Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

  +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
  Katalog Skalite

  Blog

  Hurtownia kamieniaKamień naturalnyDom z kamienia i drewna. Wady i zalety. 🗿
  dom z kamienia

  Dom z kamienia i drewna. Wady i zalety. 🗿

  Dom z kamienia jest marzeniem wielu z Nas. Kamień naturalny jest niesamowicie trwałym materiałem. Żadna cegła, bloczki betonowe i inne systemy nie mogą się równać z kamieniem. Minie jeszcze wiele lat, zanim dorównamy naturze. W tym momencie żadne techniki budowlane, z użyciem materiałów wytworzonych przez człowieka nie dorównują tym, z użyciem materiałów naturalnych. Nie ważne jaką zastosuje się chemię, jakich dodatków użyje, w tej chwili nie potrafimy dorównać naturze.

  Najstarsze budowle na Świecie, które zachowały się niemal w stanie idealnym są budowane właśnie z niego, czyli z kamienia. Przykładem mogą być piramidy w Południowej Ameryce i Egipcie. Największa egipska piramida, którą jest grobowiec Cheopsa ma prawie 5000 lat!. Zachowana jest niemal w stanie idealnym. To jasno wskazuje, jakim dobrym i trwałym budulcem jest kamień.

  Oczywiście do stworzenia tak monumentalnych budowli potrzeba było ogromnej wiedzy, jaki materiał wykorzystać oraz jak go zagospodarować. Przy budowie piramid, stosowano często kamień, który był w ogromnej odległości od miejsca budowy, wyobraź sobie, jak w tamtych czasach transportowano bloki o wadzę kilka ton? Te zagadki są nierozwiązane do dziś.

  Dzisiaj projekty domów to temat rzeka. Projekt domu powinien być ergonomiczny, tak aby nie pochłonął ogromnych kwot. Musi być użytkowy, tak aby maksymalnie ułatwić mieszkanie oraz piękny, tak aby można miło wracać każdego dnia do niego. 

  Zwykle podczas projektowania, projektant stosuje się do zasad konkretnego nurtu. Domy można stawiać niemal w każdym, dotychczasowym użytym stylu budownictwa.

  Mogą to być domy nowoczesne, charakteryzujące minimalizmem oraz wysokimi standardami użytkowymi. Prosto mówiąc, w takim domu niema niepotrzebnych rzeczy. Wszystko tam musi być na swoim miejscu, do czegoś służyć i mieć jakieś przeznaczenie. Zauważ, że styl nowoczesny powstał w XX w. Nie jest to styl modny, z którym często jest mylony, a który jest mówi o wykorzystaniu modnych materiałów w chwili budowy domu. 

  Modne domy czy wnętrza, to po prostu takie, w których wykorzystano modne elementy i dodatki na tą chwilę. W momencie pisania artykuły jest moda na szarości, betony, drewno, kamień, rolety dzień-noc i masę innych rzeczy. Oczywiście, każde z nich można przypisać do innych stylu. Beton chodź by, świetnie odnajduje się w loftowych wnętrzach. 

  Budowa domu wymaga sporej wiedzy, tak aby dobrać odpowiednie materiały, dobrą ekipę budowlaną. Budowa domu z kamienia i drewna jest jeszcze bardziej wymagająca.

  piramidy z kamienia

  Wiele ciekawych zabytków z kamienia naturalnego możemy zobaczyć również w Polsce. Idealnym przykładem jest Zamek krakowski. Zamek w Krakowie był przebudowywany wiele razy. Spowodowane to było wieloma pożarami i zniszczeniami wojennymi. Każdy remont był przeprowadzany z modą nowej epoki i nowym stylem. Jednak elementy kamienne z pierwotnej formy zamku zachowały się idealnie. Można nadal je zobaczyć podczas zwiedzania zabytku.

  Na budynkach typu zamek, twierdz czy kościół, świetnie widać „styl modny”. Najczęściej remonty, odbudowy robiono w stylu, na który moda własnie panowała. Nie raz działo się tak, że dana budowla była zbudowana w gotyku, w renesansie już ją odnawiano zgodnie z panującą modą, a w baroku robiono to ponownie znów w innym stylu. Efekt tego był taki, że jedna budowla jest wykonana w kilku stylach.

  Kamień naturalny używany jest do dziś w budownictwie. Kamień jest idealnym materiałem na fundament rodzinnego domu. Przetrwa bardzo długo i żaden inny materiał mu nie dorówna. Domy z poprzedniej epoki często stawiano właśnie na fundamencie murowanym z kamienia. Śmiało można wykorzystać go powtórnie i zbudować na nim nowy dom.

  Jak dawniej, tak i dzisiaj kamień wykorzystuje się w różnych miejscach domu. Elewacja kamienna cieszy się dużą popularnością. Nie bez powodu tak się dzieje. Dom z kamieniem na elewacji będzie świetnie się prezentował. Dzięki wytrzymałości kamienia na warunki atmosferyczne przetrwa tam wieki.

  Drewno można nazwać bliźniakiem kamienia. Zawsze razem świetnie wyglądają i prezentują swoje naturalne wdzięki. Drewno podobnie jak kamień jest niesamowicie trwałe. Świetnie nadaje się do budownictwa jak i dekoracji domu. Wyeksponowane drewniane belki są kwintesencją stylu rustykalnego i świetnie oddają klimat tego przytulnego wnętrza.

  Projektowanie domu wymaga ogromnej wiedzy niemal z każdej dziedziny budownictwa. Zwłaszcza, jeśli inwestor życzy sobie budowę domu, gdzie głównymi materiałami mają być kamień i drewno. 

  Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czemu profesjonalne projekty domów są takie drogie, to masz odpowiedź. Osoba, zajmująca się Tym i mająca taką wiedzę musi się cenić. Jeśli mogę Ci coś doradzić, to korzystaj tylko z takich usług, może projektant z taką widzą się ceni, ale w toku budowy zobaczysz ile ta wiedza jest warta. 

  Nie raz widziałem sytuacje, w których projekty były wykonane przez osoby bez wiedzy merytorycznej. Takie projekty domów wymagały przebudowy, a to się wiązało z ogromnymi kosztami, mało tego w toku prac budowlanych powstawało wiele momentów, który także wymagało przeprojektowania, a to znów były dodatkowe koszty. 

  Jak zbudować dom z kamienia i wykorzystać kamień elewacyjny?

  Budowa domu z kamienia to świetny pomysł. Niestety możesz spotkać się z szeregiem problemów podczas próby takiej inwestycji. Pierwszą z nich będą fachowcy. Nie wielu pozostało już ludzi, którzy znają techniki budowania z kamienia naturalnego. Zorientuj się komu powierzasz to zadanie, bo budowa takiego domu nie jest prosta. Jednak włożony trud w budowę domu z kamienia i drewna bardzo się opłaci. Zyskasz wtedy rodzinny dom na wiele pokoleń, w którym jeszcze Twoje wnuki będą cieszyć się ciepłem ogniska domowego.

  Idea rodowego domu jest bardzo mocna na Północy. W zimnej norwegi je wiele takich miejsc przekazywanych z Ojca na syna przez wiele pokoleń. Piękna tradycja, która jest jak album ze zdjęciami. W murach rodowych kamienic zebranych jest wiele rodzinnych wspomnień.

  Tak jak już wspominałem, zacznij od postawienia solidnego fundamentu. Kamień polny idealnie się do tego nada. Jest bardzo twardy i niemal pozbawiony naturalnych porów. Dzięki temu szansa na jakiekolwiek pęknięcia jest bliska zeru. Dobrym zamiennikiem dla polnego kamienia będzie granit. Nasz Polski Granit Strzegom nada się do tego idealnie. Jest tak sama twardy jak kamień polny. Może też się okazać tańszy i lepiej dostępny.

  Murowanie ścian z kamienia może przysporzyć wielu problemów nienawykłym fachowcom w naszym kraju. Ciężko będzie znaleźć kogoś, kto się podejmie takiego zadania. Pamiętaj jednak by grubość muru miała co najmniej 50 cm. Jest to bardzo ważne, aby wybudować solidne podstawy. Murowane ściany z kamienia maja ogromny plus. Mianowicie, od razy mamy gotową elewację. Może okazać się, że budowa domu z kamienia i drewna z takimi ścianami będzie zbliżona cenowo do betonowych konstrukcji. A te jak wiesz nie są tak piękne i wytrzymałe jak kamień.

  Ściany murowane z kamienia ocieplamy od środa. Dzięki temu wnętrze możemy aranżować dokładnie tak jak w przypadku tradycyjnych domów z betonowych czy ceglanych ścian. Świetną zaletą kamienia jest też bardzo dobra wentylacja. Przy zastosowaniu kamiennych ścian nie musisz martwić się o grzyba i wilgoć w ścianach.

  Strop i belki wykonaj z drewna naturalnego. Tak samo jak kamień naturalny drewno jest niesamowicie trwałe i idealnie współgra z kamieniem. Takie zastosowanie niesie za sobą szereg zalet. Przede wszystkim mamy trwałą podstawę dla naszego dachu. Drewno jest też pięknym elementem dekoracyjnym. Jeśli chcesz mieć wnętrza w stylu rustykalnym to kamień i drewno załatwiają sprawę. Wyeksponuj konstrukcję drewnianą, uprzednio dobrze zabezpieczoną impregnatem, a aranżacja wnętrz będzie prawie gotowa.

  Jeśli nie czujesz się na siłach na budowę domu z kamienia, mamy świetne rozwiązanie. Naturalny kamień elewacyjny świetnie imituję ściany murowane z kamienia. W ostatniej części tego wpisu jest przedstawiony dom, na którym wykorzystano kamień elewacyjny Malachit. Możesz wykorzystać również pełniejszą wersję malachitu, czyli kamień elewacyjny Amber

  Dom z kamienia Portugalia czy Polska?

  Domy z kamienia to moda, która najczęściej można zobaczyć na zachodzie Europy. Ciepła Hiszpania i Portugalia jest bogata w surowce kamienne. Dlatego tam od lat spełnia on podstawowy materiał budowlany.

  Wraz z powiększającymi się rynkami po odejściu komunizmu w Polsce pojawiło się wiele nowych trendów. Jednym z nich są właśnie domy z kamienia. U nas wykorzystuje się do domu kamień elewacyjny, klejony na tradycyjne elewacje z betonu lub cegły. Naturalny kamień elewacyjny bardzo łatwo się instaluje na elewacji. Nasze panele kamienne wykonane są w formie „z”. Wystarczy wypoziomować pierwszą warstwę a całą resztę montować jak klocki lego.

  Należy jedynie pamiętać o białym kleju. W innym wypadku mogą wyjść wykwity i przebarwienia na kamienia naturalnym.

  Dom z kamienia

  Jak ocieplić dom z kamienia?

  Dom z kamienia murowanego ocieplamy od środka. Warto wykorzystać grubszy styropian do zachowania jak największej ilości ciepła w środku. Dom z kamienia jest dobrze wentylowany. Nie musisz się martwić o wilgoć w ścianach i ewentualnego grzyba.

  Na pierwszy rzut oka, taka informacja wydaje się mało wartościowa, ale idź za moją radą i porozmawiaj z osobą, która ma problem z wilgocią w domu. Jestem przekonany, że jeśli powiedziałbyś mu, że kamień rozwiąże jego problemy, bez wahania by go zamontował. 

  Grzyb i wilgoć w domu to poważny problem. Dzisiaj możemy kupić wszystko, wszystko prócz zdrowia, a grzyb w domu jest jego bezpośrednim zagrożeniem, zwłaszcza dla małych dzieci. Pleśń i grzyb mogą powodować problemy z oddychanie, alergię, a nawet astmę. Ostatnia choroba jest szczególnie groźna dla dzieci. Powoduje problemy z oddychanie, a w szczególnych przypadkach może być przyczyną śmierci. 

  Na problemy z wilgocią w domu, której efektem jest pleśń i grzyb na ścianach, można stosować różne środki chemiczne i wentylować mieszkanie. Jednak póki nie zabezpieczysz ścian porządną izolacją, to do tego czasu będziesz miał ten problem. A najlepszą ochroną przed wilgocią, jest właśnie ściana lub elewacja z kamienia.

  Kamień na tradycyjnych ścianach spokojnie można kleić na docieplenie. Najlepsze kleje mają wytrzymałość nawet do 30 kg na m2. Bez żadnych obaw można montować każdy kamień. Jeśli masz pewne obawy, możesz użyć listwy startowej. Upewnisz się tym samym, że nic złego się nie stanie.

  czarny granit star galaxy
  blaty granitowe

  Domy z dodatkiem kamienia i drewna naturalnego.

  Kamień i drewno jest również świetnym dodatkiem do domu. Można z niego wykonać blaty granitowe, posadzki kamienne i dekoracje w postaci kamienia na ścianę. Bardzo podobnie jest z drewnem. Wspomniane już wyeksponowane drewniane belki świetnie się sprawdzają się w postaci dekoracji.

  Blaty granitowe bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni. Są trwałe, łatwo zachować je w czystości i bez żadnych obaw można na takim blacie położyć gorące naczynie. Najczęściej wybierane granity na blat to:

  Elewacje domów z kamienia – zdjęcia

  Odpowiednio dobrana elewacja domu pozwoli uzyskać dokładnie taki efekt, jaki osiąga się przy budowie ścian z kamienia. Plusem takiego rozwiązania jest to, o czym pisałem wcześniej, czyli dobra izolacja ścian przed wilgocią i utratą ciepła w domu. Z taką elewacja jest podobnie jak z instalacją fotowoltaiczną, inwestujesz raz i zarabiasz całe życie. Dodatkowo kamień jest niesamowicie trwały, dzięki temu w przyszłości, nie musisz inwestować dodatkowych pieniędzy w nią i przeznaczyć je na inne cele.

  Jednym z najnowszych produktów wykonanych z kamienia naturalnego jest fornir kamienny. Największą zaletą tego materiału jest bardzo niska waga, niesamowita elastyczność i ogrom możliwości. Dzięki niemu bez problemu zaaranżujesz elewacje z efektem kamienia naturalnego, Możesz go wykorzystać do obłożenia filarów i podmurówki, a nawet ogrodzenia!

  Tapeta kamienna Seul

  Jak piszą o nas i komentują wpis

  • 08-01-2020

   Remiza na wesele dla bednych

   Super artykuł, 5 jest. Ogólnie znalazłam kilka potrzebnych informacji. Po za tym dom z kamienia jest piękny.