Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień naturalnyKamień na kominek 🔥🔥🔥
    Kamień na kominek

    Kamień na kominek 🔥🔥🔥

    Jaki kamień na obudowę kominka wybrać? Wybieramy kamień na kominek.

    Pierwszą zasadą jaką powinniśmy się kierować przy wyborze kamienia na kominek, jest wpasowanie go w kompozycje całego wnętrza. Okładzina kamienna w stylu rustykalnym powinna być surowa. Idealnie do tego sprawdzają się łupki i kamień nieregularny. Podobnie jest w stylu skandynawskim. Styl skandynawski charakteryzuje się zimnym i dzikim duchem przyrody. Dokładnie taki kamień powinniśmy wybrać. Świetnie tutaj sprawdzą się Panele kamienne Murak dostępne w Hurtowni kamienia Skalite.

    Kominek z kamienia naturalnego

    Kominek z kamienia naturalnego

    Kominek z kamienia naturalnego. Piękny i trwały dodatek do salonu.

    Przy klasycznych i tradycyjnych wnętrzach możemy wybrać granit lub marmur. Z tych kamieni można tworzyć różne obudowy kominków. Tak naprawdę ogranicza cię tylko wyobraźnia. Marmur i granit jest wykorzystywany od wieków do budowy i dekoracji pomieszczeń. W starożytnej Grecji, tak jak i Rzymie, marmur był wykorzystywany na wielką skalę. Również w epoce renesansu był ogromny popyt na ten materiał. To właśnie wtedy powstała moda na polerowane płyty marmurowe i granitowe.

    Pamiętaj, że kamień jest ponadczasowy. To materiał bardzo wytrzymały na wszelkie warunki. Dodatkowym plusem zastosowaniu okładziny kamiennej jest przyjmowanie i oddawanie ciepła przez kamień. Dobrze wybudowany kominek z kamienia jeszcze długo po wygaśnięciu będzie utrzymywał ciepło. Taką metodę od setek lat stosuje się na całym Świecie. Zastanawiałeś się czemu dawniej, domowe ogniska zawsze były wyłożone solidną ilością kamienia? To jest jeden z powodów. Dobrze nagrzany kamień utrzymał ciepło do samego rana. Jestem pewny, że lubisz wchodzić do pomieszczenia o poranku, kiedy jeszcze czuć ciepło wieczornego ognia. Prawda? Kto nie lubi.

    Jeśli chcesz mieć kominek murowy z kamienia koniecznie zobacz kamień elewacyjny Murak. Płytki wykonane są z gnejsu o grubości 7cm. Dzięki temu ostateczny efekt będzie imitował kominek wymurowany z kamienia!

    Kamień elewacyjny Murak

    Kamień elewacyjny Murak

    Cena kominka z okładziną kamienną.

    Wiesz już, że musisz wybrać kamień dopasowany do swojego wnętrza. Drugą rzeczą, która każdy się kieruje jest cena całej aranżacji. Słowa „całej aranżacji” są tutaj kluczowe. Wszyscy patrzą przez pryzmat ceny okładziny, czyli pozornie najdroższego elementu dekoracji. Często jest to mylne skojarzenie. Przede wszystkim musimy brać również koszty montażu, a są one bardzo różne. Często jest tak, że cena fachowca jest wyższa, niż całego materiału Twojego kominka. Dlatego warto zrobić pełną kalkulację cenową całego projektu. Pod uwagę weź:

    • okładzinę
    • klej
    • dodatkowe materiały jak fuga, czy listwy.
    • montaż
    • pielęgnacja i czyszczenie

    Ostatni punkt jest również ważny z finansowego punktu widzenia, ale nie tylko. Pamiętaj żeby dobrać odpowiedni materiał do kominka. Sprzedawca będzie chciał wam sprzedać to, na czym najwięcej zrobi. Niekoniecznie w interesie klienta. Nie każdy kamień na kominek będzie dobrym rozwiązaniem. Część marmurów, piaskowce i trawertyny są stanowczo odradzane. Opisane przypadki szybko będą łapać sadzę i popiół, której w żaden sposób nie usuniesz z kamienia. Na kominek wybieraj kamień twardy, mało porowaty o powierzchni łatwej do czyszczenia.

    kominek z granitu Nero Zimbabwe

    kominek z granitu Nero Zimbabwe

    Granitowy kominek

    Kominek z granitu jest jednym z najbardziej polecanych przeze mnie produktów. Granit jak przystało na skałę magmową jest niesamowicie twardy. Powinieneś wiedzieć, że skały magmowe powstają w temperaturze 1400 stopni! Dzięki temu tak idealnie sprawdzają się na kominkach. Kominek granitowy jest łatwy w czyszczeniu. Po odpowiedniej impregnacji nie musisz się martwić, że kamień będzie okopcony. Jest to bardzo istotne, żebyś bez przeszkód mógł rozpalać w kominku. Pewnie wielu ludzi by zrezygnowało z wspaniałej rzeczy, jaką jest palący się ogień w kominku, na myśl że jutro czeka mycie całego kamienia.

    Dlatego istotne jest, aby dobrze dobrać kamień. Zrezygnuj z piaskowca i trawertynu. Te skały są bardzo porowate i chłoną brud jak gąbka. Nie sprawdzą się na kominku. Będą wymagały bardzo częstej impregnacji i ciągłego czyszczenia. Jeśli bardzo chcesz wykorzystać trawertyn, wybierz kamień pierwszej klasy z powłoką żywicowaną. Żywica epoksydowa zamyka pory w kamieniu naturalnym i tworzy warstwę ochronną. Dzięki temu będzie można zastosować płytki z trawertynu na kominku.

    Do kominka granitowego najczęściej wybierany jest czarny kamień. Materiałem, który my polecamy jest granit Nero Zimbabwe. Czarny kamień w rozsądnej cenie. Jest wyjątkowo trwały nawet jak na granit i występuje w wielu wykończeniach. Można zastosować połączenie granitu polerowanego z postarzanym (antycznym). Daje to fantastyczny efekt na kominkach kamiennych.

    granit nero zimbabwe

    Okładzina granitowe na kominku Nero Zimbabwe

    Jak zrobić kominek z kamienia polnego

    Sporo możliwości daje również kamień polny. Możemy wykorzystać go na kilka sposobów. Pierwszym i ciekawym sposobem jest kominek z gabionem. Zrobienie takiego kominka jest całkiem łatwe. Wystarczy zrobić gabion dookoła kominka i wypełnić go kamieniem polnym. Takie rozwiązanie ma kilka plusów i minusów. Fajne w takim kominku kamiennym jest jego prostota i nawiązanie do starożytności. Kiedyś w każdym domu palenisko było wyłożone kamieniami. Nagrzany kamień pozwalał zachować odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu aż do poranka. Ta namiastka dzikiej przyrody w Twoim domu może stać się jego sercem. Niestety takie rozwiązanie niesie za sobą kilka minusów. Jednym z nich jest kurz i dym osadzający się na kamieniach. Gabiony bardzo ciężko się czyści, a w domu może to być niewykonalne. Przecież nie umyjesz salonowego kominka karcherem prawda?

    Drugim pomysłem na zaaranżowanie kominka z kamienia polnego dużo łatwiej utrzymać w czystości. Chodzi tutaj o kamień polny – cięty. Jest to kamień polny, pocięty na plastry o grubości około 1 – 2 cm. Sprawdzą się idealnie w ciepłych, tradycyjnych wnętrzach, w których góruje dużo drewna i zieleni. Takie salony mają ogromną zaletę. Bardzo miło spędza się w nich czas. Często bywa tak, że salony w takim stylu nie są zbyt modne. Stylizacja sugeruje raczej poprzednią epokę. Tylko jest jedno „ale”. Na pewno ciepło wspominasz wszystkie przyjęcia i odwiedziny dziadków i rodziców, u których często właśnie tak wygląda salon. To wszystko sprawia, że atmosfera w gronie najbliższych nabiera jeszcze większych rumieńców.

    kominek ogrodowy

    kominek ogrodowy

    Kominki marmurowe

    Kominek z marmuru to bardzo ekstrawaganckie rozwiązanie. Idealnie sprawdzi się w stylach klasycznych. Ulubiony kamień naturalny stosowany do takich kominków to marmur Breccia. Stonowana kolorystyka będzie pasować praktycznie do każdego wnętrza. Pamiętaj jednak, aby dobrze zabezpieczyć kominek impregnatem i powtarzać tą czynność co jakiś czas. Najlepiej nie rzadziej niż raz do roku.

    kominki marmurowe

    Marmur Emperador

    Jak zbudować kominek z kamienia

    Przy budowie kominka z kamienia naturalnego trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszym bardzo istotnym aspektem jest stelaż. Musimy wykonać solidny konstrukcję pod ciężki kamień. W innym wypadku całość może tam pęknąć, a naprawa niesie za sobą ogromne koszty, czas i niepotrzebne, negatywne emocje. Nie oszczędzaj na materiałach do wykonania stelażu. Wybieraj tylko te z najwyższej półki.

    Pamiętaj, że wykonujesz obudowę do kominka. Całość będzie pracowała pod zmienną temperaturą. Musisz również wziąć to pod uwagę i wybierać materiały przystosowane do tego.

    Przed montażem sprawdź szczelność kominka. Jeśli okaże się, że trzeba rozbierać kominek już po wykonaniu zabudowy, to będzie niosło za sobą dodatkowe, nie małe koszty. Dlatego dobrze sprawdź i upewnij się, że wszystko gra.

     

    Rate this post

    Sorry, the comment form is closed at this time.