Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień dekoracyjnyKamień elewacyjny – wszystko co powinniśmy o nim wiedzieć o PIASKOWCU

    Kamień elewacyjny – wszystko co powinniśmy o nim wiedzieć o PIASKOWCU

    Kamień elewacyjny – najistotniejsze fakty

    Natura oferuje nam najciekawsze materiały budowlane, drewno i kamień. Doceniali to już nasi przodkowie, a my odkrywamy na nowo po latach zachłyśnięcia się tworzywami sztucznymi i betonem.
    Kamień na elewacje spotykamy w formie nie obrobionych płytek kamiennych o nieregularnych kształtach lub w formie prostokątów mających imitować ociosane kamienie. Dla osób lubiących bardziej uporządkowane formy oferujemy kamień na elewacyjny cięty w paski lub płyty, czasem są to płyty gładkie, częściej jednak rzeźbione.
    Kamienne elewacje wbrew pozorom nie są dużym obciążeniem dla murów i fundamentów. Są to cienie kamienne płytki stosunkowo lekkie. Mocuje się je na specjalne zaprawy klejowe, uszczelniając je odpowiednimi fugami. Jest to proces stosunkowo prosty, nie wymaga zbyt zaawansowanych technologi.

    Kamień elewacyjny na okładzine domu z piaskowca

    Jako kamień elewacyjny może służyć piaskowiec, wapień czy też granit, marmur, przy czym piaskowiec i wapień wymagają specjalnego traktowania. Są to skały, które pochłaniają i oddają wodę, dlatego trzeba je utrzymywać w czystości, inaczej będą niszczały, pojawiać się na nich będą wykwity soli mineralnych i zaczną się kruszyć. Kamień musi mieć odpowiednią wentylacje, tak by mógł służyć nam jak najdłużej.

    Kamienne elewacje nie lubią dużej bliskości roślin, należy szczególnie unikać roślin, które pną się po murach, zakłócając „ oddychanie” kamienia. Należy również unikać sytuacji, gdy jakieś fragmenty elewacji są narażone na zbyt dużą wilgoć. Mogłyby tam rozwijać się mchy, grzyby, glony które wrastają w skałę, rozpychając ją powodując jej korozję.

    Zadbany kamień będzie cieszył nasze oczy znacznie dłużej.

    Piaskowiec – wszystko o piaskowcu na elewacje i do wewnątrz domu

    Piaskowiec to drobnoziarnista skała osadowa. W naszym kraju występuje w wielu miejscach, przede wszystkim na południu Polski, w okolicach Kielc, w górach (Tatry, Sudety, Beskidy, Karpaty) i na Śląsku. Skład piaskowca różni się  w zależności od miejsca występowania, ta różnica często jest widoczna już w samej barwie skały. Przede wszystkim skałę tworzą ziarenka kwarcu, skaleni, miki oraz drobin innych skał. Drobiny łączą się ze sobą za pomocą spoiwa krzemionkowego, ilastego lub żelazistego.

    Piaskowce dzieli się na kwarcowe, arkozowe i lityczne, to ze względu na skład mineralny. Ze względu na skład masy wypełniającej, piaskowce dzieli się na czyste- arenity oraz takie które mają w sobie duża zawartość frakcji mułowcowej – waki.

    Złożona budowa piaskowca sprawia, że często występuje w formie warstwowej. Barwa przerostów jest uzależniona od tego do jakich procesów chemicznych dochodziło podczas jego tworzenia.

    Naturalne kolory piaskowej skały – piaskowiec kolorystyka

    Piaskowce swoją barwę zawdzięczają składowi. Są więc piaskowce białe, żółte, pomarańczowe, czerwone ale również szare, a nawet ciemno zielone. Barwę skała zawdzięcza również temu, że jest doskonałym naturalnym filtrem. Jej porowata struktura wchłania wodę, zatrzymując wszelkie zanieczyszczenia w swojej strukturze. 

    Piaskowiec w po wydobyciu jest mokry i dzięki temu miękki, co sprawia, że łatwo daje się kształtować, dopiero w miarę schnięcia twardnieje. Cecha ta jest wykorzystywana już od wieków, zarówno przez artystów jak i budowniczych. 

    Piaskowiec – najstarszy kamień z XII wieku

    Najstarszymi wydobywanymi na ziemiach polskich są piaskowce bolesławskie( wydobywane w okolicach Bolesławca, stąd nazwa) Pierwsze wzmianki o nich pochodzi z XIIw. Wykorzystywane były na budownictwo sakralne, podwaliny domostw, cokoły mostów. Z Polskiego piaskowca powstały min. Reichstag w Berlinie( od 1894), Muzeum Steiglitza w Sankt Petersburgu( od 1896) i zamek cesarski w Poznaniu (od 1910) a to tylko jedne z najbardziej znanych. Barokowe, rzeźbione elewacje na pałacu w Wilanowie, datowane na XVII w. są jednymi z najpiękniejszych w Europie.
    Współcześnie piaskowiec jest równie chętnie wykorzystywany do elewacji zewnętrznych jak i do ozdabiania wnętrz naszych domów. Wykłada się nim posadzki, łazienki, blaty kuchenne. Powstają z niego kominki jak i meble w naszych ogrodach. We wnętrzach najczęściej wykorzystuje się piaskowiec szlifowany, który łatwiej utrzymać w czystości. Na zewnątrz stawia się raczej na jego surową, porowatą wersję. Tak czy inaczej, nikt nie zaprzeczy, że to piękny surowiec.

    4/5 - (1 vote)

    Sorry, the comment form is closed at this time.