Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyZastosowania forniru kamiennego
    zastosowania forniru kamiennego

    Zastosowania forniru kamiennego

    Zastosowania dla forniru kamiennego. Ściany z kamienia bez łączeń na 50 piętrze!

    Fornir kamienny to bardzo ciekawy materiał, wcześniej bardzo mało popularny w naszym kraju – mimo iż na rynku jest już od dobrych 8 lat. W Polsce dopiero teraz zyskuje dużą popularność. Dlaczego tak się stało i czemu to właśnie teraz ten materiał zyskał tak dużą sławę?

    Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim cena. Nowe technologie pozwalają produkować fornir kamienny dużo taniej niż kilka lat temu. Jeszcze niedawno cena za m2 zaczynała się w okolicy 200 zł. W tej chwili m2 forniru kamiennego można kupić za 119 zł!

    Kolejną rzeczą są zmiany w architekturze. Większość dekoratorów wnętrz coraz częściej sięga po naturalne materiały jak kamień i drewno. Naturalne materiały budowlane mają ogrom zalet. Przede wszystkim kamień czy drewno są bardzo trwałe. Bardzo ciężko jest wytworzyć materiały, które dorównają wytrzymałości tym, które pochodzą prosto z natury. Dodatkową zaletą tych materiałów jest fakt, że dużo lepiej czujemy się w ich otoczeniu. Obcowaniem z naturą sprawia, że dużo łatwiej się relaksujemy, a problemy odchodzą na drugi plan.

    Fornir kamienny na ścianę

    Fornir kamienny na ścianę

    Zastosowania forniru kamiennego

    Fornir kamienny ma bardzo dużo zastosowań. Można zastosować go prawie wszędzie – poza posadzkami.

    Fornir kamienny ma grubość od 1 do 3 mm. Po podgrzaniu można zwinąć go w rulon o wadzę kilku kg i transportować niemal wszędzie. Nawet instalacja płyty o wielkości 120×260 na ostatnim piętrze najwyższego wieżowca w mieście będzie bezproblemowa. Płyty bardzo łatwo można transportować również na dalekie odległości. Zwinięta płyta zapakowana w opakowanie tekturowe może jechać na drugi koniec świata. Ważne, aby przed rozwinięciem pogrzać fornir kamienny. Wystarczy postawić go w nasłonecznionym miejscu. Jeśli tego nie zrobimy, podczas rozwijania płyta może popękać.

    Dlaczego? Lewa strona strona forniru pokryta jest laminatem – a ten w odpowiedniej temperaturze wykazuje pewne właściwości elastyczne. Niestety zimny laminat, będzie pękał.

    Tapeta kamienna, jak często nazywają fornir kamienny może być zastosowana wewnątrz i na zewnątrz. Mimo cienkiej warstwy kamień jest odporny na wilgoć, grad czy wysokie temperatury. Ważne, aby pamiętać o dokładnym przyklejeniu i użyciu do tego odpowiedniego kleju.

    Fornir kamienny można stosować nawet w łazienkach i pod prysznicem. Kamień jest wodoodporny i żadna ilość wody nie jest mu wstanie zaszkodzić. Należy tylko pamiętać o impregnacji, aby pory w kamieniu były pozamykane. Przy wyborze kamienia do kabiny prysznicowej, lepiej wybrać materiały które nie mają ostrych i wystających krawędzi. Świetnie sprawdzi się tutaj kamień naturalny black o antracytowym kolorze oraz gold, który jest podobny do wersji black, jednak w strukturze ma dodatki w złotym kolorze.

    Kamień dekoracyjny w formie forniru kamiennego jest idealnym produktem do kuchni. Poza możliwością wykończenia ścian i wszystkich zakamarków, fornir kamienny jest idealnym produktem na panel pomiędzy szafki kuchenne. Bardzo łatwy w montażu i docinaniu, świetnie zgra się niemal z każdą kuchnią.

    Co ciekawe, kamienny fornir możemy wykorzystać również do oklejenia mebli! Dzięki temu możemy uzyskać strukturę mebli, dokładnie taką samą jak ścian. Naturalny kamień dekoracyjny ma jeszcze jedną zaletę, do tego typu zastosowań. Jest niesamowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Fronty lakierowane bardzo łatwo uszkodzić. Wystarczy przypadkowe uderzenie miotłą podczas zamiatania, czy spadający widelec, a lakier może się uszkodzić. Całkiem inaczej sprawa ma się z fornirem kamiennym. Fornir kamienny bardzo trudno uszkodzić, a takie drobne draśnięcia nie zrobią na nim widocznego śladu!

    Jest jeszcze coś, o czym nie można zapomnieć. Fornir kamienny wykonany jest z łupku. Łupek to też materiał, z którego produkuje się płytki kamienne. Dzięki temu forniry bardzo łatwo spasować z płytkami podłogowymi.

    Fornir kamienny – transparentny

    Bardzo ciekawą zaletą niektórych fornirów kamiennych jest transparentność. Oznacza to tyle, że materiał przepuszcza światło, podobnie jak onyx, agat, czy niektóre marmury. Dzięki temu transparentny fornir kamienny nadaje się do podświetlania. Za jego pomocą można stworzyć piękne panele między meblami w kuchni, podświetlane ściany w salonie i całą masę dekoracji.

    Dodatkowym atutem tego rozwiązania jet fakt, że onyx czy agat są dużo droższe niż fornir kamienny.

    Fornir kamienny transparentny

    Fornir kamienny transparentny

    Jak zamontować fornir kamienny?

    Montaż forniru nie sprawi nikomu problemu. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz o dobraniu odpowiedniego kleju.

    Przed przystąpieniem do montażu należy rozłożyć fornir. Pamiętaj, aby najpierw pogrzać płyty na słońcu lub z użyciem ciepłego nadmuchu.

    W kolejnym kroku należy oczyścić lewą stronę forniru i zagruntować ścianę. Bez tej czynności klej bardzo łatwo może odpaść.

    Przyłóż elementy i zaplanuj cięcia przed przystąpieniem do klejenia. Po docinkach, przyłóż i sprawdź czy wszystko pasuje. Po przyklejeniu nie powinno się ściągać forniru kamiennego, bo klej może stracić swoje właściwości.

    Cienki, lekki i elastyczny fornir kamienny bardzo łatwo dostosować niemal do każdego miejsca w domu. To jego jedna z największych zalet, których jest całe mnóstwo.

    Przed montażem można też zabezpieczyć krawędzie taśmą papierową przed klejem, którego nadmiar może wyciec. Jest to czasochłonny proces, jednak dzięki niemu masz gwarancję, że efekt końcowy będzie idealny!

    Do klejenia kamiennego forniru trzeba użyć specjalnego kleju dwuskładnikowego lub jednoskładnikowego kleju montażowego . Żadne tradycyjne kleje do płytek, czy nawet biały klej do kamienia naturalnego nie zda egzaminu. Kleju musi być silny od pierwszej chwili po przyłożeniu, w innym wypadku duża płyta zwyczajnie odpadnie od ściany.

    Taki klej ma jeszcze jedną zaletę. Daje gwarancję, że żądne wykwity wapienne nigdy nie wyjdą, jak mogłoby się zdarzyć przy tradycyjnych klejach cementowych.

    Istotną rzeczą podczas klejenia, jest dociśnięcie kamiennego forniru do ściany. Wałek jest do tego świetny. Dociśnij każdy element płyty do ściany, tak aby mieć 100% pewności, że wszystko zostanie na swoim miejscu.

    Ostatnią istotną rzeczą, są fugi lub ich brak. Jednak pamiętaj, że należy zostawić minimalną przerwę między płytami. Przerwa powinna wynosić około 0.5 mm.

    Kamień dekoracyjny i rodzaje forniru kamiennego
    Fornir kamienny ma bardzo dużo wzorów i kolorów. Niemal z każdego łupku i łupku kwarcytowego produkuje się kamienny fornir.

    Najpopularniejsze to grey,black,gold,gold green, silver grey czy fornir kamienny autumn rustic lub fornir kamienny silver shine. Do każdego z nich bardzo łatwo dopasujesz również płytki. Płytki z kamienia można stosować również na ścianie, jednak dużo lepiej sprawdzą się na posadzkach.

    Fornir, gdzie kupić? Fornir kamienny cena.
    Fornir kamienny można kupić niemal w każdej hurtowni kamienia. Dzięki temu, że łatwo go transportować, warto kupić go tam, gdzie jest najtaniej.

    Ceny tego pięknego materiału, jak na naturalny kamień dekoracyjny, który ma taki ogrom zalet, są bardzo niskie. W naszej hurtowni m2 tego materiału można kupić już w kwocie 119 zł w każdym dostępnym kolorze!

    Tapeta kamienna

    Tapeta kamienna

    2.7/5 - (131 votes)

    Jak piszą o nas i komentują wpis

    • 14-11-2019

      Alek

      Rewelacyjna sprawa! Świetna alternatywa dla innych okładzin: brak fug, montaż prosty – kładzie się jak tapeta (można poradzić sobie samemu), tańszy niż kamień naturalny, a wygląda tak samo pięknie i elegancko. Przedstawiciel SKALITE udziela fachowych porad zarówno w kwestii wyboru forniru, jego montażu jak i dalszej pielęgnacji. Zdecydowanie polecam!

    • 28-11-2020

      Rafa;

      jaki klej użyć na kominek ?

    • 07-10-2023

      Kaldekor

      Fornir kamienny ma naprawdę szerokie zastosowanie, co sprawia, że jest coraz bardziej popularny. Warto również podkreślić jego uniwersalność w kontekście różnych stylów wnętrzarskich. W przestrzeniach urządzonych w stylu nowoczesnym czy industrialnym, kamienny fornir może stanowić kontrast dla gładkich, chłodnych powierzchni. W aranżacjach skandynawskich czy boho doskonale wpisuje się w trend wykorzystywania naturalnych materiałów, podkreślając przytulność wnętrza. Jedno, co chciałbym dodać, to kwestia zaaranżowania forniru kamiennego z różnymi rodzajami oświetlenia. Kamień, zwłaszcza w formie transparentnego forniru, doskonale współgra z oświetleniem LED, tworząc niepowtarzalny efekt głębi i ciepła. Niezależnie czy mówimy o kuchennym panelu pomiędzy szafkami, czy o ścianie w salonie, strategiczne umiejscowienie źródeł światła może znacząco podnosić atrakcyjność takiej dekoracji. Oświetlenie może również podkreślić unikatową teksturę kamienia, co dodatkowo wzbogaci wrażenie wizualne. Interesującą opcją może być również zastosowanie forniru kamiennego na frontach mebli. Wyobrażam sobie, że eleganckie biurko w stylu glamour z frontami pokrytymi fornirem kamiennym mogłoby stać się prawdziwą ozdobą domowego biura. Odporność forniru na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale i praktyczne.

      Pozdrawiam,
      https://kaldekor.pl