Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyBrzeg oczka wodnego – jak zaprojektować?

    Brzeg oczka wodnego – jak zaprojektować?

    Dużą popularnością w ogrodach ostatnimi czasy, cieszą się wszelkiego rodzaju baseniki, jeziorka ogrodowe oraz oczka wodne. Stworzenie takiego akwenu wymaga niewątpliwie wielkiej inwencji twórczej, zwłaszcza gdy chcemy to zrobić sami a nie zlecić firmie ogrodniczej.

    Miłośnicy ogrodu prześcigają się w pomysłach, jeśli chodzi o kształt, jak również co posadzić na brzegu i jak zagospodarować najbliższe otoczenie. Aby cała kompozycja wyglądała estetycznie to musimy wszystko dobrze przemyśleć, a zwłaszcza to co ma być na brzegu.

    Folia PVC, którą zostaje wyłożone jeziorko, bądź oczko wodne wygląda mało zachęcająco, a więc w pierwszej kolejności staramy się przykryć ją tak aby jej nie było widać. Jeśli do wyścielenia dna zbiornika użyliśmy wykładzinę kauczukową to również musimy brzeg zagospodarować tak aby nie tylko jej nie było widać ale również trzeba ją zabezpieczyć przed promieniami słonecznymi, które przyczyniają się do jej niszczenia. Wykonując jednak projekt oczka wodnego przemyślmy swoje koncepcje aby dobrze się ono komponowało z całością ogrodu.

    A oto kilka pomysłów, które z pewnością można wykorzystać:

    Oczko wodne z darni

    Miłośnikom naturalnych rzeczy ta forma z pewnością przypadnie do gustu, gdyż oczko wodne obrośnięte darnią dookoła wygląda bardzo naturalnie, jak gdyby był to naturalny staw. Trawę  należy wysiać na cienkiej warstwie ziemi wyłożonej na foli PVC. Wówczas nie zapuści ona głęboko korzeni i nie będzie czerpała wody z gruntu. Taką trawę należy jednak często podlewać ponieważ w przeciwnym razie zżółknie i wyschnie.  Aby ta forma nie była kłopotliwa najlepiej zainstalować automatyczne podlewanie, rozwiąże to problem, zwłaszcza kiedy będziemy musieli wyjechać na dłużej.

    Oczko wodne z kamieni

    Można na brzegu oczka wodnego lub jeziorka wyłożyć kamienie, które również przykryją wystającą folię. W dalszej części dla lepszego efektu można wysypać również na folii drobne kamyczki, a między nimi posadzić płożące się iglaki. Jeśli wsypiemy trochę małych kamyczków do środka oczka wodnego to powstanie coś w rodzaju kamienistej plaży. Jest to forma dość bezpieczna dla dzieci, ale żeby kamyczki nie usypywały się do głębszych partii oczka, należy pod folią usypać wał np. ze żwiru. Wał ten powinien znajdować się w odległości ok. 1m od obrzeża.

    Oczko wodne z cegły, bloczków kamiennych lub kostki brukowej

    Takie obrzeża najlepiej usztywnić i utwardzić za pomocą mocnej zaprawy cementowej. Cement i piasek należy wymieszać w proporcji 1:3, a dla trwalszego efektu warto również zastosować środek do impregnacji betonu, dodając go do zaprawy. Środek ten jest niezwykle istotny, gdyż zwiększa on odporność betonu na działanie wody. Folię  PVC, aby nie była widoczna najlepiej wsunąć pomiędzy pierwszą a drugą warstwę cegieł klinkierowych lub kostki brukowej.
    Istotne jest aby usunąć resztki zaprawy betonowej, gdyż świeża zaprawa betonowa szybko rozpuszcza się w wodzie szkodząc rybom i roślinom.  

    Oczko wodne z płyt kamiennych lub chodnikowych

    Jeśli chcemy nadbrzeże oczka wodnego wyłożyć płytami to należy to zrobić w taki sposób aby padający deszcz nie spływał po nich wraz z zanieczyszczeniami do jeziorka, a więc krótko mówić od strony wody powinny one być lekko uniesione ku gorze. Podłoże pod płytami powinno być utwardzone żwirem, a folia powinna znajdować się mnie więcej w połowie płyty, którą możemy przytwierdzić do podłoża żwirowego zaprawą cementową.

      

    Oczko wodne z drewnianych okrąglaków

    Wymaga niestety więcej nakładu pracy niż oczko wodne wyłożone kamieniami lub trawą. Posiada dużo uroku prezentując się malowniczo i dekoracyjnie. Jeśli już ustalimy długość drewnianego okrąglaka należy każdego z nich dobrze zaimpregnować. W tym celu najlepiej moczyć je w impregnacie przez kilka dni, wykorzystując do tego starą wannę. Aby słupki we wodzie były stabilne należy je wzmocnić betonowymi płytami pod powierzchnią wody.

    Dobry projekt oczka wodnego w dużej mierze zależy od nas samych. Ale pamiętajmy o tym, że żaden zbiornik w naszym ogrodzie nie będzie się prezentował jeśli nie będziemy o niego dbać, bowiem o każdej porze roku wymaga on innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy trzymać w oczku wodnym ryby musi być on znacznie głębszy aby ryby mogły w nim zimować

    5/5 - (1 vote)

    Sorry, the comment form is closed at this time.