Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite
    Kamień dekoracyjny

    Kamień dekoracyjny

    Kamień dekoracyjny

    Kamień dekoracyjny przez swoją wszechstronność jest jednym z moich ulubionych zagadnień do dyskusji. Pod tę kategorię możemy zaliczyć niemal wszystko, co jest kamieniem lub go przypomina. W ostatnim artykule pisałem trochę na ten temat, jednak nie został on wyczerpany tak, jakbym tego sobie życzył.

    Zacznijmy od produktów imitujących kamień w postaci odlewów gipsowych i betonowych. Ze wspomnianych imitacji możemy wyróżnić panele kamienne na ściany i elewacje, które są produktem często używanym ze względu na swoją niską cenę.
    Kamień dekoracyjny pochodzenia naturalnego to obszerny wątek, który łączy ze sobą budownictwo, ogrodnictwo i dekoracje wnętrz. Kamień naturalny możemy podzielić na kilka odrębnych zagadnień:

    W tym artykule chciałbym poświęcić chwilę na każdy ze wspomnianych kamieni dekoracyjnych. Opiszę również wszystkie sprawy z technicznego punktu widzenia takie jak:

    Temat, na którym także chciałbym się skupić, to cena i miejsce zakupu kamienia ozdobnego. Często pozornie tanie produkty w marketach wcale nie są okazją.

    Ponad to postaram się odpowiedzieć na pytanie, które najczęściej słyszę od swoich klientów: jaki kamień dekoracyjny wybrać? Jest to bardzo dobre pytanie. Odpowiedź na nie podzielę na części, zahaczając o produkty z kamienia naturalnego wymienione na początku artykułu.

    Przed wyborem kamienia ozdobnego musimy mieć jakiś pomysł, wizję, gdzie ma się on znaleźć. Czy będzie to kamień dekoracyjny do kuchni czy może do łazienki? Na razie skupmy się na tym drugim, czyli jaki kamień dekoracyjny wybrać do łazienki.

    Zastanówmy się, czy chcemy, aby kamień był tylko akcentem wystroju czy chcielibyśmy wykorzystać go do całej aranżacji łazienki. Dzisiejsze prace dekoratorów wnętrz bardzo często niosą ze sobą dodatki z naturalnych materiałów, co pozwala zaoszczędzić trochę na materiale, gdyż całkowite wykończenie pomieszczenia w kamieniu naturalnym jest dosyć kosztowne.

    ZOBACZ KONIECZNIE ARTYKUŁ O TYM, JAK UŁOŻYĆ KAMIEŃ DEKORACYJNY

    Kamień formatowany

    Pozwólcie, że pokażę Wam pewną aranżację łazienki wykonaną w ostatnim czasie. Kolorystyka została osadzona w modnych szarościach, a główne skrzypce grają tutaj kafle imitujące beton. Do dekoracji półki obok kabiny prysznicowej użyliśmy bazaltowego kamienia formatowanego Grey. Efekt, który chcieliśmy uzyskać, to półka wykuta w skale. Wynik końcowy zapiera dech w piersi.

    Kamień dekoracyjny szary

    Kamień dekoracyjny do łazienki

    Kamień w łazience

    Do modnych wyrobów warto jeszcze zaliczyć Brass Grey. Szarości tego kamienia przełamana jest dodatkowo piękną rdzą.

     

    Płyty formatowane Brass Grey

    Panele kamienne

    Kolejnym moim ulubionym projektem, który zaprezentuję, jest „Dom z kamienia”. Projektanci tego pięknego domu i ogrodu byli również jego inwestorami. Zamysł był taki, aby stworzyć jak najbardziej naturalny efekt. Uważam, że był to strzał w dziesiątkę.

     

    Kamień dekoracyjny na elewacje

    Panele kamienne Malachit

    Kamień elewacyjny malachit

    Jeśli ktoś pyta mnie, jaki kamień dekoracyjny zewnętrzny wybrać, zawsze polecam panele kamienne Malachit, zastosowane również na tym domu. Kolorystyka kamienia jest bardzo naturalna i idealnie łączy się z otoczeniem. Malachit jest wykonany z kamienia naturalnego, dzięki czemu jest trwałym materiałem i dobrze sprawdza się na elewacjach. Wraz z bardzo atrakcyjną ceną jest świetnym wyborem na duże aranżacje.

    Kamień elewacyjny jest nie tylko idealny przez swój wygląd, ale się również zdrowy dla domu. Kamienie na ścianie z naturalnych materiałów są idealnymi izolatorami. Chronią dom przed wilgocią i grzybem. Kolejną zaletą są niższe opłaty za ogrzewanie zimną, oraz niższa temperatura w domu podczas upalnych wakacji. Kamien elewacyjny jest idealnym materiałem dla ludzi, którzy cenią sobie trwałość. Raz zamontowany kamień elewacyjny będzie przez całe dekady idealnie wyglądał. Nie wymaga żadnej odnowy, mycia czy czyszczenia. Wystarczy raz na kilka lat zaimpregnować kamien ozdobny, a wszystko będzie znów olśniewające. 

    Kamień naturalny to nie tylko elewacje. Naturalne produkty idealnie sprawdzają się na wewnątrz. Panele ścienne można montować w każdym miejscu. Kamień będzie idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza.

    Polecając panele kamienne zawsze nadmieniam:

    Są to najczęściej wybieranie produkty w hurtowni kamienia Opole.

    Balty i parapety kamienne

    Projektując dom nie możemy zapomnieć o schodach, parapetach i oczywiście blatach. Odpowiadając na pytanie, jaki kamień dekoracyjny wybrać do kuchni, zawsze wspominam o blatach kamiennych. Kamień naturalny wykorzystywany do produkcji blatów to najczęściej granit i marmur. Wybór jednego z tych materiałów jest bardzo ważny. Wspomniane kamienie mają sporo różnic, o których mówiłem w artykule o blatach granitowych i marmurowych. Najważniejsze różnice to trwałość i wygląd. Granit jest twardszy od marmuru, jednak ten często kusi swoim niecodziennym wyglądem. Niezależnie, który kamień wybierzecie, zyskacie blat na długie, długie lata. Ulubione kolory wybierane na blaty kamienne w naszej hurtowni kamienia to:Kamień dekoracyjny na blaty

     

    Kamień ogrodowy

     

    Przenieśmy się teraz z aranżacją z domu do ogrodu. Uwielbiam ogrody kamienne, a Wy? Warto zaznaczyć, że niezależnie od stylu panującego w danym ogrodzie, do każdego można dopasować kamień ogrodowy. Poniżej przedstawiam zdjęcia jednego z moich faworytów. Schludny i estetyczny ogród, wykończony kamieniem ogrodowym Thassos. Wspomniany kamień to biały marmur pochodzący z Grecji. Dzięki nieskazitelnej bieli, kamień cudownie podkreśla zarówno rośliny, jak i cały dom. Uwierzcie mi na słowo, nie da się przejść obok niego obojętnie. Częstym zarzutem jest to, że biały kamień szybko się brudzi i jest to prawda. Ale prawdą jest też, że tylko niezabezpieczony kamień się brudzi. Pisałem o tym, jak zadbać o kamień ogrodowy w tym artykule.

    Kamienie dekoracyjne w ogrodzie nie tylko pięknie wyglądają, ale sprawiają, że rośliny mają dodatkowy zastrzyk minerałów. Ważny jest tylko odpowiedni dobór kamienia pod gatunki roślin w jego otoczeniu. Tak aby pomagały, a nie szkodziły!

    Ogrodowy kamień dekoracyjny

    Kamień ogrodowy

    Dzisiaj w polskich hurtowniach można kupić kamień ogrodowy niemal z całego świata:

     

    Kostka Granitowa

     

    Do omówienia pozostaje nam tylko kostka granitowa. Tak naprawdę kostkę produkuje się jeszcze z innych materiałów, na przykład z bazaltu. Jest ona jednak mało popularna ze względu na swoją cenę, dlatego skupmy się na tych z bardziej znanych surowców. Najczęściej stosowane kolory to szary i szaro-rudy pochodzenia polskiego, a także czerwony, który przypływa do nas ze Skandynawii. Czemu naturalna kostka a nie tradycyjny betonowy bruk? Powodów jest bardzo wiele.

    Kostka granitowa

    Kamień dekoracyjny

    Pierwszym z nich jest samo pochodzenie, a co za tym idzie wytrzymałość. Kostka granitowa to niebarwiony beton, który nie traci swojego koloru, nie wietrzeje ani nie blednie. Bardzo ważna jest również estetyka – łącząc piękną dekorację z roślin, drewna i kamienia, zburzymy równowagę, wykorzystując zwykły bruk. Poniższe zdjęcia mówią same za siebie. Co ważne, kostka granitowa jest często tańsza niż bruk betonowy. W naszej Hurtowni Skalite tona kostki granitowej kosztuje 369zł!

     

    Montaż kamienia dekoracyjnego

     

    Pokrótce wiemy już, co to jest kamień dekoracyjny, więc zajmijmy się jego montażem. W tej części nie będę zagłębiał się w układanie kostki brukowej, o tym powstanie inny, szczegółowy artykuł. Chciałbym skupić się na montażu paneli kamiennych i kamienia formatowanego. Powiem o tym:

    • jak kłaść kamień dekoracyjny
    • jaki klej wybrać do kamienia dekoracyjnego
    • jak ciąć kamień dekoracyjny
    • czym impregnować kamień dekoracyjny

    Dodam też kilka słów jak zamontować blat granitowy i na co zwrócić uwagę.

    Montaż kamienia dekoracyjnego

    Montaż kamienia dekoracyjnego

    Klej do kamienia dekoracyjnego

    Przed przystąpieniem do montażu kamienia dekoracyjnego musimy wybrać odpowiedni klej. Spoiwo musi być na bazie białego cementu, jest to najważniejszy parametr kleju, ponieważ w przypadku zastosowania zwykłego kleju, prawdopodobnie pojawią się przebarwienia na kamieniu. Powstają one przez metale ciężkie zawarte w zwykłych klejach, które kamień naturalny „wciąga” przez swoje pory.

    Nasza hurtownia od lat korzysta z wypróbowanego produktu firmy Sopro. Dokładnie chodzi o klej Sopro NO1 oznaczony numerem katalogowym 996. Można go zobaczyć pod tym adresem. Charakterystyczną cechą tego kleju jest jego elastyczność. Jeśli nie chcecie używać tego produktu, równie dobrze mogą sprawdzić się inne kleje, ale ważne by były one białe!

    Dużym plusem wyboru kamienia naturalnego, a zwłaszcza paneli kamiennych jest to, że kładzie się je bezfugowo. Jest to istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także użytkowania. Nie mając fug, nie musimy się martwić, że popękają i będzie trzeba je ponownie uzupełniać za jakiś czas.

    Czym ciąć kamień dekoracyjny?

    Często klienci pytają mnie, czym ciąć kamień dekoracyjny? Ten temat jest bardzo dokładnie opisany pod tym adresem. Od siebie chciałbym dodać jedynie, że jeśli chodzi o tarczę do cięcia kamienia, to lepiej wybrać coś z wyższej półki. Tanie produkty bardzo szybko się niszczą, a część z nich, już w momencie trafienia do sklepów, nie nadaje się do użycia. Jeśli udało nam się zaoszczędzić na tanim kleju do kamienia, warto zainwestować w lepszą tarczę. Nie można również zapomnieć o wodzie! Cięcie kamienia powoduje szybkie nagrzewanie tarczy, którą obowiązkowo musimy chłodzić wodą.

    Z narzędzi przyda nam się również poziomica, miarka i grzebień do kleju.

    Przed przystąpieniem do klejenia kamienia dekoracyjnego dokładnie oczyszczamy kamień jak i powierzchnię, do której kamień ma być klejony. Jeśli zauważysz, że na ścianie jest sporo kurzu i pyłu, warto zagruntować całość. W przypadku paneli kamiennych, montaż jest dziecinnie prosty. Układamy je jak klocki Lego, dzięki strukturze zaciętej w „Z”. Po położeniu i wypoziomowaniu pierwszej warstwy, resztę układamy za kolejną. Przed przystąpieniem warto również zmierzyć odcinek, na którym będzie klejony kamień, by jak najlepiej go ułożyć, z możliwie małą ilością docinek.

    Narożniki możemy wykończyć na dwa sposoby:

    • Pierwszy jest znany z montażu tradycyjnych płytek. Docinamy kamień na 45 stopni. Warto stępić miejsce cięcia po przyklejeniu kamienia. Ochroni nas to przed przypadkowym zadrapaniem o łączenie.
    • Drugie rozwiązanie to łączenie kamienia na przekładkę. Wygląda to jak na załączonym obrazku – po jednej stronie wypuszczamy jeden element i drugi po przeciwnej. Powstały efekt jest bardziej estetyczny niż w przypadku cięcia na 45, jednak bardziej pracochłonny.

     

    Impregnacja

    Gdy ułożymy już nasz kamień, warto go zaimpregnować. Często spotykam się z pytaniem, kiedy impregnować kamień dekoracyjny? Zawsze odpowiadam: im szybciej tym lepiej. Impregnat ma za zadanie zabezpieczyć nasz kamień ozdobny przed zabrudzeniem i przebarwieniem.

    Impregnat do kamienia dekoracyjnego

    Impregnacja jest szczególnie ważna w przypadku kamienia dekoracyjnego na zewnątrz. Warunki atmosferyczne działające bezpośrednio na kamień powodują przebarwienia w postaci zielonego lub żółtego nalotu, który powstaje głównie przez wodę. Niebawem powstanie artykuł, w którym wytłumaczę szczegółowo, dlaczego tak się dzieje.

    Impregnat do kamienia

    W temacie impregnowania kamienia do wewnątrz, zdania są podzielone. Impregnować czy nie? Osobiście uważam, że warto. Na zabezpieczonym kamieniu zbiera się dużo mniej kurzu. Dodatkowo możemy użyć impregnatu koloryzującego, jak Drop Professional. Dzięki niemu zabezpieczymy płytki i wyciągniemy intensywny kolor z naszego kamienia.

    Zdarzało mi się słyszeć pytanie dlaczego kamień dekoracyjny odpada? Powodów może być bardzo wiele:

    • Brudny kamień lub zakurzona powierzchnia, do której był przyklejony
    • Niezagruntowana ściana
    • Niska temperatura na zewnątrz, przez co klej się nie związał (temperatura nie powinna spadać poniżej 5+ stopni C)
    • Przeterminowany (lub źle przechowywany) klej
    • Mało elastyczny klej, który mógł popękać

    Przyczyn może być jeszcze kilka, jeśli więc masz taki problem, zapraszamy do kontaktu.

    Obiecałem napisać także trochę o montażu blatów granitowych. Dużym plusem jak i minusem w tym wypadku jest waga samego kamienia. Zwykle samo położenie blatu sprawia, że jest on już nie do ruszenia, więc bardzo często pozostaje nieprzyklejony. Klejenie blatu do mebli ma wielką wadę – niemal nie da się już go ściągnąć. Jednak jeśli zdecydujemy się na ten krok, musimy wybrać dosłownie kilka punktów, trzy-cztery, na meblach i tam nałożyć klej.

     

    Cena – gdzie kupić kamień dekoracyjny?

     

    Artykuł chciałbym zakończyć informacją o możliwościach kupna kamienia dekoracyjnego. Mamy do wyboru wiele miejsc, w których taki można nabyć. Popularne markety, hurtownie kamienia i oczywiście internet. Wpisując takie frazy jak „kamień dekoracyjny olx” czy „kamień dekoracyjny allegro” nie starczy nam dnia, żeby przejrzeć wszystkie oferty.

    Hurtownia kamienia

    Hurtownia kamienia

    Na pierwszy rzut oka cena kamienia może się sporo różnić, nawet na podobnych produktach. Wybierając kamień elewacyjny zwróćmy uwagę czego dotyczy cena – czy opakowania czy metra kwadratowego. Musimy również zwrócić uwagę na wielkość opakowania, jeśli to jego dotyczy cena. Jeden sprzedawca może pakować po 0.3m2, a inny po 0.6m2, zaś cena może być taka sama.

    Drugą sprawą jest grubość kamienia dekoracyjnego. W naszej ofercie paneli kamiennych mamy produkt o nazwie Malachit, który jest często mylony z podobnymi produktami innych firm. Jednak po przeczytaniu specyfikacji dowiecie się, że kupując nasz kamień za bardzo podobną cenę, zyskujecie produkt niemal dwukrotnej grubości, co przełoży się na niemal dwukrotnie większą trwałość.

    Na zakończenie artykułu napiszę kilka słów o cenie blatów kamiennych. Cena blatu zależna jest głównie od wyboru materiału. Przykładowo granit Grey Pearl kosztuje około 400 zł/m2, a Star Galaxy ponad 1000 zł/m2 gotowego produktu. Drugą sprawą są pośrednicy – kupując kamień w hurtowni kamienia Opole gwarantujemy bezpośrednią sprzedaż, unikając pośredników i ich marży. Do ceny blatów należy również doliczyć wszystkie wycięcia, takie jak płyta czy zlewozmywak. U niektórych kamieniarzy mogą sięgać nawet 400zł za otwór!

    Jeśli zastanawiasz się nad kupnem kamienia dekoracyjnego do wewnątrz, szukasz blatów kuchennych albo interesuje Cię kamień ogrodowy, zapraszamy do kontaktu w Hurtowni kamienia Skalite.

    4.8/5 - (5 votes)

    Jak piszą o nas i komentują wpis