Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyOkładzina kamienna – piękna i trwała elewacja na wieki
okładzina kamienna

Okładzina kamienna – piękna i trwała elewacja na wieki

Okładzina kamienna jest coraz częściej wybieraną formą dekoracji wnętrz, ale nie tylko. Kamień to również idealny materiał na ściany zewnętrzne i elewacje. Jest piękny i charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi, nie brudzi się, izoluje dom przed wilgocią i grzybem.

Z czego wykonać okładzinę kamienną?

Materiałów i produktów na okładziny z kamienia jest całe mnóstwo. Zaczynając od ogromnego wyboru skał, z których produkuje się okładziny. Na ściany z kamienia można zastosować granit, gnejs, marmur, trawertyn, łupek, piaskowiec, kwarc i wiele wiele innych.

Każda skała charakteryzuje się różnymi właściwościami fizycznymi. Niektóre można stosować na zewnątrz, inne się do tego nie nadają. Świetnym przykładem jest marmur, piaskowiec i trawertyn. Te skały są mocno porowate, dlatego nie powinno się ich stosować na zewnątrz. W teorii można stosować je na zewnątrz, piaskowiec czy marmur można zobaczyć na elewacjach wielu europejskich zabytków.

Niestety aby zachować je w idealnym stanie, wymagają częstej pielęgnacji i ciągłego impregnowania. Jest to problematyczne i drogie, dlatego lepiej nie stosować ich na elewacjach z kamienia.

Idealnym materiałem na okładzinę kamienną, zewnętrzną jest granit, łupek i kwarc. Te skały charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością. Oznacza to tyle, że w szczeliny nie będzie wpływać woda, która zimą zamarza i spowoduje pękanie kamienia. Taki kamień też dużo łatwiej utrzymać w czystości. Skały pozbawione widocznych porów dużo mniej się brudzą i bardzo rzadko zdarzają się zabrudzenia permanentne. Dzięki takim materiałom zyskasz piękną i trwałą elewacje na długie lata.

kamień dekoracyjny do salonu

Kamień elewacyjny Karbon

Płytki kamienne, panel elewacyjny czy dzikówa? Jaką okładzinę kamienną wybrać?

Materiałów na okładzinę jest całkiem sporo. Tak samo jest z produktami, które z nich powstają. W formie okładziny kamiennej można zastosować:

  1. panel kamienny
  2. płytki kamienne
  3. ryski i cegiełki z kamienia
  4. dzikówkę

Każdy z tych produktów charakteryzuje się nieco innym wyglądałem oraz innym sposobem instalacji. Jedne produkty są tańsze inne droższe, jednak najczęściej efekt końcowy wraz z montażem wychodzi bardzo podobnie cenowo. Dlatego warto wybrać ten produkt, który nam się podoba, a nie ten, który na pierwszy rzut oka jest tani.

W przypadku dzikówki, czyli płytek surowo-łupanych, metr takiego kamienia kupimy nawet za 40 zł. Jednak montaż tego kamienia, wraz z wszystkimi klejami, fugą i czyszczeniem będzie dużo droższy niż w przypadku płytek granitowych czy paneli ściennych z kamienia. Dwa ostatnie są zdecydowanie droższe niż dzikówa, za to montaż jest dużo tańszy.

okładzina kamienna z płytek cięto-łupanych

okładzina kamienna z płytek cięto-łupanych

Okładzina kamienna jako panel kamienny – elewacyjny.

Panel kamienny jest jednym z najciekawszych produktów z kategorii kamień elewacyjny. Przede wszystkim nie jest to cienka płytka kamienna, tylko panel o solidnej grubości, idealnie imitujący ścianę murowaną z kamienia. Ten efekt idealnie widać zwłaszcza na kamieniu elewacyjny murak.

Gruby kamień na ścianie idealnie zaizoluje ściany przed wilgocią. Jeśli masz problemy z mokrymi ścianami lub grzybek w domu, to kamień elewacyjny jest rozwiązaniem Twojego problemu. Niegdyś ściany i fundamenty stawiano właśnie z kamienia, to gwarantowało rewelacyjną izolacje i dużo lepsze utrzymanie temperatury w pomieszczeniu. W tej chwili budowanie domu z kamienia jest niemal niemożliwe, nie ma już fachowców z umiejętnościami budowy domów z kamienia.

Kamień elewacyjny Jasper C

Kamień elewacyjny Jasper C

biała okładzina kamienna

biała okładzina kamienna

Dzikówka – dom w rustykalnym stylu

Dzikówka to płaskie skały dostępne w różnych formatach. Zwykle pytki maja średnicę około 30 cm. W sprzedaży jest także kamień specjalnie selekcjonowany. Ten produkt jest staranie wybierany z największych elementów, często o wielkości powyżej 80cm.

Okładzina z takiego kamienia ma kilka plusów i minusów. Po pierwsze idealnie sprawdza się jako izolacja, podobnie jak panel kamienny.

Kolejną zaletą płytek surowo-łupanych jest cena. Duża część z nich kosztuje w granicach 60 zł, jednak można też natrafić na okazję i metr kwadratowy łupku szarogłazowego kupić nawet za 30-40 zł. Płyty z tego kamienia charakteryzują się grubością od 1 do 4 cm, łupanymi krawędziami i nierówną, łupaną powierzchnią.

Wadami takiego rozwiązania jest trudny i kosztowny montaż. Przy montażu tego produktu zużywa się bardzo dużo kleju. Spowodowane jest to nierówną strukturą, a kamień wymaga całkowitego podparcia. Dlatego koniecznie trzeba kleić całą powierzchnie kamienia do ściany. Do kamienia naturalnego trzeba stosować klej biały, który jest nieco droższy od tradycyjnych klejów do ceramiki czy gresów. Na końcu dochodzi jeszcze fugowanie. Pamiętaj, że każda fuga z czasem zacznie pękać i będzie trzeba ją uzupełnić.

To wszystko sprawia, że mimo niskiej ceny płytki, efekt końcowy, cenowo będzie podobny jak w przypadku paneli kamiennych.

Ryski granitowe i cegiełki są ciekawym i bardzo trwałym elementem. Za ich pomocą można dekorować ściany we wnętrzach. Białe cegiełki to nieodłączny element wnętrz industrialnych.

Ryski granitowe to materiał dostępny w niewielu miejscach. Są to płytki czterostronnie cięte, a dwu stronie łupane. Dzięki temu bardzo łatwo się je układa bezfugowo, a dzięki łupanej strukturze kamień rewelacyjnie wygląda. Granit jest bogaty w kwarcyt, co najlepiej widać w słoneczny dzień, kiedy mieni się niesamowicie!

Płytki kamienne – naprzeciw płytką ceramicznym

Płyty kamienne idealnie sprawdzają się na każdych powierzchniach. Płytki z kamienia naturalnego można układać na ścianach i elewacjach. Za ich pomocą wykończymy każde podłogi we wnętrzach jak i posadzki oraz tarasy. Kamień świetnie sprawdza się również w ogrodach.

Płytki granitowe są idealnym materiał do stosowania na zewnątrz, zwłaszcza na tarasach i schodach. Ceramiczne płytki oraz gresy bardzo często odpadają i pękają. To samo nigdy nie zdarzy się z kamieniem. Dlatego jeśli zależy Ci na trwałych posadzkach, koniecznie wybierz kamień naturalny.

Zamiast granitu, można wybrać także łupek. Polski łupek szarogłazowy, łupek srebrny czy brązowy, każdy świetnie się sprawdzi!

Zaletami kamienia naturalnego jest wytrzymałość, unikatowość. Dzięki niemu zaizolujesz dom przed wilgocią i utratą ciepła. Cena naturalnych okładzin z kamienia jest nieco wyższa niż imitacja, jednak czy beton będzie tak wytrzymały jak kamień?

Płytki kamienne łupek kwarcowy silver grey

Płytki kamienne łupek kwarcowy silver grey

płytki kamienne bronze grafit

płytki kamienne bronze grafit

płytki granitowe na taras

płytki granitowe na taras

płytki ogrodowe

płytki ogrodowe

Napisz komentarz