Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyDlaczego warto stosować kamień ogrodowy? Wpływ kamienia na glebę i rośliny
dlaczego warto stosować kamień ogrodowy

Dlaczego warto stosować kamień ogrodowy? Wpływ kamienia na glebę i rośliny

Dlaczego warto stosować kamień ogrodowy? Wpływ kamienia na glebę i rośliny

Kamień jest częścią ogrodów od wielu lat. Ten trend jest modny zwłaszcza w Chinach, gdzie nikt nie wyobraża sobie ogrodu bez kamienia. Kamień ogrodowy ma wiele zalet, od poprawienia PH ziemi po wyeksponowaniu najpiękniejszych roślin w ogrodzie.

Pozytywny wpływ kamienia ogrodowego na rośliny.

Zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ ma kamień na rośliny? Otóż kamień może dobrze wpływać na roślinny lub negatywnie, dlatego ważne jest aby dobrze dobrać kamień.

Przy doborze kamienia trzeba zwrócić uwagę na to jakie właściwości charakteryzują daną skałę. Jeśli kamień jest krystaliczny, lub w swojej strukturze ma drobiny kryształów i kwarcytów to będzie zakwaszał ziemię. Jeśli mamy do czynienia z kamieniem do ogrodu takim jak marmur czy piaskowiec to musisz wiedzieć, że jest to materiał zasadowy. Marmur będzie podnosić PH gleby.

Łupek szarogłazowy

Rośliny kwasolubne, czyli zieleń lubiąca kwaśną glebę

Rośliny takie potrzebują najczęściej glebę o PH 6,5 – 4,5. Pamiętaj, że często mają one problemy z poborem wody. Dlatego kamień jest idealnym materiałem pod takie rośliny. Świetnym przykładem jest tutaj kora tradycyjna, którą możemy zastąpić korą kamienną. Kora drzewna zatrzymuje dużą część wody. Przez to gnije i jest idealną pożywką i ekosystemem dla owadów, które rozmnażają się tam na potęgę. Rośliny, które mają problemy z pobieraniem wody, są dodatkowo osłabione przez korę chłonącą wodę jak gąbka.

Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest kora kamienna. Ten materiał jest bardzo dobrze przepuszczalny. Gnejs cieszy się niską nasiąkliwością, dzięki temu cała woda trafia do gleby i roślinek. Dodatkowym atutem jest to, że kora zakwasza glebę, dzięki temu roślinki mają zapewnione idealne warunki do wzrostu.

Kora kamienna cena

Roślinami lubiącymi kwaśną glebę są między innymi prawie wszystko drzewa i krzewy iglaste. Jeśli chodzi o kwasolubne rośliny owoce jest nim borówka amerykańska, borówka brusznica, borówka czernica czyli nasza polska jagoda i żurawina wielkoowocowa.

Rośliny zasadolubne, czyli takie, które lubią wapienna glebę.

Większość drzew i krzewów liściastych lubi gleby neutralne. Jednak jest część roślin, które wolą glebę wapienną. Świetnym kamieniem do zapewnienia takiego stanu rzeczy jest marmur. Marmur jest wapieniem, dlatego idealnie nadaje się pod wszystkie rośliny lubiące taką glebę.

Świetnym kamieniem ogrodowym będzie biały grys thassos. Kamień ogrodowy greckiego pochodzenia, który jest marmurem. Kamień ten idealnie wygląda pod bukszpanem. Ładnie go podkreśla na tle innych roślin. Bukszpan jest zasadolubny i idealnie zgrywa się z białym kamieniem ozdobnym do ogrodu.

ogród z korą kamienna

ogród z korą kamienna

Napisz komentarz