Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

  +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
  Katalog Skalite

  Parapety granitowe, marmurowe – cena, opinie, wady i zalety

  Hurtownia kamieniaParapety granitowe, marmurowe – cena, opinie, wady i zalety

  Parapety granitowe i marmurowe – poznaj ceny

  parapet marmurowy slin

  Jakie informacje potrzebne są do wyceny?

  Cena parapetów granitowych i marmurowych jest zależna głównie od tego, z jakiego materiału są wykonane. W ofercie posiadamy tanie kamienie, jak i te bardzo drogie. 

  Do wyceny parapetów nie jest potrzebne zbyt wiele informacji. Zaznacz w formularzu obok materiał, z którego ma być wykonany parapet, podaj wymiary (długość, szerokość, grubość). Podaj kolorystykę z dostępnych poniżej produktów. Oraz daj nam znać, czy parepet będzie montowany wewnątrz, czy na zewnątrz.

  Zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy!

   Wybierz wariant kolorystyczny parapetu kamiennego

   Czy warto stosować parapety granitowe?

   Granit jest materiałem niezwykle trwałym, pięknym oraz prostym w utrzymaniu czystości. Dodatkowo kamień jest rewelacyjnym izolatorem ciepła oraz akustyki (spadające krople deszczu na stalowy parapet powodują ogromny hałas).

   Kamień granitowy jest materiałem wulkanicznym. Powstaje on w taki sposób, że w momencie kiedy lawa płynie, to zbiera różne drobiny skał na swojej drodze. W momencie stygnięcia powstają skały wulkaniczne, w tym także granit. Od tego co lawa miała na swojej drodze, zależy jak dany materiał będzie wyglądał. Czy będzie czarny, biały, czy pstrokaty. Warto dodać, że temperatura lawy sięga aż 1400 stopni Celsjusza. Oznacza to, że granit powstaje w niesamowicie krytycznych warunkach, czyniąc go bardzo twardym materiałem!

   parapety z granitu

   Materiały kamienne od lat były wykorzystywane nie tylko w formie dekoracji, ale także do budownictwa. Wiele budowli na całym świecie zostało wykonane własnie z kamienia naturalnego. Do budowania używano granitu, marmuru, piaskowca, czy otoczaków polodowcowych (kamienia polnego). Niesamowite jest, że wiele tych budynków stoi do dziś, a niektóre mają tysiące lat!

   Granit stoi na szczycie podium, jeśli chodzi o trwałość. Niemal nic nie jest w stanie go uszkodzić. Odporny jest na niską i wysoką temperaturę. Charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością, dzięki temu żaden deszcz i żadna wilgoć nie mogą mu zaszkodzić. Podobnie jest jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Ciężko jest zarysować lub uszkodzić granit, a zamontowane parapety granitowe to niemal dożywotnia inwestycja.

   Parapety granitowe czy marmurowe?

   Bardzo często dostajemy pytanie, jakie parapety wybrać? Czy lepiej zastosować marmur, czy może granit? To wszystko zależy od tego, gdzie ma być on zastosowany. Jeśli mowa o parapetach zewnętrznych, to w grę wchodzi tylko granit.

   Zewnętrzne parapety granitowe, cena, opinie, wady oraz zalety

   Jeśli mówimy o parapetach zewnętrznych, najlepszym wyborem będzie granit. Marmur to wapień, ma dość dużą nasiąkliwość, mniejszą wytrzymałość na uszkodzenia fizyczne oraz reaguje z kwasami. Reakcja na kwas może powodować przebarwienia kamienia. Dla przykładu, jeśli zastosujemy biały kamień, to z czasem mogą powstać na nim żółte przebarwienia.

   Najlepszym wyborem będą zewnętrzne parapety granitowe. Granit ma bardzo niską nasiąkliwość. Ten czynnik jest bardzo ważny. W przypadku kiedy w ostatnich latach mamy średnią wilgoć na poziomie 80%, musimy stosować materiały odporne na nią. Dla przykładu średnia wilgoć w domu to 55-65%. Wybierając kamień granitowy masz gwarancje długowieczności parapetów. W przypadku marmuru, mogło by tak nie być.

   Zewnętrzne parapety z granitu są też dużo twardsze od tych marmurowych. Na pierwszy rzut oka, kamień to kamień. Jednak nie jest tak do końca. Granit ma strukturę jawnokrystaliczna. Jest to bardzo zbita i twarda struktura, niemal pozbawiona porów. Marmur w swojej strukturze ma sporo dziur i porów, a to powoduje dużo mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Każdy kamień naturalny ma nieco inne właściwości i budowę, dlatego zawsze warto sięgnąć porady fachowców.

   Granit niemal nie ma wad, nawet dłużej się zastanawiając ciężko taką wymienić. Jedyną, jaką potrafię wymyślić to była by cena, jednak jest ona tylko wadą porównując na przykład parapety aluminiowe z parapetami granitowymi. Te pierwsze są znacząco tańsze, jednak mają masę wad. Są nietrwałe, łatwo je porysować, są brzydkie, a podczas ulewnych nocy nie pozwalają spać.

   czarne parapety granitowe
   parapety kamienne

   Cena zewnętrznych parapetów granitowych

   Cena parapetów granitowych jest zależna głównie od tego, jaki materiał wybierzemy. Są tanie granity, jak i te bardzo drogie. Warto dodać, że te droższe są wyceniane zwykle na podstawie wzorów na ich powierzchnia. Przy parapetach nie mają one zwykle znaczenia, bo na tak małej powierzchni i tak ich nie widać. Dlatego parapety wycina się zwykle z tych tańszych kamieni. Dodatkowo aby oszczędzić, całe zlecenie może być wycięte z tak zwanych pasów, a nie slabów. Pasy to po prostu slaby o szerokości nieco ponad 70 cm. Dzięki temu unika się niemal odpadów, co znacząco wpływa na cenę końcową. Pasy są też sporo tańsze od dużych slabów.

   Do ceny należy również dodać montaż, o ile taki ma być uwzględniony. Jednak z doświadczenia wiemy, że najlepiej dogadać się z ekipą od dociepleń. Wychodzi wtedy dużo taniej, bo oni i tak są na miejscu, nie muszą dojechać i zrobią to przy tzw. “okazji”.

   W innym wypadku montaż kosztuje około 80 zł za mb parapetu. W tym wchodzi dodatkowy pomiar przed wycinaniem parapetów, tak aby wszystko pasowało. Dowóz materiału na inwestycje, montaż oraz gwarancja.

   Ceny parapetów z granitu są różne. Najtańszy materiał to koszt około 90 zł za mb parapetu o głębokości 25cm. Daje to średnią cenę 360 zł za m2 parapetów w gotowym wyrobie. Mowa tutaj o kamieniu strzegomskim, nazywanym często granit strzegom. Taki sam jest chiński granit g603 lub cristallo. Każdy z tych materiałów jest w podobnej cenie i ciężko odnaleźć różnice pomiędzy nimi.

   Kolorów granitów są całe setki i niemal wszystkie są dostępne w naszej hurtowni kamienia naturalnego. Mamy dostęp do kamieni polskich, afrykańskich, włoskich, hiszpańskich, indyjskich i brazylijskich oraz chińskich. Trzeba też jasno powiedzieć, że chiński granit wcale nie jest gorszy od innych. Kamień jest tworzony przez naturę, a nie nacje, dlatego granit pochodzący z chin jest tak samo dobry jak każdy inny, jednak sporo tańszy.

   Cena zewnętrznych parapetów granitowych waha się zwykle od 400 do 2000 zł za m2 w gotowym wyrobie. Mowa tutaj o parapetach z trzema wykończonymi bokami oraz dodatkowym kapinosem pod parapetem, aby woda swobodnie mogła spływać. Najczęściej wybieranym materiał na parapety to:

   • Granit Brown Pearl/ Granit Brąz Królewski
   • Granit Cristallo/ granit g603
   • Granit Tan Brown
   • Granit Impala
   • Granit Nero Zimbabwe
   • Granit Absolute black
   • Granit Yellow Pink
   • Granit Viscont White

   Powyższe materiały są stosunkowo tanie, ładne oraz bardzo trwałe.

   Wewnętrzne parapety kamienne. Granit czy marmur? Cena kamiennych parapetów wewnętrznych

    

   zewnetrzne parapety granitowe

   Parapet z kamienia wewnątrz dodaje uroku. Nie ważne w jakim wnętrzu zostaną zastosowane parapety kamienne, niewątpliwie będzie ładniej. Zwłaszcza, jeśli wybieramy kamień do starych kamienic, gdzie były montowane głębokie parapety wewnętrzne, ze względu na grube mury. W takie miejsca idealnie sprawdzi się marmur, dzięki swoim niesamowitym wzorom.

   Wybierając parapety wewnętrzne mamy tak na prawdę dowolność w wyborze materiału. Tutaj nie ma zmian dobowych temperatur sięgających nawet 30 stopni. Nie ma deszczu, gradu, wilgoci oraz wielu innych niesprzyjających czynników. Temperatura oraz wilgotność jest w miarę stała w każdym wnętrzu, a wahania są zwykle bez znaczenia. Dlatego tylko od ciebie zależy, czy zastosujesz granit, marmur, gnejs czy inny materiał kamienny w postaci konglomeratu lub spieku kwarcowego.

   Parapet, granit czy konglomerat?

   Często klienci zadają nam pytanie, czy wykonujemy parapety z konglomeratu i jakie są lepsze. Konglomerat to bardzo trwały materiał, nie ma z nim zwykle żadnych problemów i może być stosowany wewnątrz jak i na zewnątrz. Dlatego wszystko zależy od klienta, czy mu się podoba czy nie. Warto dodać, że konglomerat to półkamień w kolorze matu, nie ma tutaj materiałów w połysku, tak jak w przypadku granitu.

   Parapet wewnętrzny z konglomeratu świetnie się sprawdza. Jest trwały i nie tak chłodny w dotyku jak naturalny kamień.

   parapet biały

   Parapety aluminiowe czy granitowe

   Między parapetami z kamienia a zwykłymi aluminiowymi jest przepaść cenowa. Parapet granitowy, czy parapet marmurowy jest nieco droższy niż zwykle aluminium, jednak czy warto jest oszczędzać na tej ważnej części domu? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, ze parapety są elementem, którego zwykle się nie wymienia. Raz zamontowane parapety zostają tam na zawsze, albo na bardzo długo.

   Naszym zdaniem, lepiej jest zainwestować w trwały materiał, który nawet po 20 latach będzie wyglądał jak nowy. Tego niestety nie można powiedzieć o aluminium czy innej stali. Stal jest podatna na rysy, bardzo łatwo zniszczyć jego powierzchnie. Niestety porysowane parapety są tylko szpetnym dodatkiem, ponieważ rysy bardzo rzucają się w oczy. Zwłaszcza w słoneczne dni.

   Cena parapetów granitowych i cena parapetów marmurowych

   Nie ważne, czy to parapety marmurowe, parapet wewnętrzny, czy okna są małe, czy duże. Podstawą do wyceny jak już wcześniej wspomniałem jest materiał. Zarówno parapety granitowe, parapety marmurowe, te z konglomeratu jak i ze spieków mają różne palety kolorów i cen. Wykonujemy parapety kamienne z każdego materiału i wyceniamy każde zamówienie indywidualnie.

   Do wykonania parapetów potrzebne jest jeszcze obróbka wszystkich boków w postaci fazy i polerowania lub szlifowania, oraz w przypadku parapetów zewnętrznych dodatkowy kapinos.

   Nasze produkty montujemy w całej Polsce oraz po za jej granicami. Nie ważne czy jest to Warszawa, Kraków, Opole, czy Gdańsk. Wykonywaliśmy zlecenia zarówno w Austrii jak i we Włoszech. Nasze usługi wykonujemy kompleksowo. Od podstawowej wyceny, przez dokładny pomiar, produkcję i montaż zakończony gwarancją na wszystkie materiały zamontowane przez naszą hurtownię kamienia naturalnego!

   Ceny netto parapetów kamiennych w gotowym wyrobie w zależności od materiałów

   • Granit Brown Pearl/ Granit Brąz Królewski około 450 zł/m2
   • Granit Cristallo/ granit g603 około 420 zł/m2
   • Granit Tan Brown około 670 zł/m2
   • Granit Impala około 720 zł/m2
   • Granit Nero Zimbabwe około 850 zł/m2
   • Granit Absolute black około 900 zł/m2
   • Granit Yellow Pink około 490 zł/m2
   • Granit Viscont White około 990 zł/m2

   *powyższe ceny są poglądowe i podane na dzień pisnia tego artykułu