Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb
Fornir kamienny jest jednym z najciekawszych produktów, z jakimi spotykają się kamieniarze. Przede wszystkim jest niesamowicie cienki i lekki! Kamień w takiej postaci ma grubość od 1 do 3 mm! Taka grubość ma ogrom zalet, jedną z nich jest możliwość transportu ogromnych ilości tego materiału bez specjalistycznego transportu.
Dzięki niewielkim gabarytom można przykleić go niemal wszędzie, nawet na 50 piętrze wieżowca, gdzie transport dużych płyt byłby niemożliwy.
Dla kogoś, kto spotyka się z fornirem pierwszy raz, nie może uwierzyć w jego grubość i możliwości. Fornir powstaje z łupku, wydziela się z skały pojedyncze warstwy, które wzmacnia się laminatem. Jeśli spojrzymy na lewą stronę, zobaczymy bezbarwną, błyszczącą fakturę, podobną do lakieru, którą jest laminat. Dzięki zastosowaniu laminatu, fornir kamienny można swobodnie zwijać w rulon. Wystarczy płytę wystawić na działanie słońca na kilka minut, a będzie można zwinąć go, dokładnie tak jak papier.
Warto zwrócić uwagę na odwrotny proces, jeśli kupiłeś fornir, a na dworze jest zimno, przed jego rozłożeniem koniecznie go podgrzej! W przeciwnym wypadku płyta może pęknąć podczas rozkładania!
Łupek wykorzystywany do produkcji forniru ma różny kolor i gramaturę. Skały metamorficzne, czyli takie które powstały w momencie stygnięcia lawy, charakteryzują się dobrymi właściwościami łupania. Mamy tutaj do wyboru zwykłe łupki, łupki kwarcytowe, a nawet granity. Z tych ostatnich niestety nie robi się fornirów.
Fornir kamienny powstaje w momencie wyodrębnienia warstwy łupku o grubości od 1 mm do 2 mm, które następnie wzmacnia się włóknem szklanym z dodatkiem żywicy epoksydowej, w efekcie czego powstaje około 1 mm warstwa przypominająca laminat. Tym samym powstaje pełnoprawny fornir kamienny, o grubości około 3 mm, który może nawet ręcznie zanieść na ostatnie piętro najwyższego wieżowca w mieście, a to wszystko bez żadnych komplikacji!
Powyższy materiał możemy stosować niemal wszędzie. Jedynym wyjątkiem są podłogi i posadzki. Fornir kamienny jest zwyczajnie za cienki i będzie się szybko ścierał. Na posadzki lepiej wykorzystać płytki kamienne, które znajdziesz w dokładnie tym samym kolorze, jak wybrana przez siebie tapeta kamienna.
Świetną wiadomością jest fakt, że z materiału na fornir kamienny produkuje się również całą masę innych materiałów budowlanych. Z łupków robi się płytki kamienne o różnych formatach. Na posadzki najczęściej używa się płyty o wielkości 30×60 lub 40×60. Coraz większą popularność zyskują cegiełki i płytki o mniejszych formatach z kamienia łupkowego. Świetnym produktem do wykorzystania na ściany są cegiełki o wielkości 10×30. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest cena, metr kwadratowy takich płytek można kupić poniżej 100 zł!
Fornir kamienna może być stosowana wszędzie, w salonie na ścianach, wewnątrz kabiny prysznicowej, czy w formie panelu między szafkami w kuchni. Kamień naturalny jest bardzo trwały i ciężko go zniszczyć, nawet w takiej cienkiej postaci. Łupek jest odporny na wilgoć, tłuszcze i uszkodzenia mechaniczne.
Dzięki trwałości tego materiału i odporności na wilgoć, fornir kamienny jest idealnym produktem, do wykończenia w niecodzienny sposób łazienki. Nawet stały strumień wody płynący po kamieniu dekoracyjnym nie jest wstanie wyrządzić mu żadnej szkody. Efekt końcowy można dopełnić wykorzystując płytki z tego samego materiału. Dzięki temu stworzymy efekt pomieszczenia wykutego w skale.
Kolejną zaletą tego niecodziennego produktu jest jego format. Pojedyncza płyta forniru kamiennego może mieć nawet 3m długości i 1,2 szerokości! Często bywa tak, że w formie tradycyjnej płyty, taki duży element jest niemożliwy do zamontowania. Sprawa w przypadku forniru ma się nieco inaczej. Kamień dekoracyjny jest ciężki i bardzo trudno manewrować nim w ciasnych pomieszczeniach. Fornir kamienny jest leciutki. Cały arkusz waży zaledwie kilka kilogramów, jest elastyczny i bardzo ciężko go uszkodzić. Dzięki temu bez żadnego problemu zamontujesz go tam gdzie chcesz w jednym kawałku!
Fornir kamienny możemy nawet zastosować na elewacji! Kamień to kamień i nawet w takiej formie świetnie sobie radzi z ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Nie ważne czy pada deszcz, śnieg, grad, czy jest piękna słoneczna pogoda, kamień dekoracyjny w takiej formie poradzi sobie znakomicie.
Pamiętaj, aby nie stosować go na posadzkach. Jak już wcześniej pisałem, fornir kamienny jest za cienki i bardzo szybko starła by się powierzchnia kamienia.
Materiały te, są również stosowane na meblach! Fornir kamienny można wykorzystać i przykleić go na fronty mebli do kuchni czy łazienki. Jeśli komuś zależy na naturalnych i niecodziennych dekoracjach do swojego wnętrza, to taki kamień dekoracyjny jest strzałem w 10!
Idealnym produktem na elewacje jest fornir kamienny autumn rustic. Kamień ma bardzo ciekawy kolor, o neutralnej barwie. Dzięki temu można go zastosować niemal w każdym projekcie domu rodzinnego.
Przed przystąpieniem do montażu warto się przygotować. Narzędzia potrzebne do montażu to: klej, fornir, nóż, szlifierka kątowa(opcjonalnie), grunt, impregnat do kamienia.
W pierwszej kolejności musisz odtłuścić ściany i je zagruntować. Je to bardzo ważne etap, którego pod żadnym pozorem nie omijaj. Klej musi dobrze łączyć ścianę i kamień dekoracyjny.
Dopasowanie forniru kamiennego do miejsca montażu. Przed przystąpieniem do klejenia warto rozplanować sobie jak przykleić płytki, dopasować je do miejsca oraz przyciąć. Do przycinania kamienia można użyć noża (pamiętaj aby ciąć od strony laminatu) Do cięcia można też użyć szlifierki z tarczą do cięcia. Docięte krawędzie delikatnie zeszlifuj papierem, tak aby nie były ostre.
Jak kleić fornir kamienny? Jest to najważniejszy etap, zwłaszcza że arkusze kamienia nie klei się na tradycyjny klej, tylko na kleje składnikowe w kartuszu. Klej należy nałożyć na całą powierzchnię kamienia dekoracyjnego. Płyta musi dolegać całą powierzchnią do ściany, w innym wypadku z czasem może zacząć się odklejać. Klej rozprowadź za pomocą szpachelki. Arkusze forniru dociskamy za pomocą czystego wałka, warto zabezpieczyć łączenia arkuszy kamienia naturalnego za pomocą taśmy, tak aby klej nie zniszczył kamienia.
Ostatnią czynnością jest zabezpieczenia kamienia. Do zabezpieczenia należy użyć impregnatu do kamienia naturalnego. Można wykorzystać preparaty drop dostępne w naszej hurtowni kamienia naturalnego. Kamień wewnątrz wystarczy impregnować raz na 5-7 lat. Jeśli kładłeś kamień na zewnątrz, warto impregnować go raz na 2-3 lata. Dzięki temu zachowa on swój nienaganny wygląd przez całe pokolenia!
Fornir kamienny możemy kupić wszędzie, nawet przez internet. Dzięki właściwością fizycznym, o których pisałem wcześniej, fornir kamienny można wysłać nawet w kartonowym pudle, zwinięty w rulon.
Warto zaznajomić się z cenami w różnych miejscach. Wzorów forniru kamiennego jest bardzo dużo:
Silver grey, gold green, copper, gold, grey, black, fornir kamienny silver shine, fornir kamienny autumn rustic i wiele innych.
Cena tego materiału waha się od 119 zł za m2 przy małych formatach 120×60 do 199 zł przy największych płytach 280×125.
Zaletą tego materiału jest fakt, że bez problemu dobierzesz do forniru kamiennego, inny kamień dekoracyjny w formie płytek czy cegiełek. Nie ważne jaki fornir wybierzesz, czy będzie to grey, black, copper czy fornir kamienny silver shine, zawsze dopasuje do niego idealne płytki.
Wyświetlanie 1–12 z 14 wyników