Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień naturalnyKamień na ścianę w Twoim domu – pomysły i galeria inspiracji Skalite
    Kamień na ścianę

    Kamień na ścianę w Twoim domu – pomysły i galeria inspiracji Skalite

    Kamień na ścianę w Twoim domu – pomysły i galeria inspiracji Skalite

     

    Mamy wiele możliwości aranżacji ścian naszego domu, jednym z nich jest kamień na ścianę. Tego również mamy ogromną ilość do wyboru. Okładzina kamienna na ścianę dzieli się na kamień pochodzenia naturalnego i imitacje kamieniopodobne. Jedne i drugie możesz kupić w kilku formach, które opiszę szczegółowo w dalszej części tego wpisu. Podczas lektury dowiesz się również jak położyć kamień na ścianę, jak go kleić oraz jakie materiały wybrać. Pomogę Ci zaaranżować twój salon z dodatkiem kamień i powiem Ci jak o niego dbać i jak go czyścić.

    Naturalny kamień na ścianę czy imitacje gipsowe?

    Odpowiadając na to pytanie, zawsze mówię tylko kamień naturalny. Naturalny kamień na ścianę wyróżnia się na tle imitacji wieloma zaletami. Pierwszą z nich jest pochodzenie. Rzeczy, które pochodzą prosto od Matki Natury wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Na pewno lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu. W miejscu otoczonym przez rzeki, lasy i właśnie kamień. Według Instytutu Psychologii Transpersonalnej w Kalifornii ludzie, którzy więcej obcują z przyrodą mają wyższą ocenę własnej wartości i są mniej podane na nałogi takie jak alkoholizm.

    Następnym równie ważnym atutem jest niesamowita wytrzymałość kamienia. Naturalny kamień na ścianach jest odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne. Mówię tutaj o mrozie, promieniach UV czy wilgoci. Dobrze położony i zabezpieczony kamień nie wymaga dodatkowych zabiegów. A ja zagwarantuje, że będzie służył Ci przez długie lata.

    Ważna jest tutaj również odporność na ścieranie i ubytki. Jeśli podczas uderzenia ukruszy się kamień naturalny nie ma żadnego problemu. Naturalna struktura zawsze wygląda świetnie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o kamieniu z gipsu. Wytrzymałość jest szalenie ważna przy zewnętrznym kamieniu na ścianę, dlatego na elewację zawsze wybieraj kamień naturalny.

    Wiesz jak na pierwszy rzut oka odróżnić kamień naturalny od imitacji? Otóż gipsowe odlewy zawsze są takie same, mają powtarzalny wzór, który nie wygląda zbyt zachęcająco. Kolejnym atutem naturalnych produktów jest niepowtarzalność. Nawet jeśli Twój sąsiad ma kamień o tej samej nazwie, to Twój materiał na pewno będzie inny. Dzięki temu masz gwarancje oryginalnej realizacji, której nie zobaczysz nigdzie indziej. Nie będziesz czuł irytacji kiedy w co drugim domu będzie ta sama cegiełka czy klinkier, tutaj zawsze masz pewność innowacyjnego rozwiązania.

    Kamień kwarcowy na ścianę

    Kamień kwarcowy na ścianę

    Kamień na ścianę zewnętrzną – tylko produkty naturalne!

    Tak jak powyżej przeczytałeś, na zewnętrzne ściany kładź tylko kamień pochodzący z przyrody. Szereg pozytywnych aspektów, które zyskujesz przy takich produktach potrafią być niewymierne. Nie martwisz się, że kamień straci swój kolor i blask przez promienie UV. Imitacje są barwione za pomocą zwykłego pigmentu, który bardzo szybko zanika. Niestety wyblakły kamień jest brzydki. Trzeba go malować, a to będą dodatkowe koszty i stracony czas. Z kamieniem naturalnym nie ma takiego problemu. Nigdy nie straci swojego koloru. Podobnie jest w przypadku uszkodzeń. Jeśli zdarzy Ci się ubić gipsowy odlew trzeba go wymienić. Czasem to może okazać się niemożliwe, bo ze sklepów wycofali już ten model i nie można go kupić. Co w takim wypadku? Dlatego szczerze polecam naturalny kamień na ściany zewnętrzne i elewacje.

    Czasem spotykam się z stwierdzeniem, że kamień jest ciężki i będzie odpadać. Przy zastosowaniu odpowiednich klejów taki scenariusz nie ma prawa się wydarzyć. W dalszej części znajdziesz rady jaki kleić kamień na ścianę i jaki najlepszy klej do tego wybrać. Jeśli wybrałeś ciężki kamień i martwisz się, że może pójść coś nie tak, możesz użyć listwy startowej, która rozwieje Twoje wątpliwości.

    Kamień na ścianę zewnętrzną

    Kamień na ścianę zewnętrzną Malachit

    Jaki naturalny kamień na ścianę zewnętrzną wybrać? Pomysły na aranżacje elewacji z kamienia

    Wytrzymałość materiału na elewacji to podstawowa cecha, która kamień spełnia w 100%. Oczywiście to nie jedyny argument przy wyborze elewacji domu. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, czy kupisz właśnie ten kamień na ściany zewnętrzne będzie jego wygląd. Jeśli materiał nie będzie Ci się podobać, to nie ważne jak tani i jak bardzo wytrzymały będzie. Po prostu go nie kupisz. Sam bym nie chciał codziennie wracając do domu patrzeć na elewacje, która mi się nie podoba i myśleć „po co ja to kupiłem”.

    Zastanów co Ci się podoba, nie patrząc na cenę i zapewnienia sprzedawcy. Jeśli wybierzesz kilka produktów, wtedy będziesz mógł zdecydować, który będzie najlepszy dla Ciebie. Ważne, że wybierać będziesz tylko z kamieni, które Ci się podobają.

    Na elewacje zewnętrzną możesz zastosować:

    • Panele kamienne
    • Dzikówkę (kamień łupany)
    • Płyty kamienne
    • Cegiełki

    Każdy z tych produktów jest inny. Inaczej montuje się panele kamienne a inaczej kamień łupany. Ceny również są bardzo różne, metr paneli kamiennych można kupić od 119 zł a dzikówkę już od 45 zł. Jednak warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

    Kto i za jaką cenę będzie montować Ci kamień?

    Pamiętaj, mimo iż dzikówka jest dużo tańsza, to jej montaż jest bardziej czasochłonny, wymaga więcej materiałów, a Twój wykonawca może chcieć dużo większe wynagrodzenie przy montażu takiego kamienia. Dlatego zastanów się, czy aby pozorna oszczędność nie skończy się większymi kosztami. Sprawdź co byś chciał zamontować na swojej elewacji. Poznaj ceny materiałów i montażu. Dopiero później udaj się na zakupy. Jeśli tak podejdziesz do sprawy na pewno niczego nie przeoczysz i w efekcie nie będziesz na siebie zły i zawiedziony. Wręcz przeciwnie, będziesz miał poczucie dobrze wykonanego zadania.

    Z mojego doświadczenia wynika,że biorąc pod uwagę ceny montażu i materiałów, dzieląc to wszystko przez wygląd i produktu najlepszym rozwiązaniem na elewacje są panele kamienne. Cena samego kamienia jest faktycznie nieco wyższa. Jednak sumując to z ceną montażu i materiałem dodatkowym takim jak klej, finalny rachunek wychodzi bardzo podobnie. A zyskujesz piękną elewacje z naturalnego kamienia w postaci paneli.

    Jaki kamień na ścianę do salonu wybrać? Jak odpowiednio dobrać kamień do serca Twojego domu.

    Kamień w salonie musi być dobrze dobrany. Jest to bardzo istotne żeby dekoracja nie przytłaczała całego pomieszczenia. W najnowszych aranżacjach odchodzi się od pomysłu ciężkich dekoracji i wykończeń. Również inaczej postrzega się grę świateł, która jest niesamowicie istotna. Pewnie nie raz widziałeś oklepany schemat z wielkim narożnikiem w salonie, kamieniem na ścianie wraz z telewizorem i oświetleniem LED. Tak naprawdę rzadko to pasuje do Siebie. Aranżacje salonu trzeba zrobić ze smakiem. Również ważne jest to, czy Twój salon jest użytkowy. Najważniejsze jest to, żebyś dobrze się w nim czuł.

    Aranżując salon zdecyduj się na określoną ilość kolorów. Najlepiej dwóch, maksymalnie trzech. Szary i brązowy, czarny i biały czy dwa odcienie tego samego koloru. Ostatnio często wykonuje się wnętrza w dwóch odcieniach szarości. Unikaj wnętrz, w których ściany są niebieskie, meble białe, podłoga czarna a na kominku jest jeszcze inny. Taka kolorystyka będzie bardzo chaotyczna. Będziesz źle się czuł we własnym wnętrzu. A przecież nie o to chodzi, prawda? Zaufaj mi i skup się na dwóch, trzech kolorach.

    Pamiętaj, że kamień skupia wzrok. Każdy kto będzie w Twoim salonie zwróci na niego uwagę. Kamień na ścianie w salonie idealnie sprawdza się w dzikim i zimnym stylu skandynawskim. Rewelacyjnie można zagospodarować go w postaci okładziny kominka, czy dodatku w rogach pomieszczenia. Kamień odda charakter takiego wnętrza i zbliży go do jego naturalnego ducha. Jeśli lubisz czuć smak przyrody w domu, styl skandynawski jest dla Ciebie. Zimne pomieszczenie podczas gorących letnich dni można szybko zamienić na przytulne wnętrze rozpalając w kominku. Styl skandynawski charakteryzuje się też skromną ilością dodatków. Dzięki temu takie wnętrza są bardzo użytkowe i przestronne.

    Idealnym kamieniem na ścianę do zastosowania w takim wnętrzu jest Murak. Piękny gnejsowy panel kamienny o stonowanej kolorystyce. Idealnie sprawdzi się w surowym wnętrzu. Zaś podświetlony światłem domowego ogniska będzie wprowadzał przyjemny nastrój w zimowe wieczory.

    Jak oświetlić kamień na ścianie.

    Kamień możesz oświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest oświetlenie za pomocą pasków ledowych w różnych kolorach. Zdecydowanie nie jest to najlepsze rozwiązanie. Oświetlenie LED najczęściej montuje się za okładziną kamienną. W efekcie nie kamień jest oświetlony a ściana. Niestety takie rozwiązanie zamiast wzmocnić efekt dekoracji kamiennej sprawia, że całość staje się przygaszona i płaska.

    Dużo lepszym rozwiązaniem będzie podświetlenie kamienia za pomocą halogenów umieszczonych bezpośrednio nad nim. Pamiętaj, żeby wybrać żarówki o odpowiednio dużej mocy, aby kamień nie pozostał w półcieniu. Kolor światła jest również bardzo ważny. Jeśli masz kamień o zimnej kolorystyce, również takie światło powinieneś dobrać. Wyobraź sobie biały kamień podświetlony ciepłym światłem, efekt połyskującej bieli będzie przygaszony przez barwę lamp. Tak dobrane oświetlenie pozwoli wyeksponować Twoją dekoracje kamienna. Będziesz z niego dużo bardziej zadowolony niż z psujących efekt pasków LED.

    Warty podświetlenia jest kamień na ścianę z brokatem. Oczywiście chodzi tutaj o drobiny kwarcytu w swojej strukturze, które się mienią. Oświetlenie halogenowe wielokrotnie wzmocni ten efekt! Do podświetlania świetnie sprawdza się biały kamień kwarcowy. Więcej o tym materiale pisałem w tym artykule o białym kamieniu.

    Biały kamień kwarc

    Biały kamień kwarc

    Jak położyć kamień na ścianę. Prosty montaż kamienia naturalnego.

    Montaż kamienia na ścianie nie wymaga wybitnych umiejętności. Każdy kto chodź trochę zna się na pracach remontowych spokojnie sobie poradzi. Do montażu będą potrzebna:

    • Poziomica
    • Szlifierka kątowa
    • Tarcza do cięcia kamienia
    • Kielnia
    • Paca
    • Grzebień

    Poziomica będzie potrzebna do wyznaczenia pierwszej warstwy kamienia. Panele kamienne dostępne w naszej hurtowni kamienia naturalnego Skalite w Opolu są formatowane w literę „z”. Dzięki temu po położeniu równo pierwszej warstwy każdą następną montuje się jak klocki lego. Oczywiście co jakiś czas warto sprawdzić poziom dla świętego spokoju.

    Szlifierka kątowa będzie nam potrzeba do docinek. Jeśli takich nie przewidujesz to masz problem z głowy.

    Tarcza jest bardzo ważnym elementem. Nie inwestuj w produkty za 30 – 40 zł. Bardzo szybko takie tarcze się zużywają. Kup dobrą tarczę za 150 zł preferowaną do kamienia naturalnego i gresu. Przede wszystkim taka tarcza posłuży Ci jeszcze w innych pracach. Cięcie kamienia wywołuje powstanie wysokich temperatur. Tanie tarcze mogą bardzo szybko się uszkodzić podczas takiej pracy. Pamiętaj, że tarczę trzeba schładzać wodą podczas pracy z kamieniem.

    Kielnia i paca służą do nakładania i rozprowadzania kleju.

    Grzebień wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem. Kamień trzeba kleić pełną powierzchnia. Nigdy nie stosuj klejenia na tzw. placki. Kamień na ścianie klejony na placki nie ma odpowiedniego podparcia. Przez co narażasz go na pęknięcia. Może też odpaść.

    Montaż kamienia dekoracyjnego

    Montaż kamienia dekoracyjnego

    Jak kleić kamień na ścianę. Jaki wybrać klej i na co zwrócić uwagę.

    Najważniejszą rzeczą jest dobór odpowiedniego kleju. Klej musi być kierowany do kamienia naturalnego. Jeśli nie możesz takiego znaleźć, zapytaj w sklepie o biały klej. Może to być produkt z dodatkiem trasu, który będzie minimalizował szanse powstania wykwitów na kamieniu. Klej musi być również mrozoodporny i elastyczny. Jest to szczególnie ważne przy ścianach zewnętrznych. Ja zawsze polecam SOPRO NO1 996.

    Przed przystąpieniem do klejenia dobrze zagruntuj ścianę, tak aby pozbyć się wszystkich luźnych elementów. Do gruntowania wystarczy podstawowy preparat. Również przed przyklejeniem kamienia wyczyść lewą stronę płytki. Do tego użyj zwilżona szmatki.

    Na oczyszczoną powierzchnie nałóż klej, a nadmiar zbierz za pomocą grzebienia. Pamiętaj aby nie kleić kamienia na ścianie na tzw placki. Płytki muszą przylegać do ściany całą powierzchnią, inaczej szybko odpadną.

    Gdzie kupić kamień na ścianę?

    W pierwszej kolejności odradzę Ci wszystkie markety. Kamień na ścianę kupiony w popularnych marketach jest niskiej jakości. Płytki są bardzo cienkie. Nasze panele kamienne zaczynają się od 1,2 cm grubości, a marketowy kamień już o 0,6 cm. Uwierz mi na słowo, to rozpada się w rękach.

    Dekoracje z kamienia najlepiej poszukaj w okolicznych hurtowniach i w internecie. Kupując w naszej hurtowni powyżej 10 m2 masz zawsze wysyłkę gratis.

    Sprawdź ceny wzoru, który Cię interesuje u kilku sprzedawców. Pamiętaj jednak by zapytać o szczegóły techniczne takie jak: grubość kamienia, sposób pakowania i gwarancje. Jeśli w naszej dostawie zdarzą się pęknięte płytki wystarczy do Nas zadzwonić. Następnego dnia wyślemy brakującą ilość bez żadnych dodatkowych formalności.

    4/5 - (5 votes)

    Sorry, the comment form is closed at this time.