Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Montaż blatów granitowych

    Hurtownia kamieniaMontaż blatów granitowych

    Bezpieczny montaż blatów granitowych

    Montaż blatu granitowego może wydawać się trudny na pierwszy rzut oka. Jednak wcale taki nie jest. Przy montażu blatu granitowego stosuj się do zasady przezorny zawsze ubezpieczony a wszystko pójdzie gładko. Pokaże Ci jak przygotować się i sprawnie , a co najważniejsze bezpiecznie zamontować blat granitowy. Poprowadzę cię krok po kroku przez wszystkie czynności, o których nie można zapomnieć przy montażu blatu kamiennego. Dzięki samodzielnemu montażowi zaoszczędzisz nawet 2000 zł!

    Dokładnie wymierz blat i sprawdź kąty na ścianach w miejscach montażu.

    Przed przystąpieniem dobrze zmierz cały blat. Zrób to jeszcze przed wniesieniem kamienia do wnętrza. Bo jeśli okaże się, że pomiary zostały wykonane niezbyt dokładnie blat może nie wejść na swoje miejsce. Pamiętaj! Aby nigdy nie wciskać blatu na siłę. Jeśli zdarzy się sytuacja, że blat jest odrobinę za szeroki trzeba go trochę skrócić. Najlepiej zrobić to jeszcze na zewnątrz domu, aby dodatkowo nie zapylić całego pomieszczenia.

    Staranie sprzątnij pomieszczenie przed przystąpieniem do montażu.

    Brudna podłoga, porozrzucane narzędzia i nieład w miejscu montażu to tylko proszenie się o kłopoty. Blat granitowy jest bardzo ciężki, a jeśli masz do czynienia z montażem blatu na wyspę, to taka płyta może warzyć nawet 150kg! Nie ma mowy o bezpiecznym odstawieniu na chwilę blatu, bo coś przeszkadza na drodze. W takiej chwili bardzo łatwo zniszczyć kamień. Dlatego pamiętaj, aby przed montażem dokładnie sprzątnąć całą drogę na miejsce, sprawdzając aby nie było żadnych dodatkowych przeszkód.

    Każda para rąk się przyda.

    Pamiętaj, że masz do czynienia z ciężkim kamieniem. Nie próbuj montować dużego blatu kamiennego we dwóch. Często bywa tak, że nawet i trzy osoby to mało. Jak już wspomniałem kamień jest ciężki i m2 może ważyć nawet 30kg. Dodatkowym utrudnieniem jest często polerowana płaszczyzna. Kamień polerowany jest po prostu śliski. Specjaliści używają specjalnych uchwytów do montażu kamienia. Przypominają one te, których używa się przy instalacji szyb.

    Jeśli już niesiecie blat, najlepiej położyć go od razu na szafkach. Staraj się zaplanować tak całą drogę, aby nie trzeba było go odstawiać ani razu. Każdorazowa taka próba może skończyć się zniszczeniem blatu granitowego.

    Elementy najbardziej narażone na pęknięcia

    Kamień jest twardy, sam blat granitowy ma kilka miejsc narażonych na ryzyko pęknięcia. Najważniejsze są tutaj otwory na zlewozmywak i płytę grzewczą. Blaty granitowe w takich miejscach są wzmacniane specjalnymi paskami, jednak nie gwarantują one, że kamień nie pęknie w tych miejscach.

    Najważniejszą zasadą jest aby nie chwytać blatu w miejscach wycięć. Kamień trzymajcie przed i za otworem, ale nigdy nie w miejscu samego otworu. To samo tyczy się momentu układania blatu na meblach. Podczas dosuwania kamienia na szafkach kuchennych nigdy nie łap miejscach otworu, bo bardzo łatwo możesz złamać blat.

    Odkładanie blatu

    Może zdarzyć się tak, że nie da się zanieść blatu bezpośrednio do miejsca montażu. Odległość będzie za długa lub będzie brakowało rąk do pracy. W takim wypadku, jeśli niezbędne będzie odłożenie kamienia musisz dobrze przygotować takie miejsce, aby kamień bezpiecznie położyć.

    Do zabezpieczenia miejsca użyj jakiegoś miękkiego i grubego materiału. Tak aby blat nie miał żadnego kontaktu z podłożem. Możesz użyć do tego poskładanego koca czy styropianu.

    Pamiętaj, że wystarczy drobny kamyczek, jakaś śrubka lub inny twardy i ostry przedmiot a blat granitowy może się wyszczerbić.

    Poziomowanie mebli i blatu granitowego.

    Często dzieje się tak, że stolarz wcześniej nic nie widział o blacie granitowym. Meble kuchenne, na których spocznie blat kamienny powinny być zaopatrzone w solidne nogi meblowe, najlepiej 450mm. Bardzo istotne jest miejsce zbiegania się dwóch blatów. Najczęściej są to szafki narożne. W tym miejscu powinna być koniecznie 4 nogi aby swobodnie można było wyregulować miejsce łączenia blatów.

    Przed montażem wstępnie wypoziomuj meble, aby zmniejszyć naprężenia kamienia podczas montażu.

    Kolejność montowania blatów granitowych

    Następną zasadą przy montażu blatów granitowych jest kolejność układania kamienia na meblach. Kamień powinniśmy układać w ten sposób, aby ostatni element można było swobodnie zamontować. Dlatego przed samym montażem dobrze zaplanuj, który element będziesz montować jako pierwszy.

    Pamiętaj, że jeśli się pomylisz będzie trzeba ściągać i przekładać blat. A jest to tylko proszenie się o kłopoty. Dlatego dobrze zastanów się, jeszcze przed montażem jak to zrobisz i w jakiej kolejności będziesz montował kamień.

    Jak przykleić blat granitowy?

    Osobiście jestem zdania, że nie ma sensu przyklejać blatu kamiennego. Kamień jest bardzo ciężki i całą pracę wykona za nas przyciąganie ziemskie. Zwykle jest tak, że nawet nieprzyklejony blat jest bardzo ciężko przesunąć nawet o centymetr.

    Jeśli dla bezpieczeństwa chce jednak przykleić blat, zrób to maksymalnie w dwóch miejscach. Tak aby w razie potrzeby można w miarę łatwo było go zdjąć.

    Klejenia wymagają wszystkie małe blaty. Często są to małe wysepki bądź półki wykonane z granitu. Taki element warto przykleić bo nie jest on tak ciężki jak duży blat.

    Kamień montujemy za pomocą sylikonu dla kamienia naturalnego.

    Klej nałóż dopiero po ułożeniu i wypoziomowaniu blatu. Wystarczy unieść lekko kamień i nałożyć dosłownie cieniutką warstwę kleju na szafkę. Wystarczy to w zupełności aby mieć pewność, że kamienia nic nie ruszy.

    Łączenie kamienia i impregnacja.

    Blaty łączymy za pomocą sylikonu w kolorze kamienia. Najlepiej użyć produktów z wysokiej półki, aby sylikon był elastyczny. Łączenie wyrównujemy za pomocą mini szpachelki do sylikonu i akrylu. Pamiętaj, aby przed łączeniem kamienia upewnić się, że linie się dobrze zgrywają i jest poziom.

    Poczekaj aż sylikon stwardnieje i możesz przejść do impregnacji kamienia. Kamień zabezpieczamy za pomocą impregnatów do kamienia. Przed impregnacją dobrze wyczyść kamień ze wszystkich zabrudzeń i pyłków. Następnie wystarczy małą ilość impregnatu rozlać na kamieniu i dobrze wetrzeć w niego za pomocą ręcznika materiałowego. Po impregnacji cały blat kamienny wypoleruj za pomocą czystego ręcznika.

    Dzięki samodzielnemu montażowi właśnie zaoszczędziłeś 2000 zł!

    Chcesz wiedzieć ile kosztują blaty z kamienia? Zobacz artykuł pod tytułem Blat granitowy cena