Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyKamień do ogrodu, nasze doświadczenie i realizacja.
Kamień ogrodowy Opole

Kamień do ogrodu, nasze doświadczenie i realizacja.

Kamień ozdobny do ogrodu, nasze doświadczenie i realizacja.

Kamień ozdobny do ogrodu to dziś niemal nieodzowny element każdej działki. Zaczynając od opaski domu, przez rabaty, oczka, skalniaki, kończąc na ogrodzeniach. Przy tworzeniu ogrodu, jedną z najważniejszych zasad jest utrzymanie kontrastu pomiędzy każdym elementem. Posługując się przykładem opaski wokół domu, jeśli mamy ciemną elewację, najlepszym wyborem będzie jasny kamień. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie grafitowej elewacji z białymi żwirami Thassos.

Kamień na ścianę

Panele naturalne Grafit Castle i kamień otoczany Thassos

Grysów dekoracyjnych jest naprawdę dużo. Przykładem są nasze Polskie, takie jak Biała Marianna, kora kamienna, grysy granitowe, bazalt, łupki i piaskowce. Warto dodać, że Polski kamień do ogrodu jest dużo tańszy od zagranicznych, a dzieje się tak przez koszty transportu ciężkiego materiału z odległych krajów.

Kamień do ogrodu

Kora kamienna

Dużo obszerniejszy temat to kamień, który pochodzi spoza granic Polski.
Popularnymi krajami eksportu kamienia są Włochy, Grecja, Mołdawia, Rumunia, Czechy. Szczególnie ciekawy Kamień ozdobnego do ogrodu znajduje się w krajach morza Śródziemnego. To właśnie stamtąd pochodzi biały kamień. Są to marmury, z których produkuje się wiele odmian żwirów i grysów do ogrodu. W tamtych rejonach znajduje się również ładny kamień łupany. Szczególną zaletą kamieni łupanych jest zbliżona grubość każdego elementu. Jest to szczególnie ważne przy układaniu elewacji.

Kamień do ogrodu

Kamień ogrodowy – Otoczaki białe

 

Posiadamy już trochę wiedzy na temat dostępnych materiałów, ale co z nią zrobić ?


Wspominałem już o kontraście, drugą sprawą jest typ kamienia. Podczas łączenia dwóch odmian grysów należy pamiętać, by miały one podobną budowę i wielkość.
Jeśli ktoś się zdecydował na biały grys, to szukać będziemy innego żwiru, który będzie przełamywał biel. Dobrym wyborem jest kora kamienna. Biel z brązem i szarością tworzy piękne obrazy. Należy również pamiętać by wybrane grysy miały podobną wielkość.

Naturalny kamienny ogród wraz z korą i białym grysem Thassos

Naturalny kamienny ogród wraz z korą i białym grysem Thassos

Mamy wybrany materiał, czas działać.

Należy pamiętać o wyrównaniu powierzchni, na której będzie leżał nasz kamień ozdobny do ogrodu. Każda większa nierówność zabierze nam więcej materiału w postaci kamienia, co za tym idzie, narazi nas na niepotrzebne koszty. Po wyrównaniu, ścielimy całość agrowłókniną. Wybierajcie właśnie ten materiał, nie plastikowe, nieprzepuszczalne folie. Będą one szybko pękać. Teraz najgorsza część pracy, a mianowicie impregnowanie kamienia. Tak, kamień ogrodowy też się impregnuje. Zapobiega to przebarwianiu kamienia na zielono przez porosty a na brązowo przez metale ciężkie znajdujące się w wodzie. Biały kamień do ogrodu koniecznie wymaga impregnacji.

Mamy dwa sposoby impregnowania kamienia.

Pierwszy to płukanie, czasochłonny, ale z dużo lepszym efektem. Myjemy wstępnie kamień wodą pod ciśnieniem. Impregnat wlewamy do wiadra, umyty i suchy kamień do siatki i umieszczamy w preparacie na 10 sec. Drugim sposobem jest opryskiwanie, mniej skuteczny, ale dużo szybszy i łatwiejszy. Wcześniej umyty i suchy kamień układamy już docelowo na agrowłókninie, i dokładnie spryskujemy całość dwoma – trzema warstwami specyfiku. Można powtórzyć proces po 2-3 tygodniach.

Impregnat do białego kamienia

Impregnat do białego kamienia

Teraz pozostaje cieszyć się nowym ogrodem, wykonanym własnymi siłami i swoim pomysłem.

Zapraszam również do wpisu jaki kamień do ogrodu wybrać. Znajdziesz tam szczegółowy opis kamieni stosowanych w ogrodnictwie i dużo więcej. Koniecznie odwiedź tą stronę

Napisz komentarz