Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyKamień naturalny – co takiego ma w sobie?

    Kamień naturalny – co takiego ma w sobie?

    Kamień naturalny – piękno zaklęte w naturze

    Kamień naturalny jest jednym z tych surowców, których w naszym otoczeniu nie brakuje pomimo znacznego wydobycia. Z pewnością jest fascynujący, chociażby poprzez to, że każdy odłamek skalny jest inny. Kolor, strukturę i unikalność zawdzięcza miejscu w którym powstawał i na jakie czynniki był wystawiony.

    Dzięki temu uzyskuje zaskakujące przerosty, zmiany barwy czy struktury. Kolejną zaletą kamienia naturalnego jako materiału budowlanego jest z całą pewnością to, że jest w 100% ekologiczny, a to jest teraz nie tylko modne. Energię wykorzystujemy jedynie do jego wydobycia i obróbki a nie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, do produkcji. Poza tym wydobycie i obróbka nie są procesami tak energochłonnymi. Wydobycie co ważniejsze, oczywiście ingeruje w ekosystem, jednak miejsca po wyeksploatowanych kamieniołomach mogą być wykorzystywane jako zbiorniki retencyjne, czy przystosowane do innego celu. Po wydobyciu kamienia, nic z surowca nie jest utracone, dzięki segregacji, wszystko jest wykorzystywane.

    Użyty kamień naturalny jest w pełni przyjazny środowisku, nie powoduje jego degradacji, nie zawiera szkodliwych pierwiastków, co zdarzało się szczególnie w przeszłości w przypadku sztucznie wytwarzanych materiałów np. typu eternit. Warto tu wspomnieć, że jest ognioodporny. Kamień naturalny jest bogaty w barwy i faktury, wydobywany jest w postaci wielkich bloków, które następnie są cięte i dostosowywane do zamówionego kształtu, to sprawia, że na indywidualne zamówienie, można z niego stworzyć dowolna formę. Nawet najbardziej oryginalne zamówienie w tej chwili jest wykonywalne.

    Zalety wykończeń z kamienia naturalnego

    Na tym zalety kamienia się nie kończą. Czas przydatności materiałów sztucznych jest ograniczony a kamień naturalny był tu przed nami, będzie na długo po nas. Nie ściera się, nie kruszy, nie odbarwia się,nawet wiekową posadzkę z kamienia wystarczy oczyścić by wyglądała tak, jak w chwilę po położeniu.

     
    W porównaniu z materiałami syntetycznymi, zastosowanie kamienia naturalnego może wydać się drogie, jednak jest to tylko pozorne jeśli spojrzymy na to przez pryzmat utrzymania jak i żywotności surowców. Syntetyki po kilku latach nadają się jedynie na śmietnik, kamień wciąż wygląda tak samo. Przy jednorazowym wydatku, zyskujemy znacznie więcej.

    Kamień ogrodowy – ciekawa alternatywa?

    W naszych ogrodach sprawdzają się właściwie każdego rodzaju kamienie naturalne, w zależności od cech fizycznych. Czasem tylko trzeba je trochę inaczej zabezpieczyć. Kamień na ogrodzenia dzieli się na twardy, zbity (taki jak granit) i bardziej nasiąkliwy ( piaskowiec czy wapień).

    Wznosząc w ogrodzie jakiekolwiek budowle, murki czy grille należy mieć na uwadze właśnie te cechy kamienia. O ile mur wykonany z kamienia takiego jak granit nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia o tyle mur wapienny czy z piaskowca musi mieć specjalną izolację przeciwwilgociową a od góry najlepiej jeśli byłby jeszcze dodatkowo zabezpieczony daszkiem.

    W oparciu o indywidualne cechy kamienia ogrodowego, stosuje się więc go do innych celów. Mając na uwadze jak największą trwałość ogrodzenia, zdecydowanie częściej wybiera się na mury kamienie o niskiej przepuszczalności wody – kostkę granitową, kamień murowy, łupek szarogłazowy, kwarcyt, dolomit czy bardziej powszechne otoczaki.

    Kamień naturalny na obudowę skalnego grila

    Te same kamienie nadają się na meble ogrodowe, czy budowę grilli czy wędzarni ogrodowych. Sprawdzają się również jako podmurówki pod altany ogrodowe.

    Do elementów dekoracyjnych, gdzie ich odporność na czynniki zewnętrzne nie jest tak znacząca, takich jak skalniaki, alejki, ozdobne murki wewnątrz ogrodu można stosować również kamień nasiąkliwy taki jak piaskowiec czy wapień, szczególnie, że są to kamienie o większych walorach estetycznych.

     

    Kamień ogrodowy to również grys czy inne kruszywa dekoracyjne, którymi można wysypywać alejki czy przestrzeń między roślinami na skalniaku czy rabatach. Nie dość, ze wygląda to bardzo ciekawie, to jeszcze powstrzymuje rośnięcie chwastów.

    Z kamienia w ogrodzie możemy wyczarować niezwykłe rzeczy. Ten w pełni naturalny budulec znacząco przewyższa wszelkie syntetyczne materiały, które były przez pewny czas wykorzystywane w ogrodach.

    Zobacz galerie z kamienia naturalnego

    4.7/5 - (3 votes)

    Sorry, the comment form is closed at this time.