Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

  +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
  Katalog Skalite

  Blog

  Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnySchody granitowe zewnętrzne – schody zewnętrzne, które nigdy się nie psują!
  schody zewnętrzne granitowe

  Schody granitowe zewnętrzne – schody zewnętrzne, które nigdy się nie psują!

  Każdy właściciel domów przechodził przez ten sam problem. Jak wykonać schody zewnętrzne, aby były trwałe, nic z nich nie odpadało. Ważne jest również bezpieczeństwo. Śliskie schody to pierwszy krok do poważnej kontuzji.

  Najczęściej stosowanym materiałem do wyłożenia schodów zewnętrznych są płytki gresowe lub płytki ceramiczne. Niestety ten materiał zwykle nie spełnia założeń inwestora o trwałości. Prędzej czy później odkleją się od schodów betonowych pozostawiając brzydką plamę po kleju. A to tylko początek problemów z schodami zewnętrznymi.

  Półkowe schody granitowe na zewnątrz
  grafitowe schody zewnętrzne

  Odchodzące płytki zwykle są popękane i nie nadają się do ponownego montażu. Największy problem w tym miejscu jest tak, że zwykle nie ma już takiego modelu płytki ceramicznej w hurtowniach budowlanych.

  Takie i podobne problemy z niedostosowanymi schodami zewnętrznymi lub okładzinami na codzienność.
  Jak wykonać schody zewnętrzne aby były piękne, trwałe i bezpieczne? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

  Zewnętrzne schody kamienne. Jaki materiał wybrać na schody zewnętrzne?

  Problem z płytkami jest taki, że są cienkie. Grubość płytki gresowej lub ceramicznej to najczęściej 0.8 cm. Taka grubość nie jest w stanie zabezpieczyć warstwy kleju przed zmianami temperatury, dużą wilgocią oraz mocnym nasłonecznieniem. Każda z tych rzeczy wpływa niekorzystnie na właściwości fizyczne kleju, który szybko traci swoją przyczepność.

  Jasne schody granitowe na zewnątrz
  schody na zewnątrz granitowe

  Zewnętrzne schody granitowe – dlaczego warto się na nie zdecydować? Cena zewnętrznych schodów granitowych

  Granit to zdecydowanie najlepszy materiał na zewnętrzne schody. Przede wszystkim to materiał wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wszystkie warunki atmosferyczne, nawet te najbardziej skrajne. Granit jest skałą magmową powstającą w temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Żaden materiał sztuczny nie jest w stanie mu dorównać pod kątem trwałości.

  Granit to materiał naturalny, dlatego wszystkie wzory na jego powierzchni zawsze będą unikalne. Nigdy nie znajdziesz dwóch takich samym kamieni. Dzięki temu masz gwarancje, że twoje schody zewnętrzne będą jedyne w swoim rodzaju.

  Kolejną zaletą, o której już wspominałem to odporność granitu na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ciężko jest ten kamień zarysować, a dopiero co rozbić. Dlatego jeśli zdecydujesz się na schody granitowe, będziesz miał pewność, że jest to inwestycja na długie lata.

  Dzięki budowie jawnokrystalciznej granit daje się dowolnie obrabiać. Dla przyszłych właścicieli schodów z tego niesamowitego materiału to bardzo dobra wiadomość. Schody granitowe mogą być dowolnie wykończone, mogą być polerowane i mieć piękny głęboki kolor. Granitowe schody można również płomieniować. Stworzy to chropowatą strukturę antypoślizgową. Takie rozwiązanie jest bardzo ważne przy schodach, aby były stuprocentowo bezpieczne.

  Rozwiązaniem pośrednim i w naszych oczach najlepszym jest wykorzystanie pasków antypoślizgowych. Dzięki temu mamy cały kamień w pełnym połysku, który wydobywa z niego wszystko co najlepsze. Dodatkowo na powierzchni stopni są piaskowane paski antypoślizgowe, które gwarantują bezpieczeństwo przed upadkiem.

  Schody wspornikowe zewnętrzne z granitu

  Jak zrobić schody granitowe na zewnątrz?

   

  Wszystko zależy od tego, jaki ma to być rodzaj schodów. Czy są to schody tradycyjne, czyli okładzinowe, które wylewa się z betonu, a jedynie okłada granitem. Czy mają to być schody półkowe, gdzie cały stopień wykonany jest z litego granitu i za pomocą specjalnych kotw zamontowany w ścianie domu.

  Skupmy się na tym pierwszym rozwiązaniu. Jest on zdecydowanie najczęściej stosowany. Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o schodach z litego kamienia odsyłam cię do tego artykułu, w którym opisujemy co to są schody półkowe.

  Tradycyjne schody granitowe wykonuje się najczęściej z płyty o grubości 3 cm. Zastosowanie grubego materiału daje nam kilka zalet. Przede wszystkim m2 granitu o grubości 3cm waży około 90 kg. Dzięki samej wadze, stopień nawet bez kleju utrzymuje się we właściwym miejscu bez pomocy kleju. Kolejną zaletą tej grubości jest fakt, że zabezpieczy on klej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie będziesz musiał się obawiać, że klej się odparzy, a kamień odejdzie od niego.

  Jak już pisałem schody z granitu można wykonać w taki sposób, aby były antypoślizgowe. Dzięki temu w deszczowe i mroźne schody zewnętrzne będą bezpieczne.
  Następną sprawą jest trwałość. Jak przysłowie mówi „kamień, to kamień” i jest w nim sporo racji. Granit bardzo ciężko jest zniszczyć. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Pewnie wiele miejsc w twoim otoczeniu jest wykonany z granitu, który pochodzi jeszcze z poprzedniej epoki. Wygląd nawet 50 letnich posadzek granitowych jest co najmniej dobry. A po kilku pracach odświeżających nie będziesz w stanie odróżnić go od nowego.
  To tylko niektóre zalet tego materiału, które w zasadzie można wymieniać bez końca.
  Stopnie granitowe wykonuje się w całości, czyli każdy stopień składa się tylko z jednego elementu. Nie jest tak jak w przypadku płytek, że na każdy stopień przypada pięć, sześć czy nawet dziesięć płytek. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że coś odejdzie, a ty nie będzie mógł kupić już tego materiału.
  Krawędzie schodów mogą być dowolnie obrobione. Może to być delikatna faza na 5mm lub ćwierć czy półwałek. Zawsze może dostosować wykończenie schodów pod swój pomysł i idee.
  Granit należy montować na białym kleju, aby mieć pewność, że nie wejdzie on w reakcje z kamieniem.

  Cena zewnętrznych schodów granitowych

  Bardzo ciężko jest jednoznacznie określić ile kosztują zewnętrzne schody granitowe. Wszystko zależy od wielkości projektu, wybranego materiału oraz miejsca, w którym ma się odbyć montaż.

  Cena granitu w gotowym wyrobie waha się od 350 zł do nawet 1500 zł. Dlatego jednoznacznie nie da się określić ile to może kosztować. Najlepiej zawsze wysłać do nas projekt, a wtedy będziemy mogli wycenić schody. Nie musi to być profesjonalny projekt, wystarczy odręczny rysunek z wymiarami oraz kilka zdjęć, a w przybliżeniu podamy cenę schodów zewnętrznych.

  Mogę jednak zasugerować, że zwykle koszt schodów w typowym polskim domu i materiale z średniej półki cenowej waha się od 6 do 12 tysięcy złoty. Jest to cena razem z profesjonalnymi pomiarami, montażem, impregnacją oraz gwarancją.

  Napisz komentarz