Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień naturalnyBlaty granitowe cena 🏠🏠🏠
blaty granitowe cena

Blaty granitowe cena 🏠🏠🏠

Blaty granitowe cena, czyli co wpływa na cenę blatów z granitu

Blaty granitowe charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami użytkowymi. Granit jest skałą magmową. Skały takie powstają w momencie stygnięcia lawy wulkanicznej. Ten proces odbywa się w temperaturze 1400 stopni Celsjusza! Dzięki takiej historii granitu mamy naprawdę dobry materiał na blaty.

Więcej o powstaniu granitu możesz przeczytać TUTAJ

Granit ma bardzo gęstą strukturę. Oznacza to, że ma bardzo niską nasiąkliwość, co jest bardzo ważnym czynnikiem. Zwłaszcza przy blatach kuchennych. Na pewno nie raz spotkałeś się z spuchniętym blatem MDF. Niestety dzieje się tak przez to, że płyta wiórowa jest jak gąbka. Wchłania wilgoć i puchnie razem z nią. Taki blat nadaje się jedynie do wymiany. A wymiana blatu to dodatkowe koszty i dodatkowa praca. Przy wymianie można uszkodzić inne elementy mebli. Dlatego warto zainwestować w blat granitowy z ceną pozornie nieco wyższą. Jednak w efekcie końcowym dużo praktyczniejszy i wielokrotnie piękniejszy blatem kuchennym.

Kamień granitowy ma jeszcze kilka zalet. Kolejną z nich jest twarda powierzchnia o niskiej ścieralności. Dzięki temu, że granit jest bardzo twardy to bardzo ciężko go zarysować. Na większości kamieni nie widać żadnych rys ani niedoskonałości. Wyjątkiem może być czarny polerowany kamień, który wymaga trochę więcej troski. My szczególnie polecamy jasny granit na blat kuchenny. Jest on prosty w użytkowaniu i dużo tańszy od czarnych kamieni.

Moją ulubioną zaletą granitowego blatu jest jego odporność na wysokie temperatur. Jak już wspomniałem granit powstał w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu bez żadnych obaw możemy na nim położyć gorące naczynie prosto z pieca. Nie musimy szukać dodatkowych podkładek. Jest to duża wygoda, która stwarza nowe możliwości w kuchni.

Blaty kuchenne granitowe cena

Kuchnia w naszym domowym zaciszu jest często jego serce. Tam odbywają się najczęściej rodzinne spotkania przy śniadaniach czy kolacjach. Według najnowszych badań, kuchnia jest miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Blat kuchenny jest bardzo ważnym elementem tego pomieszczenia. Blat musimy być dobrze dopasowany do wnętrza i mebli kuchennych i musi być użytkowy. Blaty kuchenne, które wymagają ciągłego mycia i polerowania są utrapieniem każdej Pani domu.

Świetnym rozwiązaniem problemu niepraktycznych blatów jest granit na blaty granitowe i cena związana z tym. Blaty granitowe jak już wiesz z powyższego tekstu, są bardzo trwałe. Nie widać na nich rys i łatwo się je sprząta. Wystarczy zwilżona ściereczka lub gąbka. Do zaschniętych plam użyj drapaka, takiego samego jak do płyt grzewczych.

Granit ma bardzo wiele kolorów oraz wzorów i każdy z nich można zrobić z różnym wykończeniem powierzchni. Blaty kuchenne granitowe wykonane są najczęściej z płyty granitowej o grubości 3cm. Jest to idealna grubość, aby płyta wyglądała na solidną jak z kamienia oraz była trwała i odporna na pęknięcia.

Powierzchnie roboczą można wykonać na kilka sposobów.

  • Granit poletowany
  • Granit postarzany (antique)
  • Granit satynowany
  • Granit szlifowany (matowy)

Każda z tych powierzchni charakteryzuje się inna strukturą i walorami estetycznymi. Właściwości użytkowe też zmieniają się wraz z wyborem innego wykończenia. W zależności od kamienia, sprawdzają się inne powierzchnie.
Przy czarnych granitach najlepiej sprawdza się kamień matowy. Czyli powierzchnia satynowana, szlifowana i postarzana. Polerowany czarny granit jest trochę trudniejszy w utrzymaniu czystości. Wymaga częstszego mycia i impregnowania. Kamień matowy jest niemal bezobsługowy. Nie widać na nim rys ani zabrudzeń, a impregnuje się go najczęściej raz na 5lat.

Kamień polerowany świetnie nadaje się na jasny granit na blaty kuchenne. Na jasnym polerowanym granicie nie widać żadnych rys i łatwo utrzymać go w pełnej czystości. Jasne kamień często jest też dużo tańszy o czarnych granitów.

Blaty granitowe do kuchni – cena

Na blaty granitowe i ich cenę wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj kamień. Cenę kamienia najczęściej określa jego dostępność i pochodzenie. Najtańsze materiały są pochodzenia polskiego i te, które przypływają do nas z Chin. Proszę się nie sugerować tym, że mówi się o złej jakości chińskiego kamienia. Jest to całkowita nieprawda. Kamień to kamień, jak tam może być gorszy niż w Afryce czy Brazylii?
Następnym czynnikiem jest klasa kamienia. Granity mają swoje klasy i w zależności od niej ustala się cenę. Klasę kamieniowi przypisuje się w zależności od wyglądu i jakości bloku. Taki kamień na Viscont White ma bardzo wieje wzorów, może być jasny albo prawie czarny. W zależności od tego wyznacza się klasę.

Druga sprawa to sam blok granitowy. Kamieniarze wiedzą, ile płyt z jakiego bloku można wyciąć. W bloku granitowym mogą zdarzyć się żyły, które trzeba wyciąć. Dokładnie tak samo jest z drzewem i sękami. Drewno z dużą ilością sęków nie nadaje się do budowy, a co najwyżej do ogrzania domu.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę blatów granitowych to ilość odpadów z płyty. Niektóre projekty wymagają kupienia całej płyty granitowej, z której jest 30 % odpadu do utylizacji. Dlatego jeśli chcesz blat granitowy w kuchni, warto przedyskutować cały projekt z kamieniarzem. Może okazać się tak, że po niewielkich zmianach można zaoszczędzić nawet dwa tysiące złotych.

Wspomniana już forma wykończenia płaszczyzny również wpływa na cenę. Kamień polerowany jest zwykle trochę droższy od kamieni matowych. Jednak jest to nieznaczna różnica.
Następnym elementem są wszystkie otwory w blacie. Każdy otwór to dodatkowa praca. Przy wycinaniu otworów jest też szansa, że kamień pęknie. Każdy osłabiony część blatu przez otwory jest wzmacniana za pomocą specjalnych pasków wklejanych pod spód blatu.

Cena samych otworów też będzie się różnić w zależności od samej płyty czy zlewu. Chodzi tutaj o różnicę w montażu sprzętu. Otwory pod zlewy montowane od dołu są droższe od tych na tradycyjne nasadowe zlewozmywaki. Podobnie jest w przypadku płyt. Otwory na płyty nadblatowe to koszt 100 – 150 zł. Otwory na płyty grzewcze montowane na równo z blatem to już koszt 200 – 250zł. Dzieję się tak dlatego, że trzeba wykonać tam dodatkową obróbkę i często spolerować trudno dostępne miejsca.

Ostatnim czynnikiem jest montaż blatów granitowych. Cena montażu blatu granitowego jest bardzo różna. Zwykle ceny mieszczą się w widełkach od 1 tysiąca do 3 tysięcy złotych. Na cenę montażu wpływa bardzo dużo czynniki. Od samego projektu i formatu kamienia. Do niektórych montaży wystarczy dwóch monterów do innych trzeba nawet pięciu. Na cenę wpływa również samo miejsce. Jeśli jest to mieszkanie w bloku na 4 piętrze to cena będzie wyższa niż w jednorodzinnym domku.

Ceny granitu wahają się od 400 zł do nawet 1500 zł. Wyjątkowe czarne perły potrafią kosztować nawet 4 tysiące złotych za metr kwadratowy

Cena blaty granitowego do kuchni 

Jak pisałem wyżej na finalną cenę blaty z granitu wpływa wiele czynników. Najważniejszymi to rodzaj kamienia, otwory, forma wykończenia boczków, formatki, oraz transport i montaż. Poniżej przedstawię przykładową wycenę jednego z naszych blatów granitowych. 

Całkowita wielkość blatów w tym zamówieniu to 7 metrów kwadratowych. Blat został zamówiony wraz z montażem, w miejscowości oddalonej od naszej siedziby o około 70 km. W blacie miały znajdować się dwa otwory standardowe, bez polerowania i dodatkowej obróbki. Były to otwory na nasadowy, tradycyjny zlew i taką samą płytę grzewczą. Wycena była zrobiona w dwóch kamieniach :

Granit Galaxy poler
Granit Black Pearl poler

Cena blatu w Star Galaxy, wraz z montażem i impregnacją wyniosła 12 tysięcy złotych.
Cena blatu granitowe w kamieniu black pearl była sporo niższa, zważywszy na dużo niższą cenę tego kamienia. W efekcie całe zamówienie miało kosztować 8500 zł.

Przy wyborze tańszego kamienia klient mógł zaoszczędzić aż 3500 zł!

Granit kolor

Czarny granit Mobile

Czarny Granit Mobile

Granit Antique Brown

Granit antique Brown

Granit Astoria Kashmir Gold

Granit Astoria Kashmir Gold

Granit Black Pearl Lapature

Granit Black Pearl Lapatura

Granit Brown Pearl

Granit Brown Pearl

Granit Colonial White

Granit Colonial White

Granit Emperador

Granit Emperador

Granit Grey Pearl

Granit Grey Pearl

Granit Impala

Granit impala

Granit Kashmir Gold

Granit Kashmir Gold

 

Granit Kashmir White

Granit Kashmir White

Granit Multicolor

Granit Multicolor

Granit Nero Zimbabwe

Granit Nero zimbabwe

Granit Star Galaxy

Granit Star Galaxy

Granit Tan Brown

Granit Tan Brown

Granit Yellow Pink

granit yellow pink

Powyższa lista to spis najczęściej wykorzystywanych granitów w naszej hurtowni. Jeśli jesteś zainteresowany wyceną blatu granitowego napisz do Nas. Jak wynika z powyższego tekstu, czynników wpływających na cenę blatów jest bardzo dużo i najlepiej wycenić wszystko indywidualnie. Wstępna wycena blatu jest darmowa, wystarczy że wyślesz nam wymiary!

Oceń naszą treść

Napisz komentarz