Naturalny kamień elewacyjny czy imitacje kamienia elewacyjnego?
Naturalny kamień elewacyjny czy imitacje kamienia elewacyjnego?
Przed pytaniem czy wybrać naturalny kamień elewacyjny, czy imitacje kamienia elewacyjnego, staje pewnie wielu właścicieli domów, którzy umyślili sobie kamień na elewacji. Postaram się w kilku zdaniach opisać swoje za i przeciw na takie rozwiązania.
Trwałość kamienia naturalnego
Pierwsza i najważniejszą rzeczą, kierując się przy wyborze jest trwałość materiału. Będzie on narażony przez cały rok na zmieniającą się pogodę. Deszcz, grad, śnieg a zaraz po tym skwar. Odpowiednio dobrany i zabezpieczony kamień elewacyjny z naturalnego materiału jest niemal niezniszczalny. Grad czy deszcz nie robią na nim wrażenia, również nie ma co się obawiać o utratę koloru.
Kamień ma swoją naturalną kolorystykę, nie jest barwiony dzięki czemu nie utraci swojej barwy z czasem. Odlewy gipsowe, niestety nie są najtrwalszym materiałem, te gorszej jakości szybko stracą swoją barwę i będą nadawały się do wymiany. Produkty gipsowe i betonowe są barwione tylko powierzchownie, nie barwi się całego elementu, dlatego jeśli zdarzy Ci się ukruszyć imitacje kamienia elewacyjnego musisz wymienić całą płytkę.
Kamień naturalny zachowuje cały czas swoją barwę, strukturę i urok. Jest to bardzo ważne, bo w podobnym wypadku nic nie trzeba robić. Kamień pozostanie nadal piękny i naturalny.
Jeszcze gorszą sytuacja jest, jak nie ma możliwości dokupienia uszkodzonej imitacji kamienia na elewacje. Wtedy jest duży problem, czy próbować naprawić? Prawdopodobnie będzie to niewykonalne. Wtedy pozostaje wymiana całego elementu dekoracji, a to może okazać się bardzo kosztowne.
Estetyka
Estetyka kamienia elewacyjnego jest równie istotną rzeczą. W końcu na tym nam zależy, by dom prezentował się jak najlepiej, a sąsiedzi nam go zazdrościli. Elewacyjna wykonana z kamienia pochodzenia naturalnego jest szalenie atrakcyjna. Przemawia na to kilka powodów. Pierwszy jest taki, że nie jest to zbyt częsty widok, a to co rzadkie jest piękne. Drugą sprawą jest niepowtarzalność wzoru. Naturalny kamień elewacyjny tworzy jeden obraz, nie jesteśmy w stanie pokazać pojedynczych elementów, jak w przypadku podrób gipsowych.
Efekt końcowy elewacji z kamienia
To na co również trzeba zwrócić uwagę jest cena. Kamień elewacyjny wykonany z naturalnych materiałów jest nieco droższy od nieefektywnych płyt gipsowych. Cena za metr kwadratowy jest czasem dwukrotnie wyższa. Jednak biorąc pod uwagę prostotę instalacji naturalnych kamieni elewacyjnych, ta różnica się niemal wyrównuję. Przy układaniu Naturalnego kamienia dekoracyjnego nie potrzebujemy fachowców, kamień kładzie się bardzo prosto, bezfugowo. Struktura kamienia pozwala zgubić wszystkie nierówności ścian.
Płytki imitujące kamień elewacyjny mają też wadę w postaci powtarzającego się wzoru. Kamień naturalny jest zawsze unikatowy, nie ma możliwości na powtarzający się element. Jest to bardzo istotne przy efekcie końcowym. Korzystając z imitacji kamienia na ścianę masz elewacje wyłożoną z płytek. Jeśli wybierzesz kamienia naturalny imitujesz cały dom wykonany z kamienia! Efekt tradycyjnie murowanych ścian jest dzisiaj niemal niewidywany!
Wartym polecenia jest kamień elewacyjny Murak. Te płytki mają dużą przewagę nad innymi. Chodzi tutaj o grubość. Kamień Murak ma nawet 7 cm grubości. Dzięki temu świetnie imituje element murowany z kamienia naturalnego!
Podsumowując elewacja z kamienia naturalnego jest dużo trwalsza i przedstawia dużo lepszy efekt końcowy. Jest to wybór na lata i mimo troszeczkę wyższej ceny, mamy pewny materiał, który nie będzie trzeba wymieniać po dwóch latach.