Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

  +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
  Katalog Skalite

  Blog

  Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnySchody półkowe – Bolcowe schody kamienne, granit, marmur.
  Schody półkowe

  Schody półkowe – Bolcowe schody kamienne, granit, marmur.

  Schody półkowe są jednym z tych elementów domu, który każdy chciałby mieć. Nowoczesny styl, minimalizm oraz niesamowita jakość wykonania granitowych schodów półkowych, to marzenie wielu osób.

  Schody półkowe – sposób montażu, konstrukcja

  Budowa schodów półkowych jest bardzo prosta na pierwszy rzut oka. Są to grube stopnie przytwierdzone do ściany. Projekt jest zawsze minimalistyczny, idealnie sprawdzający się stylu nowoczesnym, który stawia na prostotę i użytkowy charakter elementów we wnętrzu.

  Schody półkowe są wykonane w taki sposób, że się nie poruszają. Podczas chodzenia, nie czuć żadnych drgań. Dają wrażenie bardzo stabilnych i właśnie takie są. Schody wykonuje się w taki sposób, że przez niemal całą długość elementu zatopione są dwa stalowe pręty. Przez te pręty nazywa się je także schodami bolcowymi.

  Schody bolcowe wykańcza się dodatkową stalową płytą, którą wspawuje się w specjalnie przygotowany stelaż. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy elementy na stałe wspawane w konstrukcję domu! To daje gwarancje trwałości i niesamowitej stabilności każdego stopnia.

  Półkowe schody i ich montaż wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim już w fazie projektowania domu trzeba nanieść odpowiednie poprawi na schody.

  Schody bolcowe wymagają ściany o odpowiedniej grubości. Najwłaściwsza wydaje się ściana o grubości 24 cm, jednak można zamontować schody również na 20 cm bloczku. W ścianę wmurowuje się również stalowy stelaż, do którego w przyszłości zostaną dospawane schody.

  Materiał na schody bolcowe – Granitowe schody półkowe

  Opisywany typ schodów można wykonać niemal z dowolnego materiału. Biorąc jednak pod uwagę ogrom przedsięwzięcia i fakt, że będą to schody na całe dekady, wybiera się szlachetne i najtrwalsze materiały, jak drewno i kamień.

  Drewno jest świetnym materiałem, do wnętrz o wydzwięku klasycznym. Idealnie sprawdzą się także w stylach surowych jak typowe chłodne wnętrza skandynawskie lub nieco bardziej tradycyjne wnętrza rustykalne.

  Mimo, że drewno jest zdecydowanie cieplejszym materiałem niż kamień czy stal, to świetnie trafia do powyższych wnętrz. Mimo że styl skandynawski stawia na surowe, norweskie klimaty, to drewno jest tam zawsze obecne.

  Kamienne schody półkowe

  Kamień od tysięcy lat był wykorzystywany w budownictwie. Wykorzystuje się go nadal z dużym sukcesem. Materiały kamienne są niesamowicie trwałe, bardzo ciężko je uszkodzić i pięknie wyglądają. Dodatkowo kamień jest świetnym izolatorem i nie przenosi drgań, to jest bardzo ważne w miejscach, gdzie niedaleko jest duże natężenie ruchu (ruchliwa droga, autostrada).

  Na półkowe schody kamienne można wykorzystać granit lub marmur. Jeśli chodzi o schody zewnętrzne, zawsze doradzamy wykorzystanie tylko granitu. Marmur, mimo że też jest kamieniem, to niestety ma dosyć dużą nasiąkliwość i reaguje na kwasy. Marmur jest wapieniem i po kontakcie z kwasem powstają różnego rodzaju permanentne przebarwienia, których nie da się usunąć.

  Oczywiście kamień można przed tym zabezpieczyć odpowiednimi impregnatami. Jednak jeśli marmurowe schody półkowe były by zamontowane na zewnątrz, wymagały by impregnacji co kilka tygodni, a to niesie za sobą ogromne koszty i dużo pracy.

  Dlatego na zewnętrzne schody wykorzystujemy zawsze granit!

  Granitowe schody półkowe

  Schody granitowe to zdecydowanie najtrwalsze schody jakie możemy sobie wymarzyć. Bardzo ciężko je zabrudzić, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają bardzo niską ścieralność i bogatą paletę kolorów, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

  Granit to idealny materiał na zewnątrz. Żadna pogoda nie jest wstanie mu zaszkodzić. Świetnie znosi upał, deszcz, grad czy mróz.

  Kolejną zaletą tego powszechnego materiału jest fakt, że powierzchnia granitu daje się dowolnie obrabiać. Dzięki temu schody granitowe mogą być polerowane, płomieniowane, szczotkowane, czy piaskowane. Za pomocą maszyn CNC można piaskować na nich różne wzory w postaci kwiatów i innych elementów dekoracyjnych. Można także wykonać na nich za pomocą tej metody napisy.

  Wycieraczki z napisem Welcome, są hitem ostatnich lat. Co jednak, gdy taki napis możemy wykonać na stałe na schodach, do tego będzie on pełnił funkcję antypoślizgową?

  Półkowe schody granitowe wykonuje się z jednego, grubego elementu kamienia. Każdy stopień granitowy ma nawet 10 cm grubości. Przez jego środek są przeprowadzone dwa, grube stalowe sprzęty, zakończone specjalną stalową płytką, którą wspawuje się w przygotowaną wcześniej konstrukcje pod schody półkowe.

  Pojedynczy schodek może ważyć nawet 60 kg! Dlatego odpowiednio stworzona konstrukcja stalowa jest priorytetem!

  Marmurowe schody półkowe

  Bolcowe schody wykonane z marmuru można z sukcesem stosować do wnętrz. Tutaj nie ma potrzeby tak częstego zabezpieczania kamienia. Stabilna temperatura i warunki we wnętrzu pozwolą bez przeszkód cieszyć się marmurowymi schodami.

  Impregnacja, zwykle wymagana jest raz na rok.

  Montaż schodów półkowych

  Firma Skalite od lat zajmuje się produkcją i montażem schodów granitowych. Wykonujemy schody okładzinowe, schody półkowe oraz wspornikowe. Zajmujemy się pomiarami, wykonaniem schodów oraz montażem u klienta.

  2.5/5 - (2 votes)

  Sorry, the comment form is closed at this time.