Prosimy zostaw swoje dane, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i pomoże dopasować ofertę do Twoich potrzeb

    +48 571 377 283 biuro@skalite-kamien.pl
    Katalog Skalite

    Blog

    Hurtownia kamieniaKamień naturalnyImpregnowanie kamienia ogrodowego ⭐⭐⭐
    impregnowanie kamienia

    Impregnowanie kamienia ogrodowego ⭐⭐⭐

    Impregnowanie kamienia ogrodowego

    Impregnowanie kamienia ogrodowego jest tematem, który często zostaje pominięty. W tym artykule postaram się opisać sposoby impregnacji, a także jak obchodzić się z kamieniem ogrodowy i dbać o niego.

    Zacznijmy od tego, po co impregnujemy kamień. Przecież kamień to kamień… często słyszę taką opinie. Otóż tak, kamień to kamień, a drewno to drewno, a je impregnujemy, prawda? Kamień ogrodowy to najczęściej naturalny materiał, który ma w sobie niewidoczne dla oka pory i tak jak drewno, musimy zabezpieczyć go przed działaniem czynników zewnętrznych. Głównym problemem jest woda. Mokry kamień to idealne miejsce dla rozkwitu zielonych porostów. Drugi problem związany z wodą, to znajdujące się w nim metale ciężkie. Polewanie niezaimpregnowanego kamienia taką wodą powoduje wsiąkanie w niego metali, co wywoła powstanie żółtego koloru. Tymi przebarwieniami jest rdza. Dlatego tak ważne jest impregnowanie kamienia ogrodowego.

    Impregnacja jest szczególnie ważna przy skałach porowatych. Takim materiałem jest marmur, piaskowiec czy trawertyn. Zostając przy kamieniu ogrodowym chciałbym skupić się na białym kamieniu, na którym szczególnie widać wszystkie przebarwienia. Biały kamień to najczęściej właśnie marmur.

    Zabrudzenia przez metale ciężkie

    Zanim przejdziemy do impregnacji, zajmijmy się trochę tą wodą. Żeby uniknąć przebarwiania się kamienia, warto zastosować podziemne systemy nawadniania roślin, to niemal eliminuje problem. Warto również stosować podkład pod kamień z folii przepuszczalnej, czy agrowłókniny. Taki materiał zminimalizuje utrzymywanie wody pod kamieniem ogrodowym i szybko wsiąknie w glebę. Dzięki temu woda nie będzie parować, a kamień będzie suchy i nie będą na nim powstawać porosty.

    Omówiliśmy już podstawy, teraz czas przejść do głównego zagadnienia wpisu. Impregnaty do kamienia zwykle są kierowane do konkretnego rodzaju skały. Preparaty są do białego kamienia, kory kamiennej, piaskowców itd. Każdy specyfik ma inne właściwości i nie można ich stosować zamiennie.

    Impregnat do białego kamienia

    Impregnat do białego kamienia

    Zaczynając od samego początku. Najpierw trzeba przygotować podłożę pod rabatę z białym kamieniem. Najistotniejszą rzeczą jest to, z jak ziemią mamy do czynienia. Dokładnie chodzi tutaj o to, jak dobrze woda wchłania się w miejscu przeznaczonym na rabatę. Jest to szczególnie ważne przy białym kamieniu. Jeśli w wymarzonym miejscu gdzie stanie rabata ogrodowa mamy glinę, to warto zastanowić się nad zmianą. Glina nie wsiąka wody, przez co kamień będzie cały czas wilgotny. To spowoduje, że Twój kamień zrobi się zielony przez porosty.

    Najlepsze miejsce na biały kamień to dobrze nasłoneczniona część ogrodu. Dzięki temu jeszcze mniej wilgoci będzie zalegać w naszym kamieniu.

    Jeśli już wybraliśmy dobrze nasłonecznioną część ogrodu z chłonna ziemią czas na dalsze prace. Pozbądź się wszystkich chwastów oraz przekop i wyrównaj rabatę. Na spulchnionej ziemi kamień lepiej się ułoży. Całość wykładamy geowłókniną. Pamiętaj aby wybrać materiał, który przepuszcza wodę. W innym wypadku będzie zbierać nam się tam woda co spowoduje powstanie zielonego nalotu.

    Czyszczenie białego kamienia

    Gdy mamy już wybrany kamień i impregnat czas przejść do zabawy. W pierwszej kolejności dobrze myjemy kamień wodą pod ciśnieniem. Większość kamienia posiada zabrudzenia w postaci pyłków czy mączek kamiennych. Musimy się ich pozbyć, gdyż chcemy zaimpregnować kamień, a nie pyłki na nim. Mycie trzeba przeprowadzić skrupulatnie. Na czyszczenie kładziemy duży nacisk. Źle umytego kamienia nie da się zaimpregnować. Po kilku deszczach, gdy woda zmyje nam zaimpregnowaną warstwę mączki kamiennej, praca pójdzie na marne. Preparaty impregnujące wnikają głęboko w kamień, dlatego materiał musi być idealnie czysty.

     

    Po czyszczeniu musimy dobrze wysuszyć kamień. Impregnaty nie mieszają się z wodą. Impregnowanie mokrego kamienia przyniesie podobny rezultat jak przy brudnym materiale. Tak więc impregnujemy tylko dobrze wysuszony kamień.

    Jak czyścić biały kamień?

    Kilka rad dla postępowania ze starym kamieniem, na którym znajdują się już przebarwienia. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, jest określenie jakiego typu są to zabrudzenia. Jeśli mamy do czynienia z zielonym kamieniem, pokrytym porostami, wystarczy umyć go wodą pod ciśnieniem. Gdy kamień pokryty jest kolorem żółtym, trzeba sprawić jak głęboko metal nasiąkł w kamień. Jeśli uda nam się zmyć nalot za pomocą wody pod dużym ciśnieniem, czyścimy całość. Lecz, gdy się nie da usunąć zabrudzenia wodą, radzę zmienić kamień na nowy. Są preparaty wyciągające i czyszczące zabrudzenia spowodowane przez metale ciężkie, jednak są one mało skuteczne. Lepiej zakupić nowy kamień, wyjdzie taniej i szybciej.

    Impregnacja białego kamienia ogrodowego

    Czas przejść do samej impregnacji. Tutaj trzeba się zastanowić, jak dużo materiału mamy do nasycenia preparatem i wybrać odpowiedni sposób i ilość impregnatu. Możliwości mamy dwie i kilka sposobów na ich wykonanie.

    Otoczaki białe Kamień ogrodowy Opole

    Otoczaki białe Kamień ogrodowy Hurtownia kamienia Opole

    Pierwszą z możliwości na impregnowanie kamienia ogrodowego jest natrysk. Mniej skuteczna od następnego, lecz dużo szybszy, nie wymagająca tak dużo pracy i preparatu. Jednak takie rozwiązanie impregnuje tylko wierzch kamienia. Proponujemy tą metodę tylko w miejsca suche, wyłożone oddychającym podłożem. Wykonać to można każdym urządzeniem natryskującym, pistoletem pod ciśnieniem, a nawet butelką po płynie do mycia okien. Nasze impregnaty mają dozownik specjalnie na takie okazje. Nanosimy 3 warstwy. Pierwsza impregnacja dwoma warstwami, dodatkowo po tygodniu jeszcze jedna warstwa.

    Drugą techniką jest kąpiel wodna. Sposób dużo bardziej skuteczny, dający gwarancje na długie lata. Kamień jest zaimpregnowany w całości i nie ma obawy o stojącą i parującą wodę. Taka technika też niesie za sobą więcej prac i trzeba zaopatrzyć się w większą ilość preparatu. Kąpiel wodną wykonujemy za pomocą dwóch pojemników, większego i mniejszego. Do większego wlewamy impregnat, zaś do mniejszego, z dziurami w dole pojemnika wsypujemy kamień. Wkładamy mniejszy pojemnik do większego, staramy się nim poruszać przez 10 sec. Następnie unosimy go do odcieknięcia. Wyciągamy suchy, zaimpregnowany kamień i zamieniamy na nowy. Innym dobrym rozwiązaniem jest użycie betoniarki. Pozwoli to zaoszczędzić trochę pracy i preparatu.

    Suchy już kamień ogrodowy można wykładać na wcześniej przygotowane podłoże, i cieszyć się pięknym kamieniem przez długie lata.

    Impregnowany kamień Thassos

    Biały ogród Thassos

    3.6/5 - (31 votes)

    Jak piszą o nas i komentują wpis

    • 21-08-2019

      Barbara

      Bardzo ciekawy artykul do glowy by mi nawet nie przyszlo aby w ten sposób zabezpieczyć kamienia mam jednak pytanie jak czesto powtarzac taki zabieg co ile miesiecy czy lat.