Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień naturalnyDom z kamienia i drewna. Wady i zalety. 🗿
dom z kamienia

Dom z kamienia i drewna. Wady i zalety. 🗿

Dom z kamienia jest marzeniem wielu z Nas. Kamień naturalny jest niesamowicie trwałym materiałem. Żadna cegła, bloczki betonowe i inne systemy nie mogą się równać z kamieniem. Najstarsze budowle na Świecie, które zachowały się niemal w stanie idealnym są budowane właśnie z niego. Przykładem mogą być piramidy w Południowej Ameryce i Egipcie. Największa egipska piramida, którą jest grobowiec Cheopsa ma prawie 5000 lat!. Zachowana jest niemal w stanie idealnym. To jasno wskazuje, jakim dobrym i trwałym budulcem jest kamień.

piramidy z kamienia

Wiele ciekawych zabytków z kamienia naturalnego możemy zobaczyć również w Polsce. Idealnym przykładem jest Zamek krakowski. Zamek w Krakowie był przebudowywany wiele razy. Spowodowane to było wieloma pożarami i zniszczeniami wojennymi. Każdy remont był przeprowadzany z modą nowej epoki i nowym stylem. Jednak elementy kamienne z pierwotnej formy zamku zachowały się idealnie. Można nadal je zobaczyć podczas zwiedzania zabytku.

Kamień naturalny używany jest do dziś w budownictwie. Kamień jest idealnym materiałem na fundament rodzinnego domu. Przetrwa bardzo długo i żaden inny materiał mu nie dorówna. Domy z poprzedniej epoki często stawiano właśnie na fundamencie murowanym z kamienia. Śmiało można wykorzystać go powtórnie i zbudować na nim nowy dom.

Jak dawniej, tak i dzisiaj kamień wykorzystuje się w różnych miejscach domu. Elewacja kamienna cieszy się dużą popularnością. Nie bez powodu tak się dzieje. Dom z kamieniem na elewacji będzie świetnie się prezentował. Dzięki wytrzymałości kamienia na warunki atmosferyczne przetrwa tam wieki.

Drewno można nazwać bliźniakiem kamienia. Zawsze razem świetnie wyglądają i prezentują swoje naturalne wdzięki. Drewno podobnie jak kamień jest niesamowicie trwałe. Świetnie nadaje się do budownictwa jak i dekoracji domu. Wyeksponowane drewniane belki są kwintesencją stylu rustykalnego i świetnie oddają klimat tego przytulnego wnętrza.

Jak zbudować dom z kamienia i wykorzystać kamień elewacyjny?

Budowa domu z kamienia to świetny pomysł. Niestety możesz spotkać się z szeregiem problemów podczas próby takiej inwestycji. Pierwszą z nich będą fachowcy. Nie wielu pozostało już ludzi, którzy znają techniki budowania z kamienia naturalnego. Zorientuj się komu powierzasz to zadanie, bo budowa takiego domu nie jest prosta. Jednak włożony trud w budowę domu z kamienia i drewna bardzo się opłaci. Zyskasz wtedy rodzinny dom na wiele pokoleń, w którym jeszcze Twoje wnuki będą cieszyć się ciepłem ogniska domowego.

Idea rodowego domu jest bardzo mocna na Północy. W zimnej norwegi je wiele takich miejsc przekazywanych z Ojca na syna przez wiele pokoleń. Piękna tradycja, która jest jak album ze zdjęciami. W murach rodowych kamienic zebranych jest wiele rodzinnych wspomnień.

Tak jak już wspominałem, zacznij od postawienia solidnego fundamentu. Kamień polny idealnie się do tego nada. Jest bardzo twardy i niemal pozbawiony naturalnych porów. Dzięki temu szansa na jakiekolwiek pęknięcia jest bliska zeru. Dobrym zamiennikiem dla polnego kamienia będzie granit. Nasz Polski Granit Strzegom nada się do tego idealnie. Jest tak sama twardy jak kamień polny. Może też się okazać tańszy i lepiej dostępny.

Murowanie ścian z kamienia może przysporzyć wielu problemów nienawykłym fachowcom w naszym kraju. Ciężko będzie znaleźć kogoś, kto się podejmie takiego zadania. Pamiętaj jednak by grubość muru miała co najmniej 50 cm. Jest to bardzo ważne, aby wybudować solidne podstawy. Murowane ściany z kamienia maja ogromny plus. Mianowicie, od razy mamy gotową elewację. Może okazać się, że budowa domu z kamienia i drewna z takimi ścianami będzie zbliżona cenowo do betonowych konstrukcji. A te jak wiesz nie są tak piękne i wytrzymałe jak kamień.

Ściany murowane z kamienia ocieplamy od środa. Dzięki temu wnętrze możemy aranżować dokładnie tak jak w przypadku tradycyjnych domów z betonowych czy ceglanych ścian. Świetną zaletą kamienia jest też bardzo dobra wentylacja. Przy zastosowaniu kamiennych ścian nie musisz martwić się o grzyba i wilgoć w ścianach.

Strop i belki wykonaj z drewna naturalnego. Tak samo jak kamień naturalny drewno jest niesamowicie trwałe i idealnie współgra z kamieniem. Takie zastosowanie niesie za sobą szereg zalet. Przede wszystkim mamy trwałą podstawę dla naszego dachu. Drewno jest też pięknym elementem dekoracyjnym. Jeśli chcesz mieć wnętrza w stylu rustykalnym to kamień i drewno załatwiają sprawę. Wyeksponuj konstrukcję drewnianą, uprzednio dobrze zabezpieczoną impregnatem, a aranżacja wnętrz będzie prawie gotowa.

Jeśli nie czujesz się na siłach na budowę domu z kamienia, mamy świetne rozwiązanie. Naturalny kamień elewacyjny świetnie imituję ściany murowane z kamienia. W ostatniej części tego wpisu jest przedstawiony dom, na którym wykorzystano kamień elewacyjny Malachit. Możesz wykorzystać również pełniejszą wersję malachitu, czyli kamień elewacyjny Amber

Dom z kamienia Portugalia czy Polska?

Domy z kamienia to moda, która najczęściej można zobaczyć na zachodzie Europy. Ciepła Hiszpania i Portugalia jest bogata w surowce kamienne. Dlatego tam od lat spełnia on podstawowy materiał budowlany.

Wraz z powiększającymi się rynkami po odejściu komunizmu w Polsce pojawiło się wiele nowych trendów. Jednym z nich są właśnie domy z kamienia. U nas wykorzystuje się do domu kamień elewacyjny, klejony na tradycyjne elewacje z betonu lub cegły. Naturalny kamień elewacyjny bardzo łatwo się instaluje na elewacji. Nasze panele kamienne wykonane są w formie „z”. Wystarczy wypoziomować pierwszą warstwę a całą resztę montować jak klocki lego.

Należy jedynie pamiętać o białym kleju. W innym wypadku mogą wyjść wykwity i przebarwienia na kamienia naturalnym.

Dom z kamienia

Jak ocieplić dom z kamienia?

Dom z kamienia murowanego ocieplamy od środka. Warto wykorzystać grubszy styropian do zachowania jak największej ilości ciepła w środku. Dom z kamienia jest dobrze wentylowany. Nie musisz się martwić o wilgoć w ścianach i ewentualnego grzyba.

Kamień na tradycyjnych ścianach spokojnie można kleić na docieplenie. Najlepsze kleje mają wytrzymałość nawet do 30 kg na m2. Bez żadnych obaw można montować każdy kamień. Jeśli masz pewne obawy, możesz użyć listwy startowej. Upewnisz się tym samym, że nic złego się nie stanie.

czarny granit star galaxy
blaty granitowe

Domy z dodatkiem kamienia i drewna naturalnego.

Kamień i drewno jest również świetnym dodatkiem do domu. Można z niego wykonać blaty granitowe, posadzki kamienne i dekoracje w postaci kamienia na ścianę. Bardzo podobnie jest z drewnem. Wspomniane już wyeksponowane drewniane belki świetnie się sprawdzają się w postaci dekoracji.

Blaty granitowe bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni. Są trwałe, łatwo zachować je w czystości i bez żadnych obaw można na takim blacie położyć gorące naczynie. Najczęściej wybierane granity na blat to:

Elewacje domów z kamienia – zdjęcia

Oceń naszą treść

Napisz komentarz