Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyKamień naturalny do budowy oczka wodnego oraz ogrodzenia

    Kamień naturalny do budowy oczka wodnego oraz ogrodzenia

    Kamień naturalny na ogrodzenie

    Ważnym elementem ogrodu, bo widocznym z każdego jego miejsca, jest ogrodzenie. Istnieje wiele możliwości jego wykonania. Trzeba pamiętać o tym, że ogrodzenie oprócz funkcji estetycznej pełni także ważną rolę użytkową – ogranicza dostęp do miejsca, które otacza.

    Kamień jest wyjątkowo dobrym materiałem do budowy ogrodzenia ze względu na swoją trwałość i walory estetyczne. Przy pomocy kamienia naturalnego lub sztucznego można zaprojektować ogrodzenie w każdym stylu. Kamienne ogrodzenie stanowi skuteczną barierę, co zapewnia ochronę prywatności przebywających w ogrodzie. Takie ogrodzenie zapewnia też cień, w związku z czym trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu roślin w ogrodzie. Bezpośrednio przy takim ogrodzeniu można umieścić np. oczko wodne.

    Do wykonania kamiennego ogrodzenia można wykorzystać niewielkie kamienie nieregularnego kształtu lub ich odłamki, łącząc je ze sobą za pomocą betonu. Daje to efekt “dzikiego muru” – konstrukcja wygląda prymitywnie, ale doskonale łączy się z roślinnością, szczególnie pnącą. Tworząc ogrodzenie w ten sposób, trzeba bardzo uważnie łączyć ze sobą poszczególne elementy aby całość była trwała i solidna.
    Ogrodzenie można także ułożyć z większych kamieni polnych o gładkich bokach. I w tym wypadku trzeba je bardzo uważnie ze sobą łączyć, aby konstrukcja była odpowiednio wytrzymała. Kamienie powinny do siebie przylegać jak największymi powierzchniami.


    Stosunkowo proste jest zbudowanie ogrodzenia z ułożonych warstwowo kamieni. Kamienie wykorzystane do tego celu powinny być dość duże i mieć jednakowy kształt oraz wielkość. Każda warstwa kamieni powinna mieć wysokość co najmniej 10 cm, ale nie wszystkie warstwy muszą być tej samej wysokości.
    Mur wokół ogrodu w całości wykonany z kamienia to dość kosztowne przedsięwzięcie. Aby zmniejszyć jego koszty, dobrym pomysłem może być stworzenie ogrodzenia drewniano-kamiennego. W tym celu buduje się murek wysokości kilkudziesięciu centymetrów, resztę uzupełniając pionowymi belkami podobnie jak w zwykłym, murowano-drewnianym ogrodzeniu.

    Wykorzystanie kamienia w budownictwie ogrodowym

    Zarówno sztuczny jak i naturalny kamień wykorzystywany jest szeroko w budownictwie. Ze względu na wysoką trwałość tych materiałów, nadają się one do wykonywania wykończeń zewnętrznych jak i wewnętrznych.
    Z dowolnego rodzaju kamienia można wykonywać różne elementy wykończeniowe, takie jak parapety, schody, posadzki, chodniki, murki, ogrodzenia, elewacje i wiele innych.

     

     

    Projektowanie z kamienia naturalnego w ogrodzie

    O ile ułożenie powierzchni z kamienia sztucznego jest stosunkowo proste i może być wykonane nawet przez amatora, o tyle w przypadku kamienia naturalnego lepiej skorzystać z usług profesjonalistów w tej dziedzinie.
    Obecnie na rynku działa wiele firm kamieniarskich, które oferują usługi w zakresie produkcji wyrobów kamiennych jak i ich montażu, w tym układania kamiennej kostki brukowej. Renomowane przedsiębiorstwa oferują także usługi projektowe w zakresie tworzenia bardziej skomplikowanych elementów, takich jak np. kominki, schody, nagrobki czy ogrodzenia kamienne. Istnieje także możliwość wykonania projektu według pomysłu klienta. Firmy takie wykonują usługi w zakresie poprawek źle ułożonych powierzchni z kamienia czy kostki brukowej.


    Dobra firma kamieniarska powinna posiadać odpowiednie maszyny i urządzenia, dzięki którym można ciąć i perfekcyjnie obrabiać kamień ogrodowy na dowolne sposoby. Kamień naturalny wymaga wyjątkowo precyzyjnego cięcia, aby poszczególne elementy można było do siebie dopasować przy układaniu. Używa się w tym celu urządzenia o nazwie przecinarka kątowa. W przypadku kamienia sztucznego poszczególne elementy fabrycznie wykonane są w taki sposób, że przycinanie nie jest konieczne.

    Zleć układanie kamienia w ogrodzie fachowcom

    Usługi kamieniarskie obejmują także wszelkie prace związane z czyszczeniem kamienia i odnawianiem powierzchni kamiennych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do usług takich należy mycie, szlifowanie, czyszczenie myjką ciśnieniową, impregnowanie, piaskowanie i usuwanie uporczywych zanieczyszczeń, np. tłustych plam. Istnieje także możliwość wykonania zabiegów specjalnych, takich jak  zabezpieczenie powierzchni elewacji kamiennej przed graffiti. Najlepsze firmy udzielają na swoje usługi gwarancji.

    Budowa oczka wodnego z kamienia w ogrodzie

    Oczko wodne to niezwykle urocza dekoracja ogrodu, która jednak wymaga dużego wysiłku przy tworzeniu i pielęgnacji. Warto jednak w nią zainwestować, gdyż ładnie zaaranżowane oczko wodne stanowi naprawdę niezwykłą ozdobę. Ponadto mały zbiornik wodny poprawia mikroklimat w ogrodzie poprzez podnoszenie wilgotności powietrza. W zbiorniku takim można hodować nawet ryby.

    Wielkość i kształt oczka wodnego zależy od naszych upodobań, ale w mniejszym ogrodzie lepiej będzie się prezentować małe. Możemy mu nadać formę sztucznego zbiornika albo naturalnego. Aby je wykonać, trzeba najpierw w ziemi wykopać dół, który najczęściej wykłada się specjalną folią lub niecką z tworzywa sztucznego o kształcie dopasowanym do kształtu dołka (można go także wykonać z betonu). Dno oczka wysypuje się warstwą piasku, a następnie zalewa wodą.

    Ogrodowe oczko wodne z użyciem kamienia

    Oczko wodne powinno znajdować się w miejscu zacienionym – inaczej pod wpływem słońca woda w nim będzie zbyt mocno się nagrzewać. Z tego samego powodu głębokość zbiornika powinna wynosić co najmniej 40 cm, a jeśli zamierzamy hodować w nim ryby – co najmniej 1 m. Jeśli zamierzamy zastosować elektryczne pompy i filtry, lepiej aby oczko znajdowało się blisko domu, gdyż wtedy łatwiej będzie przeciągnąć kable.

    Rośliny można sadzić zarówno w wodzie, jak i na brzegu zbiornika. Zaletą roślin z oczka wodnego jest fakt, że utrzymują one wodę w czystości i napowietrzają ją. Aby rośliny jak najlepiej spełniały swoje procesy, warto zasadzić kilka gatunków: przybrzeżne, podwodne, bagienne, pływające.


    Aby uczynić swoje oczko wodne jeszcze piękniejszym, warto wykorzystać do tego celu fontannę, która dodatkowo nawilża powietrze. Koszt instalacji fontanny nie jest duży, gdyż wymaga to tylko zainstalowania do pompy wodnej końcówki rozpylającej wodę.

    Jako wykończenie brzegów oczka wodnego doskonale sprawdza się kamień naturalny albo sztuczny, w zależności od tego, w jakim stylu utrzymany jest zbiornik i cały ogród. Jeśli oczko wodne znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domu, to powinno z nim współgrać pod względem stylu.

    4.7/5 - (3 votes)

    Sorry, the comment form is closed at this time.