzi się zwłaszcza w połączeniu z antracytowymi oknami. Świetną wiadomością związaną z tym granitem jest cena. Mimo, że kamień jest lubiany i powszechnie stosowany jego cena jest stosunkowo niska. Gotowe parapety granitowe Impala można kupić u Nas nawet w cenie 799 zł za m2. Co daje zaledwie 200 zł za każdy metr bieżący parapetów o szerokości 25 cm!

Kamień to również świetny materiał na schody granitowe.

Jakie parapety do okien w kolorze orzechu

idealne granity na parapety w kolorze orzechu będą materiały z miasta Kashmir. Kashmir to indyjskie miasto, w którym wydobywa się kamień o tej właśnie nazwie. Ten materiał występuje w kilku kolorach i odcieniach. Granit Kashmir charakteryzuje się ciepłymi oraz delikatnymi kolorami przypominającymi drobiny piasku.

Najpopularniejsze granity kashmir to:

Kosze gabionowe szklane

Podobnie jak Impala, Kashmir ma świetną wytrzymałość na warunki atmosferyczne i niską nasiąkliwość. A dzięki delikatnej tonacji świetnie wpasuje się w taki okna.

Jeśli szukasz czegoś ciemniejszego, mocno pasującego w kolor orzechu, to idealny będzie Granit Tan Brown. Krystaliczna struktura jest niesamowicie wytrzymała. Z takimi parapetami nie ma prawa się nic stać. Ten kamień w zależności od złoża może być prawie brązowy lub prawie czarny. Dlatego jest świetną alternatywą dla Kashmir’u i lepiej od niego będzie pasować do okien w kolorze ciemnego orzechu.

Jakie parapety zewnętrzne do białych okien

W tym temacie warto odejść od stereotypów i nie szukać białego kamienia. Bo takiego nie ma. Wyjątkiem będzie marmur, który się nie nadaje, lub konglomerat. Niestety ten drugi jest bardzo drogi, często powyżej zakładanego budżetu na parapety zewnętrzne.

Kolor parapetu warto dobrać razem z kolorem dachu, elewacji lub cokołu. Osobiście jestem fanem rozwiązań aranżacji w dwóch, maksymalnie trzech kolorach. Taki projekt domu i elewacji można wykonać na w kolorze czarnym i białym. Gdzie białe będą okna i elewacja. A dach, cokół domu i parapety będą czarne lub grafitowe. Takie połączenie zawsze się udaje i zawsze dobrze wygląda. Ludzie uwielbiają mocne kontrasty, a one sprawdzają się wszędzie.

Jaką grubość parapetów zewnętrznych wybrać?

Parapety zewnętrzne powinno wybierać się do wielkości okien. Nie można wybrać zbyt cienkich, bo będą wyglądać jak zbędny dodatek. Ani nie można zrobić nazbyt grubych. Taki element będzie się zbyt mocno wyróżniał i będzie wyglądał jak nie na miejscu. Przy wyborze parapetów zewnętrznych musimy je dobrze zgrać z oknem.

Przy małych oknach, standardowych do 140 cm spokojnie możesz wybrać parapety granitowe o grubości dwóch centymetrów. Taki kamień jest troszkę tańszy od granitu 3 cm. Powyżej tych 140-150 cm decyduj się na parapety o grubości 3 cm. Po pierwsze przy takiej długości kamień 3 cm będzie dużo wytrzymalszy i pewniejszy. Jeśli zastosujesz granit 2 cm na parapet dwu metrowy, może okazać się, że nie wytrzyma i pęknie. Dlatego lepiej troszkę dopłacić i mieć pewny i solidny materiał. Parapety granitowe zewnętrzne o grubości 3 cm zdecydowanie lepiej będą też wyglądać pod takim dużym oknem. Cienki parapet zwyczajnie by się gubił w całej aranżacji, a ma on podkreślać okna i elewacje.

Jeśli interesuje Cię ten materiał koniecznie zobacz zalety parapetów granitowych!

Jak mierzyć parapety zewnętrzne?

Parapety zewnętrzne mierzy się różnie. To najczęściej zależy od samego projektu i idei inwestora. Przede wszystkim trzeba wiedzieć przed zleceniem wykonania parapetów granitowych jak chcemy, docelowo je zamontować. Czy chcesz żeby parapet był zamontowany na równo z elewacją, żeby wystawał poza elewacje, a może chcesz wykonać coś „ala” półkę z parapetu.

Dlatego dobrze zastanów się, jeszcze przed zamówieniem jak to ma wyglądać. Wymiar parapetów granitowych jest jednym z decydujących czynników finalnego kosztu. Dlatego warto przedstawić kamieniarzowi kilka rozwiązań, które wchodziły by w grę. Nie wiem czy wiesz, ale większość kamieniarzy dolicza sobie za każdy metr bieżący tradycyjnej fazy 2mm. U nas faza jest w cenie parapetu i nie musisz za nią dodatkowo płacić.

Jaki wymiar parapetów zewnętrznych

Jak już wspomniałem wyżej należy zastanowić się, jak finalnie mają wyglądać nasze parapety. W grę wchodzi również długość okna. Bo parapet możemy zamontować dokładnie taki jak wnęka okienna, a może on być dłuższy. Dłuższe parapety od okna stosuje się w momencie, kiedy mamy parapet wypuszczony poza elewację domu. Standardowe parapety mają szerokość 25 cm, a długość w jednym kawałku sięga nawet do 2,8 m.

Czy parapety z konglomeratu nadają się do zewnątrz?

Konglomerat to materiał sztuczny robiony za pomocą żywicy mieszanej z miałem kamiennym. Parapety z konglomeratu świetnie sprawdzają się na zewnątrz. Mają wysoka odporność i dobrze redukują wszystkie niepotrzebne dźwięki. Nie ma tutaj problemu jak w przypadkiem stali, gdzie podczas deszczu nie da się spać.

Konglomerat może być tani lub drogi. Niektóre wyroby można mieć nawet w cenie 400 zł za m2! Taki materiał jak biały konglomerat jest już zdecydowanie droższy. Kosztuje często powyżej 1000 zł za m2 gotowego wyrobu.

Napisz komentarz