Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyJaki naturalny kamień elewacyjny wybrać na zewnątrz? Specyfikacja kamienia naturalnego
Jaki naturalny kamień elewacyjny wybrać na zewnątrz? Specyfikacja kamienia naturalnego

Jaki naturalny kamień elewacyjny wybrać na zewnątrz? Specyfikacja kamienia naturalnego

Jaki naturalny kamień elewacyjny wybrać na zewnątrz? Specyfikacja kamienia naturalnego

Dzisiaj możesz kupić w Polsce kamień z całego Świata. Daje to wiele możliwości aranżacji, budowy i dekoracji domów, wnętrz i ogrodów. Duża ilość materiałów kamiennych niesie też ze sobą pewne problemy.

Każdy kamień jest inny, wymaga innego podejścia i nie zawsze nadaję się do danego projektu. Kamień naturalny można stosować w przeróżnych warunkach. Coraz modniejsze jest wykorzystywanie kamienia naturalnego na elewacjach. Blaty granitowe stają się dzisiaj niemal normą w kuchni, a każdy ogród musi mieć kamień ogrodowy.

Kamień naturalny ma ogrom zalet. Pierwszym z nich jest pochodzenie. Kamień oczywiście został stworzony przez Matkę Naturę, a my go jedynie obrabiamy. Obcowanie z natura niesie szereg korzyści.

Przede wszystkim w otoczeniu przyrody każdy ma lepsze samopoczucie, szybciej płynie czas a każda chwila jest sielankowa. Według najnowszych badań odpoczynek w takich warunkach jest dużo skuteczniejszy. Dzięki temu, w krótszym czasie będziesz czuł się wypoczęty i zrelaksowany.

Kamień elewacyjny Karbon

Kamień elewacyjny Karbon

Kolejną zaletą materiałów naturalnych jest trwałość. Każdy materiał pochodzący z przyrody jest dużo trwalszy niż te, stworzone przez człowieka. Niektóre budowle stawiane z kamienia i drewna mają dzisiaj po kilka tysięcy lat i wciąż zachwycają. Niestety żaden beton i plastik nie jest wstanie dorównać trwałości skale.

Ostatnią zaletą, o której chce wspomnieć jest unikatowość. Skały powstają w przeróżny sposób, w zależności od ich typów. Mamy materiały o podobnej budowie do kryształu jak kwarcyt i kalcyt.

Skały, które powstały warstwowo przez naleciałości takie jak łupki czy gnejs oraz piękne marmury i granity, którymi zachwyca się cały Świat. Dzięki temu, jak powstają skały mamy do dyspozycji ogromną ilość, różnych materiałów o różnej kolorystyce, trwałości, strukturze i wzornictwie. Jednak to, co chce zawszeć w tym miejscu to oryginalność każdego produktu.

Jeśli wybierzesz w naszej hurtowni kamienia, jakiś kamień elewacyjny, blat z granitu czy kamień ogrodowy to zapewnię Ci, że nikt nie będzie miał takiego samego jak Ty! Kamień elewacyjny naturalny jest zawsze inny, nawet materiał z tego samego złoża będzie się różnił. To jest wyjątkowa cecha materiałów naturalnych, którą osobiście uważam za najważniejszą.

Jak już wiesz, kamień naturalny powstaje w różnych okolicznościach. To wpływa na jego strukturę, i właściwości fizyczne. Nawet granit, granitowi nie równy. Każdy jeden materiał na swoją specyfikacje techniczną. Wybierając kamień powinieneś dokładnie sprawdzić, czy nada się on do Twojego projektu.

Jest kilka zasad w kamieniarstwie doboru materiałów. Jedną z nich jest to, żeby marmur stosować tylko do wnętrz. Jest to oczywiście słuszne założenie. Marmur jest skałą wapienną, ma dużą ilość naturalny porów. Taka struktura ma dużą nasiąkliwość i tendencje do przebarwiania. Jest możliwość stosowania go na zewnątrz, w końcu Grecy stosowali go setki lat, budowali, rzeźbili, a niektóre z tych rzeczy są zachowane do dziś!

Jednak stosowanie go na zewnątrz wymaga wielkiego zaangażowania. Marmur musi być bardzo często impregnowany, aby pory były zabezpieczone przed wilgocią.

Poniżej przedstawiam tabelę właściwości kamieni naturalny.

Kamień na ściany carrara

Kamień na ściany carrara

 

Nasiąkliwość %

Ryzyko przebarwień

Mrozoodporność

Wytrzymałość na ściskanie

Bazalt

0,06-0,2

NIE

TAK

250-300

Dioryt

0,2-0,6

TAK

TAK

150-200

Diabaz

0,06-0,2

NIE

TAK

250-300

Granit

0,1-1

TAK

TAK

120-200

Gnejs

0,2-1,5

TAK

TAK

90-150

Konglomerat

4-10

TAK

TAK

30-60

Kwarcyt

0,1-0,4

NIE

TAK

120-270

Marmur

0,1-3

TAK

TAK

60-150

Piaskowiec

15-30

TAK

RZADKO

120-200

Trawertyn

1-4

NIE

TAK

50-100

Wapień

0,5-2

TAK

RZADKO

60-170

Jak widzisz, każdy materiał ma trochę inną charakterystykę. Jeśli wybierasz kamień elewacyjny na zewnątrz musisz szukać kamienia mrozoodpornego z niską nasiąkliwością. Jest to bardzo ważne aby kamień miał wysoką gęstość i nie chłonął wody. W innym wypadku, jeśli zebrana woda zacznie zamarzać kamień szybko popęka.

Na zewnątrz nie nadają się takie skały jak marmur, piaskowiec, wapień czy trawertyn. Za to na elewacje i zewnętrzne elementy kamienne spokojnie możesz stosować gnejs, łupek, bazalt, granit i kwarcyt.

Wspomniałem o stosowaniu marmuru na zewnątrz, że można i się da. Jednak jest jedno ale, czy będziesz dbał o niego w wystarczający sposób, aby pozostał tak piękny jak w momencie montażu? Jest to bardzo czasochłonne, a dzisiaj wygoda jest bardzo ważna. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani i liczy się każda minuta. Dlatego skorzystaj z mojej rady i wybierz trwalszy materiał na zewnątrz. Będziesz mógł spać spokojnie, bez obaw o Twój kamień na zewnątrz domu.

Jaki kamień stosować na zewnątrz?

Granit

Jednym z najlepszych i najczęściej polecanych skał dekoracyjnych do stosowania zewnętrznego to granit. Granit ma strukturę drobno-kryształową, dzięki temu granit jest bardzo gęsty, ma niską nasiąkliwość i jest mrozoodporny. To wszystko sprawia, że możesz bez żądnych przeszkód wykorzystać go na zewnątrz.

Zaletą granitu jest też podatność na obróbkę. Można go wypolerować na połysk, zrobić powierzchnię płomienniowaną, która jest antypoślizgowa oraz inne wariacje takie jak satyna czy powierzchnia postarzana.

Każda z nich inaczej wygląda i ma inne właściwości. Blaty polerowane świetnie nadają się na blaty kuchenne, są łatwe w utrzymaniu czystości i pięknie wyglądają. Granit płomieniowany jest wykorzystywany na zewnętrzne posadzki i schody. Jest on antypoślizgowy, dlatego świetnie sprawdza się na posadzkach.

płytki kamienne

płytki granitowe steel grey

Ważną zaletą granitu jest też niska ścieralność. Ten materiał świetnie nadaje się na posadzki z w miejsca z dużym natężeniem ruchu. Cena standardowych płyt z granitu strzegomskiego w formacie 60×30 to nawet 99 zł za m2. Jest to cena płytek ceramicznych lub gresowych średniej półki. Jednak te ścierają się dużo szybciej i w miejscach takich jak centrum handlowe, szkoła czy hotel będą one wymagały szybkiej wymiany. Już po 2-3 lata mogą stracić swój cały blask, a granit po takim czasie wygląda jak świeżo zamontowany!

Łupek

Łupek jest wszechstronnym materiałem wykorzystywanym w budownictwie i ogrodnictwie. Stosuje się go do budowy suchych murków, ogrodzeń, dróg. Można go wykorzystać na elewacji a nawet w formie dachówki z kamienia naturalnego.

Łupek jest trwały i świetnie sobie radzi z warunkami atmosferycznymi, a bogata paleta barw, wzorów i kolorów pozwoli Ci zawsze znaleźć coś dla Siebie.

Jedną z cech łupków jest łupliwość. Wiąże się to z tym, że łatwo go rozwarstwić wzdłuż żyły. Jednak położony na płasko jest niesamowicie trwały i bardzo ciężko go połamać czy ukruszyć.

kamień elewacyjny malachit

kamień elewacyjny malachit

Z łupku wytwarza się tzw dzikówkę, robi się z niej wspomniane murki i ogrodzenia. Na elewacje najlepszym materiałem będą panele kamienne. Naturalny kamień elewacyjny w formie paneli jest świetnym materiałem z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest trwałość jaką zapewnia kamień naturalny. Drugim powodem jest prostota montażu. Panele kamienne są wykonany w takim sam sposób jak imitacje kamienia dekoracyjnego. Nasze produkty mają wymiar 55×15 cm i budowę litery „z”. Oznacza to, że nasze płytki ścienne montuje się tak prosto jak klocki. Wystarczy wypoziomować pierwszą warstwę, a całą resztę montuje się już bardzo prosto.

Jednym z naszym topowych produktów jest kamień elewacyjny Malachit. Realizacje tego materiału zobaczysz we wpisie o tytule „Dom z kamienia

Koniecznie zobacz naszą instrukcje montażu kamienia elewacyjnego!

Jak widzisz, są lepsze i gorsze materiały na zewnątrz. Każda skała charakteryzuje się czymś innym i trzeba dobrze się zastanowić nad ostatecznym wyborem. Jeśli nie jesteś pewny swojego produkty, zadzwoń do mnie. Powiem Ci dokładnie, czy materiał wybrany przez Ciebie nadaje się na zewnątrz.

Napisz komentarz