Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

+48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
Katalog Skalite

Blog

granit

Granit czy marmur?

Granit czy marmur, który kamień wybrać na blat?

Decydując się na nową kuchnię zawsze zostajemy postawieni przed pytaniem: granit czy marmur, który kamień wybrać na blat?

Blat kuchenny może być wykonany z wielu różnych materiałów, różnego pochodzenia.

Zaczynając od klasycznych blatów oklejanych z wióry często wykorzystywanych ze względu na niską cenę.

Dalej mamy do wyboru blaty ze spieków kwarcytowych i konglomeratu, u nas rzadko stosowane ze względu na wysoką cenę.

Ostatni materiał używany do produkcji blatów to oczywiście kamień. Mamy tutaj do wyboru dwa rodzaje, powszechniejszy w naszym kraju granit i kamień wykorzystywany częściej na zachodzie, czyli marmur.

W dalszej części artykułu poświęconego tematowi „Granit czy marmur?”, postaram się opisać wady i zalety blatów, skupiając się na granicie i marmurze.

Marmur Rojo Alicante

Marmur Rojo Alicante

Marmur Cat Eyes

Marmur Cat Eyes

Płyta wiórowa a żywica

Blaty tradycyjne z oklejanej płyty wiórowej są popularne dzięki swojej niskiej cenie, jednak są też najmniej trwałe. Łatwo dopuścić do spuchnięcia płyty przez wodę i panującą wilgoć.

Wyroby z żywicy, czyli spieki i konglomerat, są trwalsze od poprzedniego blatu kuchennego, niestety większym kosztem. Warto wspomnieć o tym, że wyroby żywicowe można formować w różne kształty, na których nie widać łączeń.

Blaty kuchenne granitowe

Kamień granitowy jest bardzo często stosowany w naszym kraju do produkcji blatów kuchennych. Granit jest bardzo trwałym kamieniem i ciężko go zniszczyć. Mimo najczęściej stosowanej powłoki jaką jest poler, to właśnie granit najmniej się rysuje.

Na plus tego materiału przemawia również jego atrakcyjny wygląd i wzornictwo. Kamień granitowy ma bardzo wiele wzorów, barw i odcieni. Można wybrać i dopasować go do każdego wnętrza i mebli.

Modne czarne granity takie jak Star Galaxy świetnie dopasowują się do białych kuchni. Popularny Viscount White i Tiger Skin White idealnie trafią do szarych aranżacji. Wybierając odpowiednią hurtownie kamienia można trafić na dobrą ofertę i kupić blat w bardzo niskiej cenie.

Przy wyborze granitu na blat nie można zapominać o impregnacji. Czynność tą powinniśmy powtarzać co jakiś czas, w zależności od użytego preparatu.

Czarny Granit Mobile na blaty i parapety

Czarny Granit Mobile

Granit Tan Brown

Kamień granitowy Tan Brown

Marmurowe blaty kuchenne

Marmur nieco różni się od opisanego już granitu. Jest troszeczkę trudniejszy w użytkowaniu.
Mimo tego jest bardzo często wybieranym materiałem na blaty w zachodniej części Europy. Przykładowo we Francji co drugi blat jest marmurowy. Marmur mimo niewiele gorszej wytrzymałości niż granit, cieszy się wielką popularnością dzięki swojemu wyglądowi.

W zależności od wyboru, marmur raczy nas wieloma bujnymi wzorami i kolorami. Nawet kamień względnie tego samego pochodzenia może się bardzo różnić. W hurtowni kamienia dekoracyjnego mamy spory wybór tego materiału. Zaczynając od klasycznych marmurów takich jak Breccia, Carrara czy Pure White, kończąc na niespotykanym Amarillo.

białe blaty kamienne

Biały marmur Pure White

marmur, hurtownia kamienia

Biały marmur Cat eyes

Zastanawiając się nad pytaniem „Granit czy marmur? który kamień wybrać na blat?”  kierujmy się wytrzymałością i ceną, ale przede wszystkim walorami estetycznymi.

W końcu będziemy na niego patrzeć przez długie lata i musi się podobać. 

Hurtownia kamienia Skalite gwarantuje najlepsze ceny za kamień pierwszego sortu, napisz i zapytaj o wycenę!

 

Granit czy marmur?
4 (80%) 1 vote

Napisz komentarz