Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamieńKamień naturalny w budownictwie i jego zalety.
Kamień naturalny w budownictwie

Kamień naturalny w budownictwie i jego zalety.

Kamień naturalny w budownictwie i jego zalety.

Kamień naturalny w budownictwie jest szorkim pojęciem, gdzie mamy duży wybór naturalnych materiałów z kamienia. Niemal każda występująca skała nadaje się w jakiś sposób do wykorzystania jej przy budowie. W tym poście chciałbym zająć się najczęściej używanym kamieniach w budownictwie. Postaram się wypisać wszystkie, które uważam za warte uwagi, jak również opisać najczęstsze zastosowania dla danego materiału.

Granit

Granit jest bardzo często wykorzystywany w budownictwie na całym Świecie. Pokłady tego kamienia można również odnaleźć w różnych zakątkach globu. Sporo znajduje się w Chinach czy Państwach basenu Morza Śródziemnego. W naszym kraju również są pokłady tego kamienia, niestety niewiele odmian kolorystycznych. Granit ma bogatą listę wzorów i kolorów. Od jasnych, biało-szarych kamieni takich jak nasz polski „Strzegom” po czarne odmiany tego materiału jak Star Galaxy. Granit używamy głównie jako dekoracja i wykończenie różnych elementów w naszym domu i nie tylko. Kamień używany do posadzek , podłóg i schodów. Elewacje i ściany też nie są obce dla tego materiału. Jednak najczęściej można go zobaczyć w postaci blatów i parapetów.
Kamień pięknie podkreśla wnętrz i meble.

Blat granitowy

Blat granitowy Kashmir Astoria Gold

Kostka granitowa wokół domu

Kwarcyt

Jest to skała charakteryzująca się dużą twardością i dodatkiem ziarnistego kwarcu, który pięknie mieni się w pełnym słońcu. Kwarc podobnie jak granit ma ogromną ilość wzorów i barw. Bardzo popularne są białe i czarne, można również spotkać różowe, brązowe czy czerwone. Zastosowanie tego kamienia jest równie bardzo bogate, jest widywany niemal wszędzie, od ogrodów przez posadzi i elewacje. Ostatnio również modny jest spiek kwarcytowy na blaty. Jednak główne zastosowanie tego kamienia to elewacje. Z kamienia wyrabia się płytki i kamienie formatowane w różnych formach do dekoracji naszych ścian.

Kamień elewacyjny Kalcyt, Panele naturalne Jasper B

Panele naturalne Kalcyt

Naturalne panele dekoracyjne kwarc

Naturalne panele dekoracyjne kwarc

Łupek

Skały bardzo różnego pochodzenia, które mają jedną wspólną cechę, łatwo się łupią. Wykorzystywane w ogrodnictwie jak i elewacjach, warto wspomnieć, że kamień również świetnie nadaję się na pokrycia dachowe. Kolorystyka nie tak zróżnicowana jak w poprzednich typach. Dominującymi kolorami to grafit i brąz.
Kamień naturalny w budownictwie jest zasłużoną frazą dla tych skał.

Kamień na elewację budynku

Panele kamiene Amber

Panele na sciane malachit

Panele na sciane malachit

Marmur

Marmur kiedyś bardzo trudno dostępny materiał, dziś jednak już tak nie jest. Najpopularniejszy biały marmur dziś bardzo często wykorzystywany w naszych domach pod postacią ścian czy posadzek w formie płyt na wymiar. Coraz częściej widywany w ogrodach w postaci grysów czy otoczaków. Chciałbym zwrócić uwagę, że marmur obowiązkowo trzeba zaimpregnować by pozostał cały czas w swoim naturalnym kolorze.

Fontanna wraz z korą kamienna i białym grysem Thassos

Fontanna wraz z korą kamienna i białym grysem Thassos

Piaskowce

Popularny materiał wykorzystywany głównie w ogrodach i elewacjach. Kolorystycznie przypominają piasek w różnych odcieniach, bardziej żółty lub czerwony. Duża dostępność w różnych formach, najczęściej dzikówki używanej do murowania. Jednak warto wspomnieć, że są to skały bardzo słabo znoszące warunki atmosferyczne. Nie nadające się na powierzchnie poziome. Zastosowanie na elewacjach jest do przyjęcia tylko wtedy, kiedy zostanie bardzo dobrze zaimpregnowane. Co trzeba również często powtarzać.

Bazalt

Ostatnią skałą, o której chciałbym wspomnieć jest bazalt. Zdecydowanie najtrwalszy materiał spośród naszej listy. W dawnych czasach z bazaltów robiono noże i inne narzędzia. Dzisiaj bazalt również ma bardzo wiele zastosowań, główną to oczywiście asfalt i drogi. Często stosowany w ogrodach w formie grysu dekoracyjnego. Bazalt jednak idealnie nadaje się na elewacje. W postaci płytek i kamienia elewacyjnego jest niemal niezniszczalny. Nie wymaga impregnacji i będzie cieszył swoim kolorem przez naprawdę długie lata.

Kamień elewacyjny Grafit

Kamień elewacyjny Grafit

Płytki ozdobne bazalt traski, kamien dekoracyuny naturalny kamien elewacyjny

Płytki ozdobne bazalt traski

Kamień naturalny w budownictwie i jego zalety.
4 (80%) 1 vote

Napisz komentarz