Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Schody granitowe

    Hurtownia kamieniaSchody granitowe

    Schody granitowe

    Wybór materiału na schody nie jest łatwy. Dostępnych materiałów jest bardzo dużo. Tanie i droższe, jednak nie wszystkie dostępne produkty nadają się na schody, zwłaszcza na schody zewnętrzne. Biorąc pod uwagę panujący klimat w Polsce, trzeba zadbać o trwały materiał, który poradzi sobie ze spiekotą i mrozami oraz dużą wilgocią.

    Schody zewnętrzne można wykończyć na wiele sposobów. Mogą to być schody drewniane, betonowe lub wykończone płytkami ceramicznymi czy gresem. No i oczywiście jest jeszcze kamień. Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy. Warto się jednak zastanowić, na czym ci najbardziej zależy. Czy chcesz mieć tanie schody, które za rok czy dwa mogą wymagać wymiany, czy wolisz zapłacić więcej, a mieć schody na całe dekady?

    Schody drewniane są piękne. Zwłaszcza pasują do domów o charakterze skandynawskim. Surowe domy o klasycznych dekoracjach z kamienia i drewna. Niestety drewno ma wiele wad. Przede wszystkim chłonie wodę. Źle zakonserwowane drewno może szybko spróchnieć, wtedy pozostaje tylko wymiana. Ostatecznie cena też nie jest najniższa. Bardzo często się zdarza, że schody z kamienia można wykonać w podobnej cenie!

    Pozostają jeszcze płytki ceramiczne i płytki gresowe. Na pierwszy rzut oka ten materiał wydaje się trwały, w końcu ceramika i gres jest twardy. Niestety jest to złudne. Największa wada płytek jest taka, że muszą z czasem odpaść. W zależności od miejsca montażu, użytego kleju, płytek oraz umiejętności fachowca materiał może odpaść już nawet po roku!

    Zalety schodów granitowych

    Granit to zdecydowanie najtrwalszy materiał na schody. Schody granitowe można montować wewnątrz jak i na zewnątrz. Zaletą schodów granitowych zewnętrznych jest fakt, że są docinane na wymiar. Dzięki temu mamy schodek z jednego kawałki, nie tak jak w przypadku płytek, z kilku. Dodatkowo waga granitu gra tutaj ważną rolę. Ciężkie schody zewnętrzne z kamienia położone nawet bez kleju spełnią swoją rolę. Solidny materiał dużo lepiej znosi zmiany temperatury oraz wilgoć. Tyczy się to głównie kleju, który jest mniej narażony na mróz i odparzenia.

    Schody z kamienia mają jeszcze jeden ogromny plus. Dzięki różnorodności kolorów kamienia naturalnego, każdy wybierze coś dla siebie. Schody kamienne wykonywane są z grantu, marmuru i gnejsu. Jednak przy zewnętrznych schodach z kamienia najlepszy jest granit.

    schody granitowe
    Schody kamienne

    Granit charakteryzuje się najlepszymi właściwościami fizycznymi. Granity są skałami metamorficznymi, co znaczy, że powstają w momencie stygnięcia lawy w temperaturze 1400 stopni Celsjusza! Zaletą tego materiału jest bardzo niska nasiąkliwość. Jest to niesamowicie ważne, zwłaszcza przy schodach zewnętrznych!

    Kamień mimo że jest bardzo twardy, łatwo się go obrabia. Tyczy się to zwłaszcza granitu. Dzięki temu schody granitowe mogą być dowolnie wykończone. Powierzchnia kamienia może być:

    • Polerowana
    • Płomieniowana
    • Szczotkowana
    • Piaskowana
    • Antiko
    • Lapature

    Każda z powyższych wykończeń powierzchni granitu charakteryzuje się innymi właściwościami użytkowymi. Na schody najczęściej wykorzystuje dwa najbardziej znane, czyli granit polerowane i granit płomieniowany. Schody granitowe z kamienia polerowanego mają piękną powierzchnie z wysokim połyskiem. Niestety są śliskie. Aby wykorzystać granit polerowany na schody zewnętrzne należy dodać do nich paski antypoślizgowe.

    Najlepsze rozwiązanie na bezpieczne schody polerowane jest wypiaskować paski antypoślizgowe. Mogą być tradycyjne paski o szerokości 2-3 cm i szerokości trochę mniejszej niż schodek. Jednak dzięki coraz nowszej technologi, można wypiaskować różne wzory na schodach. Dzięki temu zyskasz piękne schody polerowane, z wzorem wykonany dokładnie na życzenie klienta, a ponad to będą antypoślizgowe.

    Granit płomieniowany jest sam w sobie antypoślizgowy. Niestety jego wadą jest powierzchnia trudna do utrzymania w czystości. Bez karchera bardzo ciężko jest umyć kamień płomieniowany do czysta.

    Schody marmurowe

    Według wielu dekoratorów wnętrz, marmur jest jednym z najpiękniejszych materiałów dekoracyjnych. Jest to kamień i podobnie jak granit nadaje się na schody. Niestety, kamień na schody zewnętrzne musi charakteryzować się niską nasiąkliwością, a tego nie można przypisać marmurowi. Aby zewnętrzne schody marmurowe zdały egzamin, należało by się bardzo często impregnować, aby pory były cały czas zamknięte. W innym wypadku, mogło by dojść do permanentnych zabrudzeń.

    Całkiem inaczej sprawa z marmurami ma się wewnątrz. W środku domu, gdzie ten piękny kamień naturalny nie jest narażony na wpływ tak dużej wilgoci oraz innych zmian pogodowych, można wykorzystać go na posadzki i aranżacje schodów. Schody z granitu faktycznie są trwalsze, jednak wewnątrz ta różnica między nim, a marmurem będzie niezauważalna.

    Marmuru nie należy się bać. W Polsce jest przekonanie, że ten materiał ciężko utrzymać w czystości. Nie zgodzę się z tym. Prawdą jest, że trzeba wiedzieć jak się z nim obchodzić. Świetnym przykładem są Stany Zjednoczone czy Francja, gdzie większość blatów kuchennych wykonuje się właśnie z marmuru, u nas byłby to niepojęte!

    Usługi związane z pomiarami i montażem warto zostawić profesjonalnej ekipie. Czasem lepiej dołożyć parę gorszy i mieć pewność, że wszystko będzie pasowało. Nie ważne czy to Warszawa, Karaków, Gdańs czy Wrocław. My zajmujemy się montażami elementów kamiennych w całej Polsce, a nawet i poza Nią!

    Białe schody
    Czarne schody granitowe

    Ile kosztują schody z granitu?

    Dobre pytanie. Należało by udzielić odpowiedź, to zależy. Ostateczna cena schodów granitowych może być różna. Tak na prawdę, zależy to od państwa.

    Pierwszą i najważniejsza rzeczą w wycenie schodów kamiennych jest materiał. Nie ważne czy granit, marmur, czy gnejs, różnice w cenach materiałów są bardzo dużo. Przykładowo popularny granit g603 (taki sam jak nasz granit strzegomski) kosztuje około 150 zł za m2 Za to słynny granit star galaxy, czarny z złotymi wtrąceniami kosztuje już około 700 zł. Są to oczywiście ceny surowego materiału.

    Tradycyjne schody z kamienia

    Kolejną częścią składającą się na pełną wycenę jest rodzaj schodów oraz obróbka. Jeśli mowa o schodach tradycyjnych, montowanych na betonie, to wystarczy pociąć materiał, wyfrezować i wypolerować krawędzie. Są to zdecydowanie najtańsze schody, bo jest przy nich najmniej pracy.

    Takie schody można wykonać z granitu polerowanego lub płomieniowanego. Można również zastosować na nich paski antypoślizgowe wklejane lub piaskowane. Każdy taki zabieg podnosi nieco cenę schodów.

    Schody półkowe(schody bolcowe)

    Ten typ schodów jest bardzo podobny do powyższych. Na pierwszy rzut oka, ciężko odróżnić je od wspornikowych. Jednak między nimi jest znaczna różnica. Schody półkowe montowane są bezpośrednio do ściany, tak że nie widać żadnych wystających elementów. Schody wspornikowe zwykle mają widoczne kotwy (stopień znajduje się kilka cm od ściany) i są wzmacnianie wspornikami ( między każdym kolejnym stopniem montuje się dodatkowy wspornik)

    Schody półkowe są nowoczesne i piękne. W co drugiej wizualizacji są obecne. Nic w tym dziwnego, piękny element wnętrza bez niepotrzebnych dodatków, jedynie sam kamień lub drewno. Konstrukcja jest maksymalnie prosta, bez zbędnych elementów. Nie ma tam żadnych widocznych łączników czy wsporników. Konstrukcja jest lekka, co ją wyróżnia na tle ciężki i topornych schodów z poprzedniego stulecia.

    Mimo prostej budowy, cała konstrukcja jest bardzo trwała. Podczas chodzenia nie czuć żadnych drgań! Półkowe stopnie wykonane są w taki sposób, że przez cały element przechodzi pręt, który jest zamontowany w ścianie. Przez wspomniane pręt nazywa się je często schody bolcowe.

    Dużą różnicą między tym typem schodów a powyższym jest montaż. Jeśli chcesz mieć schody wiszące(bolcowe) najlepiej jest taki fakt zaznaczyć w projekcie budowy domu. Do montażu tych stopni wymagana jest ściana grubości, co najmniej 24 cm lub specjalnej zbrojenia. Belko powinny być wykonane z żelbetu, wtedy cała konstrukcja będzie nie do ruszenia. Jednak jeśli ściana nie jest przygotowana pod takie schody, to pozostaje rozwiązanie schodów wspornikowych.

    Jeden schodek z granitu lub marmuru waży bardzo dużo. Dlatego dla państwa bezpieczeństwa, zawsze określamy jaki typ schodów można zastosować!

    Schody okładzinowe

    Prócz nowoczesnych schodów półkowych i wspornikowych wykonujemy również tradycyjne schody okładzinowe. Wiele osób ma problem z okładziną schodów betonowych. Najczęściej wykorzystywano do ich obłożenia płytki gresowe lub ceramiczne, które bardzo szybko odpadają. Często jest to wina montażu niezgodnie z sztuką glazurniczą, jednak sam materiał również nie nadaje się do wykorzystania na schody. Cienkie płytki bardzo szybko zmieniają temperaturę, a co za tym idzie, kurczą się i rozprężają. Są to zmiany niewidoczne gołym okiem, jednak są one winne tego, że płytki z czasem zaczynają odpadać od posadzki.

    Z ciężkimi i masywnymi elementami granitowymi jest zgoła inaczej. Stopnie grubości 3 cm są idealnym izolatorem, dlatego klej nie ulega odparzeniu. Dzięki temu granit nigdy nie odpadnie!

    Kolory kamienia (granit, marmur)

    Granit Grey Pearl (granit strzegomski) polerowany i płomieniowany G603 grubość, 2 i 3 cm

    Granit Cristallo Dark polerowane i płomieniowany G654, grubość 2 i 3 cm

    Granit Bronze (brąz królewski) polerowany i płomieniowany G664, grubość 2 i 3 cm

    Granit Beige polerowany, płomieniowany i antiko G681, grubość 2 i 3 cm

    Granit Yellow Pink polerowany i płomieniowany G682, grubość 2 i 3 cm

    Granit Tiger Skin White polerowany i płomieniowany, grubość 2 i 3 cm

    Granit Tinshan Red polerowany i płomieniowany, grubość 2 i 3 cm

    Granit Maple Red polerowany, grubość 3 cm

    Bazalt polerowany i płomieniwany G684, grubość 3 cm

    Granit Tropical Green, grubość 3 cm

    Granit Golden Beach, grubość 3 cm

    Granit Cielo de Marfil, grubość 3 cm

    Granit Colonial Gold, grubość 2 i 3 cm

    Granit New Antique Gold, grubość 3 cm

    Granit Ivory Gold, grubość 3 cm

    Granit Ghibli Orginal, grubość 3 cm

    Granit Colonial White, grubość 2 i 3 cm

    Granit Multicolor, grubość 2 i 3 cm

    Granit Tan Brown, grubość 2 i 3 cm

    Granit Silver Pearl Lapature, grubość 2 i 3 cm

    Granit Black Pearl Lapature, grubość 2 i 3 cm

    Granit Oscuro Mist, grubość 2 i 3 cm

    Granit Absolute Black, grubość 2 i 3 cm

    Granit Star Galaxy, grubość 2 i 3 cm

    Granit Imprial White, grubość 2 i 3 cm

    Granit Viscont White , grubość 2 i 3 cm

    Granit Nero Zimbabwe, polerowany, satynowany, antiko, grubość 2 i 3 cm

    Granit Blanco Crystal , grubość 2 i 3 cm

    Granit Amarello Vila Real polerowany i płomieniowany, grubość 2 i 3 cm

    Marmur Crema Marfil Extra , grubość 2 i 3 cm

    Marmur Emperador Dark, grubość 2 i 3 cm

    Marmur Rojo Alicante, grubość 2 i 3 cm

    Marmur Amarillo, grubość 3 cm

    Marmur Breccia Vento Extra , grubość 2 i 3 cm

    Marmur Carrara C Extra, grubość 2 i 3 cm

    Marmur Pure White, grubość 2 i 3 cm

    Marmur Cats Eye, grubość 2 i 3 cm

    Marmur Marmara, , grubość 2

    Marmur Verde Gwatemala, grubość 2

    Oczywiście nie są to wszystkie dostępne kolory i grubości schodów. Na życzenie wykonujemy elementy z kamienia naturalnego pochodzącego z najdalszych końców Świata. Podobnie jest z grubością. Możemy wykonać elementy o dowolnej grubości.

    Marmury i granity to nie tylko schody. Można z nich wykonywać również blaty i parapety. Blaty granitowe charakteryzują się niesamowitą trwałością i odpornością na wilgoć. Możemy również wykonać blaty marmurowe. Jednak przez swoje właściwości, preferowane są raczej w łazienkach. Na kuchnie lepiej wykorzystać granit, który ma dużo mniejszą nasiąkliwość.

    Nasze usługi wykonujemy w całej Polsce i poza jej granicami. Warszawa to miasto, które bardzo często odwiedzamy i montujemy tam blaty i nie tylko. Wykonujemy też specjalistyczne montaże całych klatek schodowych i innych pomieszczeń wymagających specjalnego podejścia!

    Dlaczego Warszawa jest tak często przez nas odwiedzana? Jest to zasługa naszych niskich cen. Bardzo często się zdarza, że mimo sporego dystansu, wycena końcowa od nas jest niższa, niż miejscowych kamieniarzy. Druga sprawa to wielkość rynku. Warszawa to wielkie miasto i miejscowi kamieniarze mają bardzo długie terminy. Normą jest miesiąc a nawet dwa lub trzy. Nasze terminy to zwykle 14 dni od pomiaru do montażu. Nawet jeśli w grę wchodzi Warszawa, czy Berlin.