Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

  +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
  Katalog Skalite

  Blog

  Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyZalety kostki granitowej – efektowny bruk o niezwykłej trwałości prosto z natury
  zalety kostki granitowej

  Zalety kostki granitowej – efektowny bruk o niezwykłej trwałości prosto z natury

  Kostka brukowa była do niedawna najpopularniejszym materiałem budowlanym, służącym do wykańczania dróg, podjazdów czy ścieżek. Jednak ma ona godnego rywala, którym jest najtrwalszy i odporny na wiele czynników materiał. Mowa oczywiście o granicie, a konkretnie o kostce granitowej. Kostka granitowa posiada tak wiele zalet, że ciężko znaleźć jakąkolwiek wadę. Jest o wiele trwalsza i odporniejsza od bruku, wykonana z kamienia naturalnego, a więc lepiej się prezentująca, nie trzeba układać jej od linijki, ponieważ nie musi idealnie dolegać. Najbardziej znana jest kostka granitowa łupana, chociaż na rynku można znaleźć też kostkę granitową ciętą oraz cięto-łupaną.

  pracownik budowlany umieszczenie kamiennych płytek w piasku na chodniku, taras. Pracownik umieszczający granitowy bruk bruku na lokalnym tarasie

  Trwała i odporna kostka brukowa na dróżki ogrodowe, podjazdy i drogi

  Kostka granitowa, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z granitu. Granit z kolei to kamień naturalny, który powstał w temperaturze 1400 stopni Celsjusza podczas zastygania lawy. Sprawia to, że jest to najtrwalszy i najbardziej odporny na różne czynniki surowiec budowalny. Nie są w stanie dorównać mu nawet materiały produkowane sztucznie. Kostka granitowa odporna jest na uszkodzenia mechaniczne, częste zmiany temperatury, wilgoć, mróz, a nawet na promienie UV. To właśnie dlatego nie musimy obawiać się, że kostka straci swój kolor czy zblaknie, jak zdarza się w przypadku barwionej sztucznie kostki brukowej. Kostka granitowa dzięki temu, że jest produktem naturalnym, łatwo wpasowuje się w różne scenerie, co z kolei sprawia, ze ma wiele zastosowań. Możemy wykonać przy jej pomocy murki, obrzeża, krawężniki, wykończyć za jej pomocą drogi, a nawet wykonać z niej podjazdy. Kostka granitowa świetnie, dużo lepiej niż kostka brukowa, nadaje się na podjazdy, ponieważ jest twardsza, cięższa i solidniejsza niż bruk, dzięki czemu nie rozjeżdża się pod wpływem natężenia i ciężkości poruszających się po niej aut. Chociaż na główne drogi najlepszym wyborem jest asfalt, po którym można poruszać się bez wstrząsów i turbulencji, to jednak na mniej uczęszczane uliczki, takie jak dróżki osiedlowe czy ulice okalające rynek miasta, kostka granitowa będzie bardzo dobrym wyborem. W takich zakątkach nie ma tak dużego natężenia ruchu, za to sporą rolę odgrywa estetyka, a do dekoracji tego typu miejsc, kostka granitowa nadaje się idealnie.

  Szeroka gama kolorów i wzorów do niezwykłych mozaik kamiennych

  Jedną z zalet kostki granitowej jest także mnogość jej kolorów oraz wzorów. Można wybierać wśród kostki granitowej w kolorze: szarym, rudym, żółtym, czarnym, szaro-rudym czy szaro-żółtym. Można kupić ją w wielu różnych wymiarach, gdzie najmniejszą wielkością jest 40 × 60 mm, a największą 150 × 170 mm. Kostka granitowa może być także ułożona na wiele sposobów, między innymi w wiązanie prostokątne, wiązanie jodełkowe, plecionkę, wiązanie rzędowe oraz wiązania koliste lub łukowe. Można także wykorzystać kilka kolorów kostki granitowej do jednego projektu i stworzyć na podjeździe naszej firmy logo, wykonane jedynie za jej pomocą. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która ogranicza nas przy kładzeniu kostki granitowej, jest nasza wyobraźnia. Wszystko to sprawia, że kostka granitowa jest materiałem idealnym – trwałym, odpornym, umożliwiającym każdemu znalezienie odpowiedniego koloru, rozmiaru oraz możliwości ułożenia.

  Czy kostka granitowa jest droga? Inwestycja na długie lata

  Jeśli już bardzo chcielibyśmy się doszukać jakiejkolwiek wady kostki granitowej, to mogłaby być to jej cena. Położenie kostki granitowej kosztuje około 20% więcej niż położenie kostki brukowej. Jednak jest to minus, który jedynie zwraca naszą uwagę na całą gamę zalet tego materiału. Kostka granitowa to inwestycja o wiele trwalsza i estetyczniejsza, niż wykończeniówka z kostki brukowej. Chociaż oba materiały wymagają impregnowania, to jednocześnie przy zabrudzeniu granitu, na przykład olejem silnikowym, istnieje o wiele mniejsza szansa na to, że zostaną na nim przebarwienia. A nawet jeśli jakimś cudem zdarzyłoby się, że powstaną plamy na kostce granitowej, to zawsze możemy wymienić kilka jej elementów i nie stracić przy tym uroku aranżacji. Przy kostce brukowej nie ma takiej możliwości, ponieważ bruk, który leży na słońcu od kilku miesięcy czy lat, nie ma już takiej samej barwy, jak nowy, przywieziony prosto z hurtowni, a co za tym idzie podmiana kilku elementów będzie widoczna po kolorze gołym okiem. Dlatego nie ryzykuj i postaw na trwałość i naturę w postaci kostki granitowej.

  5/5 - (2 votes)

  Napisz komentarz