Produkty wykonane z kamienia naturalnego mają wiele zalet. Przede wszystkim są oryginalne. Nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych płytek z kamienia naturalnego. Jeśli szukasz rozwiązania, którego nie ma nikt inny, to kamień jest właśnie dla Ciebie.
Naturalne produkty nie są sztucznie barwione. Dzięki temu nie ma obawy, że Twoja elewacja się wybarwi i będzie trzeba ją malować i ponosić dodatkowe koszty czasu i pieniędzy.
Kamień jak to kamień, jest twardy i solidny. Stosując naturalny kamień elewacyjny masz gwarancje trwałeś elewacji, która się nie brudzi, nie wybarwia i jest inwestycją na długie, długie lata.
Naturalny kamień elewacyjny też jest świetnym izolatorem ciepła w domu. Dzięki takiej elewacji znacząco zmniejszą się Twoje rachunku za ogrzewanie.
Masz problemy z wilgocią i grzybem na ścianach? Zastosuj kamień naturalny! Prócz izolacji cieplnej, kamień świetnie chroni mury przed wilgocią!
Zobacz świetną realizację domu z kamienia, na którym zostały wykorzystany kamień elewacyjny Malachit!
Poniżej opisuje szczegółowo, jak krok po kroku układać kamień elewacyjny!
Przed przystąpieniem do montażu kamienia elewacyjnego skompletuj niezbędne materiały. Do montażu kamienia na elewacji będzie Ci potrzebny:
Materiały:
Pamiętaj aby wybrać biały klej lub klej do kamienia naturalnego. Nie zbywaj tego punktu bo jest on bardzo ważny. Jeśli zastosujesz zwykły klej, taki jak do płytek ceramicznych czy gresowych to na kamieniu szybko pojawią Ci się przebarwienia.
Dzieje się tak przez pory, które są w każdym kamieniu. Jedne mają je większe inne niewidoczne gołym okiem. Jednak są w każdym. Kamień wchłonie metal ciężki z nieodpowiedniego kleju i przebarwi kamień na kolor rdzy.
Grunt stosujemy aby oczyścić i związać wszystkie luźne elementy na ścianie czy elewacji. Jeśli dobrze nie zagruntujemy ściany, może okazać się, że kamień odpadnie razem z klejem.
Zabezpieczenia kamienia jest tak samo ważne jak impregnacja drewno. Pewnie nie jesteś wstanie sobie wyobrazić drewnianego stołu w ogródku bez lakieru czy impregnacji? Podobnie jest z kamieniem.
Impregnat stosujemy by zabezpieczyć kamień przed wchłanianiem wilgoci. Nie jest to jedyny powód. Środki zabezpieczające do kamienia charakteryzują się właściwościami antystatycznymi. Dzięki temu na Twoim kamieniu nie będzie zbierać się kurz, a Ty nie będziesz musiał go odkurzać!
Impregnaty do kamienia mają też właściwości koloryzujące. Dokładnie chodzi tutaj o efekt kontrastu. Zabezpieczenia kamienia elewacyjnego takim impregnatem spowoduje efekt mokrego kamienia. Zastosowanie go na kamieniu grafitowym takim jak kamień elewacyjny grafit castle lub kamień elewacyjny grey zmieni ich kolor na niemal matową czerń.
Większość naszego kamienia montuje się bez dodatku fugi. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, że straci swój kolor za jakiś czas. Nie musisz jej też uzupełniać. Jeśli jednak wybrałeś produkty montowane z użyciem fugi taki płytki kamienne, to musisz się w nią zaopatrzyć.
Bez narzędzi również się nie obejdzie. Niżej podaję listę niezbędnych narzędzi do montażu naturalnego kamienia elewacyjnego.
Narzędzia:
Niezbędne narzędzie podczas instalacji kamienia na elewacji. Jednak przy wyborze naszego kamienia elewacyjnego, poziomice będzie Ci potrzeba na krótką chwilę. Kamień elewacyjny dostępny w naszej hurtowni kamienia Skalite jest wykonane w formę litery Z. Dzięki temu układa się go jak klocki. Wystarczy wypoziomować pierwszą warstwę, a każdą następną układamy jak wspomniane już klocki.
Do cięcia kamienia naturalnego możemy użyć piły wodnej lub zwykłej szlifierki kątowej zaopatrzonej w tarczę do kamienia naturalnego lub gresu.
Pamiętaj aby wybrać dobrą tarczę do cięcia kamienia naturalnego. Wybieraj produkty tylko z najwyższej półki. Kamień naturalny zwykle jest bardzo twardy, podobnie jak gres. Tarczę podczas cięcia koniecznie ochładzaj wodą. W innym wypadku szybko będzie do wymiany.
Ostra tracza do cięcia jest również ważna przy miękkich płytkach. Idealnym przykładem jest marmur. Charakterystyczną cechą tego jest występowanie wielu żył w strukturze kamienia. Żyły na marmurze są elementem, który osłabia cały kamień. Dlatego do cięcia takich płytek musisz mieć bardzo twardą i ostrą tarczę.
Korzystaj z grzebienia! Nie klej płytek na tzw „placki”. Kamień naturalny posiada w sobie żyły, mikro pęknięcia. Jeśli nie rozprowadzisz dobrze kleju mogą powstać naprężenie, wskutek których płytki zaczną pękać.
Jeśli masz prosta, dobrze wykończoną ścianę spokojnie możesz gruntować za pomocą wałka. Jeśli ściana jest nierówna i ma sporo luźnych elementów, to lepiej do tego użyj pędzla z gęstym włosiem. Będzie z tym troszkę więcej pracy, jednak ściana będzie dużo pewniejsza przed nałożeniem kleju.
Impregnacje kamienia naturalnego możesz przeprowadzić tradycyjnie za pomocą pędzla lub natryskowo. Impregnacje natryskowo wykonujemy za pomocą pistoletu ciśnieniowego. W przypadku rzadkich impregnatów można wykorzystać zwykły spryskiwacz ogrodowy.
Masz już wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do montażu kamienia elewacyjnego. Pamiętaj aby wysprzątać miejsce pracy. Źle się pracuje w miejscu, gdzie jest nieład. Może to spowodować nieszczęśliwy wypadek, a pamiętaj że zdrowie jest najważniejsze! Teraz przejdźmy do właściwego montażu kamienia elewacyjnego.
Przed przystąpieniem do klejenia musimy dobrze oczyścić i zabezpieczyć ścianę. Za pomocą szpachelki oczyść ścianę z luźnych elementów. Dodatkowo za pomocą pędzla lub miotły odkurz całą powierzchnie. Jest to czasochłonne zajęcie, jednak gra jest warta świeczki. Jeśli zaniedbasz tą czynność może okazać się, że nawet po zagruntowaniu odpadnie Ci kamień razem z klejem. Wtedy będzie musiał i tak to zrobić, a narazisz się tylko na dodatkowe koszty i negatywne emocje.
Oczyszczoną powierzchnie dobrze zagruntuj. Jeśli masz nową, dobrze wykończoną ścianę użyj wałka. Pójdzie ci dużo szybciej niż z pędzlem. Jeśli jednak montujesz na starej ścianie, która pozostawia wiele do życzenia to do gruntowania użyj pędzla. Potrwa to nieco dłużej, jednak będziesz mieć większą pewność, że nic nie odpadnie.
Oprócz ścian dobrze jest oczyścić płytki z kurzu i pyłu. Robi się to z tego samego powodu co ściany, aby kamień nie odpadł. Pamiętaj, że kamienia elewacyjnego nie będzie gruntować, dlatego warto jest poświęcić kilka chwil na czyszczenie. Do tego użyj lekko zwilżonej ściereczki. Pamiętaj aby przed klejeniem poczekać, aż kamień wyschnie.
Dobrą praktyką jest też orientacyjne sprawdzenie i ułożenie kamienia. Kamień elewacyjny dostępny w naszej hurtowni najczęściej ma format 55 x 15 cm z przesunięciem 5cm wynikającej z budowy w literę „Z”. Jeśli na początku dobrze rozplanujesz montaż pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo czasu i materiału. A co za tym idzie i pieniędzy. Oszczędność będzie wynikać z jak najmniejszej ilości docinek. A to zyskasz dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu.
Podczas klejenia kamienia naturalnego kieruj się zasadami dobrego glazurnika. Przede wszystkim nie klej płytek kamiennych na tzw. „placki”. Kamień naturalny jak już wcześniej wspomniałem posiada w swojej strukturze mikro urazy i żyły, które osłabiają daną strukturę. Jeśli wydarzy się sytuacja, że w miejscu osłabionej płytki nie ma kleju mogą powstać tam niechciane naprężenia, które spowodują jej pęknięcie.
Dlatego klej nakładaj na całą powierzchnię ściany, a jego nadmiar zbieraj za pomocą grzebienia do kleju. Płytę dobrze przyłóż do kleju i trochę nią popracuj, delikatnie ruszając. Dzięki temu kamień lepiej przyklei się do ściany.
Mam nadzieje, że zgodnie z moją wcześniejszą radą dobrze rozplanowałeś sobie, jak ustawisz płytki, tak aby mieć jak najmniej docinek. Kamień naturalny najczęściej układa się od dołu, jednak nie jest to zasada. Wielu fachowców uważa, że lepiej jest zacząć układać od góry, bo docinka na dole jest mniej widoczna.
Jeśli wybrałeś nasz kamień elewacyjny masz ułatwione zadanie przy montażu. Nasze panele mają format litery „Z”, które ułatwiają montaż. Panele z hurtowni kamienia naturalnego Skalite układa się tak prosto, jak klocki lego i nie ma w tym nawet trochę przesady.
Układanie kamienia elewacyjnego jest bardzo proste i nie potrzeba do tej pracy profesjonalisty. Ułóż kamień sam a sporo zaoszczędzisz. Koszt położenia m2 takich płytek przez fachowca waha się od 80 do nawet 100 zł.
Układanie kamienia dekoracyjnego, który jest bardzo ciężki, dobrze zacząć z listwą startową. Przykładem takiego kamienia jest kamień elewacyjny Murak. Jedna płytka potrafi ważyć nawet 5 kg! Zapewni Cię to, że kamień nawet w formie wstawek nigdy nie odpadnie. Można też wykorzystać specjalistyczne kleje do kamienia naturalnego. Mają one zwiększoną wytrzymałość. Można instalować na nich kamienie o łącznej wadzę nawet 30kg na m2.
Do kamienia naturalnego używaj tylko tarcz z najwyższej półki. Unikniesz tym samym pękającego kamienia i palących się tarcz. Jeśli docinasz wyjątkowo twardy kamień powinieneś ochładzać tarczę do kamienia, tak aby się nie spaliła ani nie wygięła.
Uważaj również przy marmurach. Charakterystyczną cechą tego jest występowanie wielu żył w strukturze kamienia. Żyły na marmurze są elementem, który osłabia cały kamień. Dlatego do cięcia takich płytek musisz mieć bardzo twardą i ostrą tarczę.
Nasz kamień elewacyjny w formie paneli można również wyłupywać. Od całej płytki spokojnie można odłączyć pojedyncze cegiełki. Dzięki temu czasem można obyć się bez cięcia.
Kiedy już zakończysz montaż kamienia elewacyjnego, dobrze go wyczyść. Użyj do tego zwilżonego pędzla o gęstym włosiu. Jest to bardzo ważne, aby zabezpieczać kamień, a nie wszystkie zabrudzenia i kurz pozostały po montażu.
Impregnować kamień można na dwa sposoby. Tradycyjnie za pomocą pędzla. Jest to sposób, który zajmuje nieco więcej czasu jednak pozwala zabezpieczyć dokładnie każde miejsce na kamieniu i dobrze nałożyć impregnat.
Drugi nieco szybszy sposób to impregnacja natryskowa. Ten sposób jest dedykowany do nierównych i szorstkich struktur. Jeśli próbowałeś użyć pędzla na swoim kamieniu ale tracił on włosy, lepiej wykorzystaj metodę natryskową.
Twarde i gęste kamienie takie jak granit, granit, łupek i kalcyt impregnujemy raz na 5 nawet do 10 lat. Kamień bardziej porowaty jak marmur, piaskowiec i trawertyn trzeba impregnować dużo częściej. Czasem nawet co pół roku!
Zabezpieczenie kamienia jest bardzo istotne. Zaimpregnowany kamień elewacyjny nie będzie chłonął brudu i powstanie na nim struktura antystatyczna. Dzięki niej na kamieniu ni będzie zbierał się kurz. Impregnat zabezpiecza też kamień przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wilgocią.
W niektórych przypadkach bywa tak, że przez błędy w projekcie nie da się zamontować naturalnego kamienia elewacyjnego w postaci paneli elewacyjnych. W takich momentach z pomocą przychodzi fornir kamienny. Jest to kamień naturalny o grubości zaledwie kilku mm. Świetnie nadaje się na elewacje jak i ściany wewnętrzne. Ma wysoką odporność, a dzięki dużym elementom, można praktycznie pozbyć się łączeń!