Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyUkładanie kostki granitowej. Instrukcja układania kostki granitowej krok po kroku.
    układanie kostki granitowej

    Układanie kostki granitowej. Instrukcja układania kostki granitowej krok po kroku.

    Granit jest naturalnym materiałem, a układanie kostki granitowej nie jest takie trudne, jak się o tym mówi . Granit charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ma bardzo niską ścieralność, a to czyni go idealnym materiałem na posadzki każdego rodzaju. Kostka granitowa jest materiałem naturalnym, nie jest barwiona czy malowana. Dzięki temu nigdy nie spłowieje, nie straci swojego blasku i zawsze będzie tak piękna jak w dniu montażu.

    Granit jest skałą magmową, która powstała z stygnącej lawy. Dzięki temu jest odporna na zmienne temperatury. Te wysokie jak i niskie. Dobrze ułożona kostka granitowa nie będzie pękać przy mrozie czy od skwaru. Jest znacznie lepszym materiałem niż najdroższe betony, które po kilku sezonach wyglądają nieciekawie.

    Przed kupnem kostki brukowej z granitu musisz dobrze przemyśleć cały projekt. Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę jest wielkość kostki granitowej. Ta decyzja jest bardzo ważna. Pamiętaj! Im mniejsza kostka granitowa, tym m2 będzie tańszy. Dokładną wydajność każdego rodzaju kostki znajdziesz poniżej. Musisz wiedzieć, że na podjazdy nie możesz użyć kostki w rozmiarze 4/6 cm. Jest ona zdecydowanie za mała. Zastosowanie tej kostki na podjazd samochodowy w przyszłości będzie miało przykre konsekwencje. Drobna kostka będzie niestabilna, z czasem się rozejdzie i będziesz musiał przekładać kostkę na nowo, a to są dodatkowe koszty, których można by było uniknąć. Cena położenia kostki w Polsce bez materiału waha się między 80 a nawet 120 zł za m2.

     

    Na zwykłe chodniki i miejsca gdzie nie będą jeździły samochody stosuj kostkę 4/6 cm

    Na podjazd samochodowe osobowe można zastosować 7/9, 8/10 lub 9/11 cm

    Jeśli planujesz bruk w miejscu gdzie będzie ciężki sprzęt powinieneś użyć kostki granitowej o wielkości 9/11 lub 15/17

     

    Po wyborze kostki trzeba przygotować się do brukowania. Jednak zanim zaczniesz układać kostkę, trzeba jeszcze przygotować podłoże.

    Przygotowanie podłoża pod kostkę granitową

    Wykop

    Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przy przygotowywaniu podłoża pod bruk jest zrobienie wykopu. Głębokość wybranej ziemi jest zależna od kostki jaką wybrałeś. W zależności od rodzaju podłoża wysokość wybranej ziemi może mieć od 15 cm nawet do pół metra.

    Pamiętaj aby sprawdzić rodzaj gleby, na której będziesz kładł bruk! Jeśli w tym miejscu znajduje się nieprzepuszczalne podłoże, na przykład z gliny, koniecznie musisz wykonać warstwę odsączająca! Warstwa odsączająca powinna mieć od 10 do 20 cm grubości. Wykonuje się ją z drobnego kruszywa np z piasku. Jest to kluczowy element przy podłożach nieprzepuszczalnych, jeśli go nie zastosujesz, to szybko cały bruk się rozejdzie i będzie wymagał przełożenia i naprawy podbudowy.

     

    Podbudowa pod kostkę granitową tylko dla pieszych ma wysokość od 10 do 20 cm.

    Na powierzchnie, po której będą się poruszać pojazdy potrzeba znacznie wyższej. Widełki zaczynają się od 25 cm, a kończą na 40 cm.

    Przy najmniejszej kostce wystarczy wybrać 20 cm.

    Kostka wielkości 8/10 wymaga już wykopu o głębokości 30 cm.

    Większe kostki, które wykorzystywane są do podjazdów wymagają wykopu nawet o wysokości 50-60 cm!

    Podliczmy jaką głębokość powinno mieć koryto. Przyjmijmy najgorszy scenariusz, że wykonujemy kostkę w miejsce podjazdu dla samochodów, gdzie znajduje się gliniaste podłoże. W takim przypadku musimy wykonać 20 cm warstwę odsączająca z piasku. Kolejną warstwą jest podbudowa z klińca kamiennego grubości około 30 cm. Na podbudowę dajemy warstwę podkładową o wysokości około 5 cm, która po zagęszczeniu zmniejszy się nam do około 3 cm. Ostatnią warstwą jest nasza kostka, w tym wypadku musimy użyć bruku 7/9 cm. To wszystko daje nam około 60 cm.

    Podbudowa pod kostkę granitową.

    Kolejnym ważnym czynnikiem przy podbudowie jest materiał, z którego zostanie wykonana. Kamień musi mieć ostre krawędzie, tak aby skutecznie mógł się sklinować, tworząc stabilne podłoże pod kostkę. Najczęściej wykorzystywany materiał na podbudowę to tłuczeń bazaltowy lub granitowy.

    Jeśli zależy Ci na jak najlepszym podłożu pod Twoją kostką brukową, to koniecznie powinieneś dodatkowo zastosować geowłókninę! Geowłóknina zastosowana między warstwami zadziała jak separator. Nie pozwoli na mieszanie się warstw ze sobą. Zapobiegnie to wypłukiwaniu kruszywa. Dzięki temu Twoja kostka granitowa pozostanie w idealnym stanie jeszcze dłużej!

    Układanie kostki granitowej szarej

    Jak już wiesz, podbudowa powinna mieć od 15 do 30 cm. Pamiętaj, że to jeden z najważniejszych czynników wpływających na trwałość całego projektu. Zaufaj mi i nie oszczędzaj na podbudowie. Lepiej zrobić ją o 5cm grubszą i spać spokojnie.

    Wysypany tłuczeń należy zagęścić mechanicznie za pomocą zagęszczarki. Polega to na ubijaniu tłucznia. Dzięki temu cała warstwa dobrze się zaklinuje i będzie stabilną podporą pod kostkę granitową.

    Krawężniki do kostki granitowej. Układanie.

    Jeśli zdecydowałeś się na kostkę granitową, to na krawężniki wykorzystaj również granit. Betonowe krawężnika ni jak nie pasują do pięknego i naturalnego granitu. Beton jest też mniej trwały, a barwniki użyte do betonu bardzo szybko tracą swój kolor i psują cały efekt. Zaufaj mojej rekomendacji i wybierz krawężniki granitowe. Zobaczysz, że będziesz zadowolony z efektu końcowego!

     Łączenie krawężników betonowych z kostką granitową powoduje uszczerbianie betonu w styczności z dużo twardszym granitem. W takim wypadku pozostaje jedynie wymiana krawężnika, a to generuje dodatkowe koszty. 

    Krawężniki układa się na podsypce cementowo-piaskowej lub betonie wzdłuż wykopu.

    Warstwa podkładowa pod kostkę granitową.

    Zadaniem tej warstwy jest dobre osadzenie kostki. To właśnie w tą warstwę wbija się młotkiem brukarskim każdą kostkę z osobną. Nie może ona być zbyt płytka, w takim wypadku nie uda się dobrze dobić kostki brukowej, które w efekcie będą niestabilne.

    Wysokość warstwy podkładowej powinna mieć około 5 cm przed zagęszczeniem. Po wyrównaniu będzie miała ona wysokość około 3cm.

    Najlepszym materiałem na podkład pod kostkę granitową jest kruszywo piaskowe od frakcji od 0-7mm. Niestety ten materiał jest drogi i trudno dostępny, dlatego często używa się zamiennika, którym jest podsypka cementowo-piaskowa.

    Podsypkę rozkłada się na podbudowie i równa za pomocą łaty posadzkarskiej. Wtedy ta wysokość 5 cm zmniejszy się do 3 cm.

    Pamiętaj aby docelowo kostka minimalnie wystawała poza poziom nawierzchni. Bruk powinien wystawań na około 1-3 mm. Jest to konieczne zważywszy na fakt, ze bruk z czasem delikatnie osiądzie. Dlatego sprawdź dokładnie wysokość podkładu pod kostkę, bo może okazać się, że trzeba jeszcze trochę dołożyć!

    Układanie kostki granitowej.

    Ułożenie kostki z granitu wbrew pozorom nie jest trudne. Jest czasochłonne i męczące, ale każdy powinien sobie z Tym poradzić. Problem przy układaniu bruku jest taki, że trzeba robić to na klęczkach w bardzo niewygodnej pozycji. Każdy kto chodź raz to robił, wie o czym mowa. Przed układaniem kostki granitowej koniecznie zaopatrz się w nakolanniki i uważaj na plecy. Łatwo można zrobić sobie krzywdę po kilku godzinach spędzonych w takiej pozycji.

    Kostkę układa się rzędami lub zgodnie z projektem. Granit można kupić w wielu kolorach. Najpopularniejsze to:

    Za ich pomocą można ułożyć fantazyjne wzory czy napisy. Skomplikowane projekty często będą wymagać fachowej ręki i zrozumienia projektu. Dlatego jeśli czujesz, że może Cie to przerosnąć skorzystać z usług fachowca!

    pracownik budowlany umieszczenie kamiennych płytek w piasku na chodniku, taras. Pracownik umieszczający granitowy bruk bruku na lokalnym tarasie

    Cena ułożenia kostki granitowej.

    Koszty za usługi brukarskie są bardzo różne. W zależności od regionu Polski, projektu i materiału cena położenia m2 kostki granitowej bez materiału waha się od 80 do nawet 150 zł przy skomplikowanych projektach. W województwie opolskim średni koszt wykonania bruku z kostki granitowej razem z materiałem to 200 zł/m2.

    Wypełnianie szczelin w bruku granitowym.

    Po ułożeniu kostki trzeba jeszcze wypełnić szczeliny między nimi. Do tego należy użyć bardzo drobnego piasku lub żwiru. Idealny będzie piasek granitowy, aby zachować jednolitość projektu. Pamiętaj, że szczeliny trzeba wypełnić materiałem przepuszczalnym. W innym wypadku woda opadowa nie będzie trafiać do gleby.

    Końcowe zagęszczanie bruku.

    Zagęszczenie ułożonej kostki granitowej. Ostatnim elementem przy układaniu kostki granitowej jest jej zagęszczenie. Przed ubijaniem sprawdź czy materiał jest suchy. Kostkę ubijamy do momentu, aż uzyskamy wcześniej zaplanowany poziom i równość płaszczyzny. Na koniec uzupełniamy jeszcze raz szczeliny za pomocą piasku lub grysu.

    Impregnacja kostki granitowej.

    Impregnacja kamienia jest bardzo często pomijana, zważywszy na fakt, że granit charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że bardzo często zdarzają się przypadki zalania bruku olejem silnikowym lub innymi substancjami smolistymi, które permanentnie barwią kamień. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak wymiana kostki. Przed tym wszystkim można się zabezpieczyć impregnując bruk specjalistycznym preparatem do kostki granitowej. Jest to niewielki wydatek, a gwarantuje bezpieczeństwo Twojej kostki przez długie lata!

    jak ułożyć kostkę granitową

    jak ułożyć kostkę granitową

     

     
    3.8/5 - (20 votes)

    Jak piszą o nas i komentują wpis

    • 23-03-2021

      Marian

      Pierwsze na podbudowę piasek i na piasek tłuczeń?

      • 28-04-2021

        Piasek jako warstwa odsączająca pod tłuczniem. Oddziela kamień od rodzimego gruntu.