Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień naturalnyJaki kamień do ogrodu wybrać? Najciekawszy kamień ogrodowy
Jaki kamień ogrodowy

Jaki kamień do ogrodu wybrać? Najciekawszy kamień ogrodowy

Cześć! Jeśli czytasz ten poradnik musisz lubić kamień ogrodowy. W poradniku znajdziesz wszystkie informacje dotyczące kamieni ozdobnych do ogrodu. Opiszę tutaj wszystkie rodzaje dostępnego kamienia na rynku. Rozwiążemy problemy związane z adaptacją ogrodu pod kamień. Zajmiemy się impregnacją oraz pielęgnacją kamienia. Powiem Ci jaki jest koszt ogrodu i jak zaoszczędzić. Mam nadzieje, że uda mi się Tobie pomóc.

W pierwszej część poradnika znajdziesz rodzaje kamienia ogrodowego dostępne na naszym rynku i w naszej hurtowni kamienia Opole. Warto zaznaczyć, że kamienie do ogrodu mają ogromny wpływ na rośliny.

Patrząc na rynek widzę coraz większe zainteresowanie ogrodami z wykorzystaniem kamienia dekoracyjnego. W tym poradniku podzielę się z Tobą swoją wiedzą na temat kamienia ogrodowego. Chciałbym opisać wszystkie aspekty aranżacji i użytkowania kamienia. Abyś bez przeszkód mógł wykorzystać to w swoim ogrodzie.

Plusy stosowania kamienia ogrodowego

Podstawową korzyścią jaką zauważysz z zastosowania ozdobnych kamieni ogrodowych jest fakt, że pochodzą one z natury. Kamień naturalny jest trwałe i nieprzemijalnym. Kwiaty i rośliny rewelacyjnie komponują się z odpowiednio dobranym kamieniem ogrodowym. Dzięki temu kamień jest ochoczo stosowany w ogrodnictwie. A duży wybór produktów daje Ci wiele możliwości aranżacji ogrodu. Kamienie ogrodowe, które są dobrze dobrane do rośliny mają też pozytywny wpływ na ich rozwój, przez zmianę PH gleby.

kamień ozdobny do ogrodu
grysy

Rodzaje kamieni ozdobnych do ogrodu

 

 

Kamień naturalny możemy podzielić na kilka sposobów, my dla uproszczenia podzielimy je ze względu na ich budowę.

 • Żwiry i otoczaki
 • Grys
 • Łupek
 • Dzikówka

Otoczaki – Modna dekoracja prosto z słonecznej Grecji

Otoczaki i żwir charakteryzują się obłym kształtem bez ostrych czy wystających krawędzi, z których najpopularniejszy jest otoczak grecki. Jest to główny powód, który wyróżnia jest na tle grysów czy łupków. Kamień otoczany powstaje na dwa sposoby, naturalnie i mechanicznie. Naturalne uformowanie zawdzięczamy płynącej wodzie, która wraz z drobinami piasku przez lata szlifuje kamień do obłej formy. Przy produkcji otoczaków używa się dużych bębnów, w których kamień wraz z piaskiem ścierają się podobnie jak ma to miejsce w naturalny sposób tworząc nam otoczaki. Kamienie do ogrodu tego typu są dużo bezpieczniejsze, w razie upadku na takie podłoże nie ma groźby ostrych skaleczeń. Ważne jest, aby dobrze dobrać kamienie do ogrodu, tak aby nie tylko było bezpiecznie i pięknie, ale żeby kamień i wypłukane mikro elementy wspierały rośliny! 

W naszym kraju dostępnych jest kilkanaście rodzajów otoczaków, jednak tylko dwa pochodzą z naszego terenu. Jeden to otoczak polodowcowy inaczej określany jako kamień polny, i otoczak żwirowy, wydobywany w kopalniach piasku.

Teraz wiesz czemu otoczaki są droższe od grysów. Produkcja takiego kamienia jest czasochłonna i wymaga profesjonalnych maszyn.

Dzięki obłemu kształtu często decydujemy się na wybór takiego kamienia. Otoczaki świetnie sprawdzają się w dobrze oświetlonych ogrodach jak i miejscach, w których występują dodatki wodne jak strumyki i oczka wodne.

biały otoczak thassos
jaki kamień do ogrodu

Rodzaje otoczaków

Bogaty rynek kamienia ogrodowego daje nam spory wybór tego materiału.
Popularnymi kamienia dekoracyjnymi są:

 • Otoczany biały kamień ogrodowy Thassos
 • Bazaltowy szary otoczak
 • Czerwony kamień dekoracyjny (otoczak)
 • Łupek otoczany
 • Kora kamienna w formie otoczaka
 • Żwir klasyczny
 • Kamień polny

Biały kamień dekoracyjny, otoczak grecki

Thassos zdobywa sporą popularność w naszym kraju. Dzieje się tak dzięki nienagannej bieli, którą prezentuje ten kamień ozdobny. O tak idealny kolor trzeba zadbać dobrze impregnując kamień odpowiednim środkiem. Jak zabezpieczyć kamień można się dowiedzieć z tego artykułu o impregnacji kamienia naturalnego, o czym później również napiszę. Warty impregnacji jest grys biały, marmurowy otoczak grecki biały i jeszcze kilka innych marmurowych kamieni do ogrodu.

otoczak thassos
Żwir dekoracyjny czarny, Otoczak czarny, kamien czarny, czarny kamien ogrodowy

Grafitowy kamień naturalny

Bazalt jest naszym rodowitym kamieniem dostępnym w kilku miejscach Polski. Charakteryzuje się niesamowitą twardością, co przekłada się na jego ponadczasowość. Grafitowy otoczak powstaje właśnie z bazaltu, niestety obróbka jest bardzo ciężka i czasochłonna co przekłada się na wysoką cenę tego materiału. W naszej hurtowni oferujemy opisywany kamień z prywatnej produkcji. Czarny otoczak w zależności od wielkości zamówienia może u Nas kosztować nawet 850 zł za tonę! Ceny ogólnodostępnego czarnego kamienia greckiego to koszt nawet 2000 zł za tonę! Bazaltowe kamienie do ogrodu, nie zmieniają PH gleby, dlatego bez żadnych obaw możesz stosować je pod każdą roślinę.

Otoczak czerwony

Kamień pochodzący z ciepłych Bałkanów i wykonany jest z marmuru w mechanicznym procesie otoczania. Piękny bordowy kolor przepleciony jest białymi żyłkami charakterystycznymi dla naturalnego marmuru. Dzięki swojemu ubarwieniu jest świetnym dodatkiem do białych lub grafitowych otoczaków.

Żwir dekoracyjny czerwony, kamien ogrodowy

Frakcje/rozmiary otoczaków – jakiej wielkości kamień możesz kupić

Kamień ogrodowy - Otoczaki białe

Otoczaki można kupić w różnych rozmiarach. Wielkość kamienia często uzależniona jest od kopalni, z której pochodzi kamień. Najbardziej powszechne rozmiary to:

 • 1 do 2 centymetrów
 • 2 do 4 centymetrów
 • 4 do 8 centymetrów
 • 8 do 20 centymetrów
 • 20 do 40 centymetrów

Korzyści zastosowania otoczaków w ogrodzie

 1. Otoczany kamień dekoracyjny jest ciekawym elementem architektury ogrodu. Podkreślisz i wyróżnisz nim ulubione rabaty na tle reszty ogrodu.
 2. Otoczaki idealnie sprawdzają się w odcinaniu rabat, są dobrym zamiennikiem dla obrzeży.
  Takie rozwiązanie nie zepsuje Ci naturalnego uroku ogrodu, jak zrobi to kostka betonowa czy obrzeża plastikowe. Warto pamiętać, że w tym celu najlepiej sprawdzą się kamienie od 5cm wielkości!
 3. Kamień o takiej formie dobrze przepuszcza wodę do podłoża. Jest to niesamowicie ważne. Przy suchych porach roku ma to kluczowe znaczenie dla Twoich kwiatów!
 4. Kamień ozdobny w ogrodach jest trwały i nie wywieje go z pierwszymi jesiennymi wiatrami jak bywa to w przypadku kory naturalnej.
 5. Otoczaki świetnie się sprawdzają przy przebudowach rabat, nie kaleczą, są delikatne i bez żadnych problemów można jest rozmieścić dla dodatkowych nasadzeń.
 6. Każdy kamień ozdobny w twoim ogrodzie będzie chronił korzeń przed nadmiernym przegrzewaniem!

Otoczaki w ogrodzie mają różne opinie, pozytywne i negatywne. Często jest odradzany przez niedoświadczonych ogrodników, którym zrobił brudny. Jednak jest wykonasz wszystko zgodnie z instrukcja to Twoje otoczaki w ogrodzie będą zawsze piękne!

Grys ogrodowy – styl klasyczny w polskich ogrodach

Podstawową cechą wyróżniającą grys jest jego kształt. Grys ogrodowy to pokruszone na mniejsze, stosunkowo równe kawałki skał o ostrych krawędziach. Ostre grysy używa się w formie podbudowy do kostki granitowej, ale nie tylko. Można go zastosować jako podstawę na meble ogrodowe. Kamień taką formę przyjmuje na kruszarkach do kamienia. Taka maszyna ma za zadanie większe skały skruszyć na mniejsze. Odpowiednie ustawienie urządzenia pozwala dostosować wielkość uzyskanego materiału.

Dzięki krótszej i mniej wymagającej produkcji, grys jest dużo tańszy od otoczaków. Różnica ceny w zależności od materiału może sięgać nawet 100%. Tak mamy w przypadku bazaltu, który jest bardzo twardy i ciężki w obróbce.

Grys dzięki swojej strukturze jest bardzo wydajny. Im drobniejszą frakcje wybierzemy, tym łatwiej będzie nam przykryć agrowłókninę.

Rodzaje grysów ogrodowych

Podobnie jak w przypadku otoczaków, w Polsce mamy duży wybór grysów ogrodowych. Najpopularniejszy grys w naszym kraju to oczywiście grys granitowy (strzegom). Do wyboru mamy jeszcze:

 • Grys marmurowy (Ajax)
 • Grys biała marianna
 • Grys biały Thassos
 • Grys kwarcytowy
 • Grys granitowy
 • Grys bazaltowy
grys
grys thassos

Grys marmurowy

Jeden z moich ulubionych produktów. Kamień pochodzący z Grecji jest mieszanką kamieni marmurowych w różnych odcieniach koloru białego. W około 40% składa się z białego kamienia marmurowego Thassos. Pozostały skład to 2-3 inne marmury w jasnych odcieniach. Od naszego polskiego grysu Biała Marianna, grys marmurowy jest dużo bielszy. Zdecydowaną zaletą tego kamienia jest jego cena. Koszt tony to około 450 zł, podobnie jak Biała Marianna. Kupując marmur zyskujesz duży ładniejszy kamień, zdecydowanie bielszy w takiej samej cenie.

Grys granitowy

Kamień najczęściej polskiego pochodzenia i produkcji. Grys granitowy produkuje się w kilku miejscach w Polsce. Najbardziej popularny jest kamień pochodzący z Strzegomia. Dlatego potocznie mówi się na niego grys strzegomski. Niewątpliwą zaletą tego kamienia jest bardzo niska cena. Tonę można kupić już za 120 zł. Drugą zaletą jest jego wytrzymałość. Granit nieimpregnowany pozostanie bardzo ładny przez długi czas. Jego naturalny szary kolor jest świetną alternatywą dla grysów białych i grafitowych.

 

grys granitowy
grys bazaltowy

Grys bazaltowy

Okazuje się, że kamień używany do produkcji asfaltu jest również świetny do ogrodów. Grafitowy kolor jakim charakteryzuje się bazalt jest jedyny w swoim rodzaju. Niewątpliwą zaletą, podobnie jak w przypadku grysu granitowego jest cena. Tonę grysu bazaltowego można kupić już za 100 zł. Bazalt jest również najtwardszym grysem dostępnym w sprzedaży. Nawet najgorsze zabrudzenia zmyjesz wodą pod ciśnieniem. Impregnowanie tego kamienia ma jeden cel i nie jest nim zabezpieczenie. Bazalt nie potrzebuje nic takiego. Ten grys impregnuje się tylko dla uzyskania czarnego koloru. Jeśli chcesz aby Twój grys był czarny to musisz go zaimpregnować!

Frakcje/rozmiary grysów do ogrodu. Wielkości grysów do kupienia w naszej Hurtowni kamienia naturalnego Opole

Grys ogrodowy można kupić w wielu różnych rozmiarach. Zaczynając od tak zwanego miału kamiennego, aż po największy dostępny grys do nawet 2cm. Najpopularniejsze z nich, to oczywiście 8 16 i 16 32.

 • Miał kamienny
 • grys 2 – 4 mm
 • grys 4 – 8 mm
 • grys 8 – 10 mm
 • grys 8 – 16 mm
 • grys 16 – 32 mm
 • grys 32 – 64 mm

Plusy grysów w ogrodzie.

 1. Jeśli szukasz taniego kamienia ozdobnego do ogrodu wybierz grys! Cena tego samego materiału w formie otoczaka może być nawet dwa razy wyższa.
 2. Do niskiej ceny dodaj jeszcze wyjątkowo wysoką wydajność. Drobny grys może mieć nawet zużycie w granicach 18m2 z tony.
 3. Grys jest idealnym rozwiązaniem do ogrodów japońskich! Możesz za jego pomocą stworzyć mieszane rabaty o różnych kolorach. Pamiętaj aby wybrać grys o tej samej wielkości.
 4. Grys podobnie jak otoczaki czy łupki to nadal kamień. Nie masz obawy, że mocniejsze podmuchy wywieją Ci kamień. Nie będziesz musiał go sprzątać czy uzupełniać.
 5. Kamień również nie gnije i jest niemal neutralny dla środowiska. Nie ma tutaj obaw o wylęgarnie much i komarów jak ma to miejsce w korze drzewnej.

Łupki ogrodowe i kora kamienna

Kamień łupany ma niesprecyzowany kształt. Jednak jakbym miał go określić, powiedziałbym że jest prostokątny/walcowaty. Ma on inny kształt od grysów i otoczaków zdecydowanie bardziej okrągłych. Łupek jakim też jest kora kamienna – gnejs dzięki takiej budowie wygląda na bardziej naturalny twór niż otoczaki czy grysy. Produkcja takiego kamienia odbywa się również w kruszarkach, jednak o nieco innej budowie.

Zaletą wynikającą wprost z jego budowy jest to, że świetnie nadaje się na dróżki. Łupki świetnie się ubijają, a po zagęszczeniu nigdzie nie będą się „nosić” z butami. Ważne by wybrać tutaj odpowiednią frakcję. Do tego zadania świetnie sprawdzi się kamienna kora w rozmiarze 16 – 32 mm.

Podobnie jak w przypadku grysów, łupki cieszą się niską ceną. Jednak nie są tak wydajne jak drobny grys, o niemal jednolitej formie.

Szarogłaz

Kamień w kolorze podobnej do brązowo – szarego gnejsu. Jednak o nieco innej formie. Kora kamienna jest paskowana w przeciwieństwie do szarogłazu. Szarogłaz jest również pozbawiony drobnego kwarcu, który mieni się w słońcu. Z skały szarogłazowej produkuje się kamień sypany do ogrodu o różnych frakcjach. Czołowym produktem z tego materiału jest jednak dzikówka. Niesamowicie twardy materiał stosowany w formie stopnic i jako kamień murowy.

Najważniejszym atutem tego kamienia jest cena. Płytki szarogłazowe kupuje się na „wagę”, a nie jak w przypadku gnejsu na m2. Dzięki temu finalna cena za m2 jest znacznie niższa. Tonę szarogłazu w formie dzikówki można kupić nawet za 300 zł.

szaroglaz
ogród z korą kamienna

Gnejs – kora kamienna

Z gnejsu produkuje się bardzo dużo różnych rzeczy. Zaczynając od kory kamiennej, którą możemy kupić w różnych frakcjach w bardzo dobrej cenie. Cena kory kamiennej jest bardzo różna. W zależności od pakowania i transportu. Gnejs w tej formie można kupić nawet za 200 zł/t. Dzikówka, czyli płytki łupane wykonana z gnejsu mają bardzo różny wzór i kolor. Związane jest to z różnym pochodzeniem gnejsu. Cena takich płytek zaczyna się od 50 złotych za metr kwadratowy. Dostępnym produktem z tego materiału jest również kamień do gabionów i szpile oraz głazy, o których piszę w dalszej części tego poradnika.

Charakterystyczną cechą gnejsu jest jego brązowo – szary kolor przypominający umaszczenie tygrysa. W swojej strukturze ma też liczne drobiny mieniącego się kwarcytu. A niektóre odmiany kory kamienne mają nawet jasno-różowy kwarc w swojej strukturze.

Frakcje/rozmiary kory kamiennej, łupki i kamienia surowo łupanego czyli dzikówki.

Podobnie jak w przypadków grysów mamy ogromne możliwości przy wyborze wielkości łupków. Popularne rozmiary to:

Szarogłaz ogrodowy (sypany)

 • 10 – 30 mm
 • 20 – 30 mm
 • 30 – 60 mm
 • 60 – 150 mm

Dzikówka

 • 10 – 40 cm
 • 30 – 100 cm
 • Nietypowe bryły nawet o średnicy dwóch metrów.

Gnejs

 • 8 – 16 mm
 • 16 – 32 mm
 • 32 – 64 mm
 • Gnejs do gabionów
 • Szpile i skały gnejsowe

Plusy kory kamiennej i łupków w ogrodzie.

 1. Niska cena to świetny powód aby wybrać ten materiał do aranżacji dużych powierzchni.
 2. Łupek jest świetny na drogi w ogrodzie i wokół domu. Wybierz pomiędzy stopnicami w formie dzikówki lub zagęszczonej kory kamiennej.
 3. Naturalna forma i estetyczna kolorystyka świetnie współgra z każdym ogrodem. Jeśli stawiasz na stonowane barwy to jest kamień dla Ciebie.
 4. Dzikówka to świetny materiał na wykończenie ogrodowego grilla kamiennego w oryginalnym stylu.

Głazy, szpile i płytki ogrodowe.

Prócz standardowych produktów w formie grysów, otoczaków czy łupków mamy jeszcze kilka ciekawych pozycji do wyboru.

Głazy do ogrodu – skalniak czyli serce w Twoim ogrodzie.

Skalniaki to świetne rozwiązania stosowane w ogrodach. Przy projektowaniu takiego elementów można wykazać się niesamowitymi pomysłami. Odpowiednio mieszając kamień, rośliny i dekoracje masz możliwość stworzenia cudownego obrazu. Do skalniaków pasuje zwłaszcza płynąca woda, a woda płynąca po skałach to strzał w dziesiątkę! Przy takim strumyku każdego dziecko miło spędzi czas, a każdy rodzinny grill stanie się jeszcze lepszy.

Popularne głazy ogrodowe to głównie kamień polny. W hurtowniach znajdziemy jeszcze głazy gnejsowe o różnej formie i wielkości. Waga takich brył zaczyna się zwykle od 300 kg a kończy nawet na kilku tonach! Do wyboru mamy również szarogłazy, skały bazaltowe oraz piaskowce.

Z głazami jest jeden problem. Są bardzo ciężkie. Problem z transportem na miejsce i ułożeniem kamienia na właściwym miejscu często może być niewykonalny. W takich wypadkach przychodzą nam z pomocą szpile kamienne.

Szpilki kamienne – mała skała a cieszy

Szpile to nic innego jak małe skały. Waga takich kamieni waha się między 15 a 50 kg. Jest to zdecydowanie łatwiejsze do zaaranżowanie w ogrodzie niż tonowa skała. Ostatecznie 50 kg kamień spokojnie można ułożyć w każdym miejscu za pomocą silnych rąk. Najczęściej silnych rąk męża lub pomocnego sąsiada 🙂

Warte uwagi są zwłaszcza szpilki gnejsowe. Paskowana tygrysia barwa daje cudowny efekt. Rewelacyjnym rozwiązanie jest dołożenie skałek gnejsowych do kory kamiennej. Efektem końcowym będzie imitowanie bryły skalnej, która naturalnie występuje w Twoim ogrodzie.

szpilki gnejsowe
płytki ogrodowe

Płytki ogrodowe – białe płytki Thassos

Płytki ogrodowe są ciekawym a co najważniejsze niespotykanym elementem dekoracji ogrodu. Wykonanie takich płytek jest bardzo czasochłonne. Najpierw tnie się płyty z bloku marmurowego. Później kamień jest szlifowany. Następnie są one łamane na mniejsze kawałki i otoczane w specjalnych bębnach.

Płytki ogrodowe można spotkać zaledwie w kilku punktach w naszym kraju. Są one nieco droższe od popularnej dzikówki. Jednak wystarczy niewielki dodatek w formie stopnic na trawie, a staną się one główną dekoracją ogrodu. Pamiętaj żeby kamień był zaimpregnowany. Tyczy się to zwłaszcza białych płytek ogrodowych.

Cena kamienia

Cena kamienia jest bardzo różna, zależności od wybranego materiału, dostępu do kamienia oraz dowozu i ilości zamówionego kamienia może mieć duże wahania. Ceny tego samego kamienia mogą się różnić nawet 200/300 zł na tonie, w zależności od powyższych czynników

W drugiej części poradnika ogrodowego

Następna część tego poradnika ogrodowego będzie o wykorzystaniu kamienia w ogrodzie. Opisze w nim między innymi jak założyć rabatę ogrodowa z kamieniem ozdobnym. Będzie tam opis krok po kroku jak to wykonać i na co zwrócić uwagę. Pomogę Ci dobrać odpowiedni kamień do Twoich preferencji. W końcu powiem Ci ile taki ogród kosztuje i na czym zaoszczędzić najwięcej, a na czym nie warto oszczędzać.

Warto zaznaczyć również, jak pakowany jest kamień do ogrodu. Kamień dekoracyjny możemy kupić w tradycyjnych workach po 25 kg, workach big bag o wadzę : 600 kg, 1000 kg, 1200 kg i 1400 kg.

Jak piszą o nas i komentują wpis

 • 25-06-2019
  reply

  Bożena

  Bardzo pomocny artykuł, a zdjęcia… Aż nie wiadomo, na co się zdecydować, tak pięknie wyglądają te ogrody 🙂

 • 26-06-2019
  reply

  Mike

  Bardzo pomocny artykuł,
  ale co ze ścieżkami w ogrodzie?
  Lepiej wykonać je z otoczaków czy kamiennych płyt? Zależy mi nie tylko na trwałości materiału ale także na tym by było łatwo utrzymać je w czystości.

 • 12-07-2020
  reply

  Szymon z Pruszcza

  Przyjemna lektura

Napisz komentarz